Koronawirus – czy jest skuteczny lek?

Nie milkną kolejne doniesienia dotyczące rosnącej skali zachorowań na śmiercionośnego wirusa – koronawirusa z Chin. Prawdopodobnie pojawił się on pod koniec 2019 roku, choć świat usłyszał o nim dopiero w 2020 roku. Ogniskiem zarażenia ma być targ owoców morza znajdujący się w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Dziś media informują nas o nowych zarażeniach wirusem, nie tylko w samych Chinach, ale i w Europie. Czy jest już lek dający nadzieję na opanowanie ewentualnej epidemii?

Koronawirus nie jest nowym problemem

W zbiorowej świadomości społecznej na świecie koronawirus jawi się jako zmutowany mikroorganizm – coś zupełnie nowego, co zagraża ludzkości. Tymczasem eksperci z zakresu chorób zakaźnych przypominają, że już wcześniej mieliśmy do czynienia z koronawirusami, czego przykładem jest SARS i MERS. Koronawirusy są znane od lat i wywołują około 10-20 proc. wszystkich przeziębień.

koronawirus

Jednak tym razem nowy korona wirus, nazwany 2019-nCoV, jest bardziej niebezpieczny. Chińska Narodowa Komisja Zdrowia cały czas monitoruje przebieg zakażeń. Osób zarażonych jest już prawie 3000, z czego najwięcej w Chinach. Lawinowo rośnie też liczba osób, które mają potwierdzoną infekcję koronawirusową.

Objawy zakażenia koronawirusem

Początkowe symptomy zarażenia tym wirusem są typowe dla zwykłej grypy czy przeziębienia. Obejmują one wysoką gorączkę oraz suchy kaszel, utrzymujący się ponad tydzień. Kolejnymi objawami właściwymi dla koronawirusa są zaburzenia występujące w obrębie układu oddechowego, które powodują, że pacjent musi być hospitalizowany. Cechą charakterystyczną zachorowania na koronawirusa jest to, że rzadko powoduje on katar czy kichanie. Koronawirus może prowadzić do groźnego zapalenia płuc, które jak pokazały już przypadki z Chin, może być śmiertelne.

Co z lekiem na koronawirusa?

Sprawę dotyczącą możliwej światowej epidemii wywołanej koronawirusem komentuje dr Ernest Kuchar z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Zaznacza, że na razie niewiele wiadomo jest o nowym wirusie. Nie ma przeciwko niemu skutecznego lekarstwa czy szczepionki. Pomocne mogą okazać się dla pacjentów leki przeciwwirusowe, te same, które znajdują zastosowanie w przypadku zakażenia wirusem HIV.

Nadzieję dają też doniesienia z Włoch. Z początkiem lutego lekarzom z Rzymu udało się wyizolować kod genetyczny koronawirusa z Wuhan. Wyniki badań mają być udostępnione szerzej, aby mogły one dotrzeć do społeczności międzynarodowej. Dzięki wyizolowaniu wirusa będzie można go lepiej zbadać i zrozumieć, jak atakuje człowieka, aż w końcu stworzyć leki, które pozwolą skutecznie zablokować jego rozprzestrzenianie się.

Dwa koncerny twierdzą, że w ciągu miesiąca powstanie szczepionka na koronawirusa z Wuhan. Będzie ona testowana na zwierzętach, a następnie wejdzie w fazę etapu badań klinicznych u ludzi w ciągu trzech miesięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

*

*