Kiedy polscy lekarze zaczną leczyć pacjentów z COVID-19?

Obecnie praktyka lekarzy rodzinnych w przypadku pacjentów mających pozytywny test na koronawirusa i uskarżających się na pewne objawy związane z zachorowaniem na COVID-19 jest taka, że są oni izolowani. Nie wprowadza się zbyt wielu leków, co najwyżej przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, a na wypadek wystąpienia problemów z oddychaniem, w tym duszności, zaleca się wezwanie karetki pogotowia ratunkowego. Wkrótce powinno to ulec zmianie, za sprawą leku na COVID-19, który ma w najbliższym czasie trafić do polskich przychodni i lekarzy.

leczenie covid 19

Stosowanie leku Molnupiravir

Już od początku stycznia w Polsce stosowany jest lek Molnupiravir. Jego działanie jest takie, że pozwala na powstrzymanie się namnażania się koronawirusa SARS-CoV-2 w organizmie. Ma on formę tabletek do przyjmowania doustnie. Problem w tym, że jest on zapisywany głównie chorym z upośledzoną odpornością.

Minister Zdrowia poinformował opinię publiczną, że Polska dysponuje kilkunastoma tysiącami sztuk tego leku. Około 3 tys. zostało rozdysponowane pomiędzy stacje dializ oraz szpitale hematoonkologiczne.

Kiedy lek na COVID-19 trafi do lekarzy rodzinnych?

Pierwsza partia leku Molnupiravir ma trafić do lekarzy rodzinnych już wkrótce, jak zapewniał minister zdrowia Adam Niedzielski. Z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych mają one być przekazane do medyków rodzinnych. To mogłoby spowodować, że lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej będą mogli je ordynować swoim pacjentom. Warto jednak powiedzieć, że lek zostanie przekazany tylko do placówek, które wcześniej zgłosiły takie zapotrzebowanie.

Kto otrzyma lek na koronawirusa?

Lek Molnupiravir pozwala na zahamowanie namnażania wirusa SARS-CoV-2 w organizmie pacjenta. Dlatego zasadniczo powinien go otrzymać chory, który dopiero się zaraził koronawirusem. Molnupiravir opracowany został przez firmę Merck Sharp & Dohme we współpracy z Ridgeback Biotherapeutics. Właściwie mamy do czynienia z lekiem hamującym działanie wirusa, a nie środkiem na chorobę COVID-19. Działa w ten sposób, że osłabia zdolność namnażania się koronawirusa. Należy go podać możliwie w jak najkrótszym czasie po postawieniu diagnozy COVID-19 oraz w ciągu 5 dni od wystąpienia objawów. Zaleca się przyjęcie 800 mg leku, co odpowiada 4 kapsułkom po 200 mg każda. Przyjmuje się je doustnie co 12 godzin przez 5 dni, na czczo lub wraz z posiłkiem.

EMA wydała rekomendację w sprawie stosowania leku doustnego Molnupiravir w celu wsparcia organów krajowych, które mogą same podjąć decyzję o wczesnym jego stosowaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*