Jesienna depresja – jak sobie z nią radzić?

Jesień to czas kiedy zaczyna brakować słońca, rośliny tracą liście a pogoda bardzo często nęka nas deszczami i chłodem. Jak w takich okolicznościach nie tracić nastroju i sił witalnych? Oto kilka wskazówek, które pomogą przetrwać Ci ten ciężki okres i pozbyć się jesiennej chandry.

Ruch i odpowiednie żywienie

jesienna-depresja-–-jak-sobie-z-nia-radzic-3.jpg

Tak, tak – na każde zło polecamy zdrową dietę i odpowiednią dawkę sportu. Nie bez powodu mówi się, że w zdrowym ciele zdrowy duch – jeśli Twoje ciało będzie odpowiednio poprowadzone, Twoje samopoczucie i myśli nie będą zbaczać ku depresyjnym nastrojom. Pamiętaj o dużej dawce witamin, jedz dużo warzyw i owoców (teraz jest najlepszy okres np. na leczo dzięki dostępowi do wielu wspaniałych sezonowych warzyw) i znajdź czas na uprawianie jakiejś aktywności. Szczególnie jeśli całe dnie spędzasz przy biurku, powinnaś minimum 3 razy w tyg przeznaczyć czas na sport. Bieganie, joga, jazda na rowerze czy zajęcia z zumby – możliwości jest mnóstwo.

Gorąca herbata i koc

Szare, deszczowe dni nie muszą być powodem do smutku i melancholii. My w takie dni uwielbiamy obwinąć się kocem i czytać książki. Przygotuj sobie aromatyczną herbatę z przyprawami korzennymi i np. dodatkiem mocnego alkoholu, rozgrzej się na kanapie i oddaj przyjemnościom takim jak np. oglądanie seriali czy właśnie czytanie książek. Jesień sprzyja relaksowi w domowym zaciszu. Upiecz ciasto i zaproś przyjaciół, zorganizuj domowe przyjęcia czy umów się na seans w kinie lub teatrze. Szukaj nowych pasji i nie odtrącaj innych ludzi od siebie. W towarzystwie zawsze łatwiej przetrwać trudniejsze chwile.

Więcej światła

Jesienią brakuje nam odpowiedniej dawki słońca – korzystaj więc z każdej chwili, w której możesz się nim napawać. Staraj się wychodzić na zewnątrz za każdym razem gdy tylko wyjrzy słońce. Możesz wykorzystać przerwę w pracy na krótki spacer, czy pozwolić sobie na powrót do domu pieszo, zamiast komunikacją miejską. W niektórych przypadkach brak słońca może powodować nawet depresję, jeśli więc należysz do tego typu osób rozpatrz zakup specjalnej lampy antydepresyjnej, która to imituje promienie słoneczne. Światło emitowane przez taką lampę pomoże przetrwać Ci najtrudniejsze dni. Możesz też zdecydować się na profesjonalną fototerapię pod okiem doświadczonych terapeutów.

Zakupy

jesienna-depresja-–-jak-sobie-z-nia-radzic-2.jpg

Niektórym kobietom nic nie poprawia humory jak nowe kosmetyki lub ubrania. Jeśli tak też jest w Twoim przypadku to nie walcz z tym i pozwól sobie czasem na nowy zakup. I chociaż pogoda nie zawsze sprzyja sklepowym maratonom, postaraj się potraktować to jako kolejny pretekst to wyjścia z domu i zaznania dawki ruchu. Jeśli wolisz robić zakupy w domowym zaciszu to szukaj okazji i promocji w sklepach internetowych. Często można znaleźć prawdziwe perełki, w cenach o wiele niższych niż w sklepach stacjonarnych. W sieci warto kupować nie tylko buty czy ubrania ale np. sprawdzone już wcześniej kosmetyki czy polować na na tanie perfumy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*