Jelitówka – jak sobie pomóc?

Słyszysz jelitówka i już na sam dźwięk tego słowa robi Ci się niedobrze? Nie tylko Tobie! Jelitówka to potoczne określenie grypy jelitowej, czyli zespołu dolegliwości stanowiących nieżyt żołądkowo-jelitowy trwający kilka dni – dni wyciętych z życia! Jakie objawy daje jelitówka, ile trwa i czy można ją leczyć?

Jelitówka – co to takiego?

Do nieżytu żołądkowo-jelitowego dochodzi drogą pokarmową, dlatego nie bez powodu od małego słyszymy: myj ręce, dbaj o higienę osobistą… Niekiedy rygorystyczne zastosowanie się do tych prostych i podstawowych zasad może uchronić nas przed zakażeniem układu pokarmowego.

jelitówka

Jelitówkę wywołują głównie wirusy, ale także bakterie lub ich toksyny oraz pasożyty. Jelitówka może zaatakować każdego, a jedyną tarczą ochronną jest wysoka odporność organizmu. Na grypę jelitową mogą zachorować osoby w różnym wieku, ale zdecydowanie najwięcej przypadków odnotowuje się u przedszkolaków i młodzieży szkolnej – w tej grupie dochodzi częściej do zakażenia przez kontakt drogą kropelkową, a także przez kontakt z przedmiotami, których dotykała osoba zakażona.

Niestety grypa jelitowa – choć z wirusem grypy jako tako nie ma nic wspólnego, jest chorobą zakaźną. Dlatego, jeśli u jednej osoby w grupie pojawiają się oznaki zakażenia: ból żołądka, mdłości, biegunka, wymioty, to możemy spodziewać się „lawinowych” zakażeń w bliskim środowisku osoby chorej. Osoby zakażone, u których zdiagnozowano objawy jelitówki powinny bezwzględnie ograniczyć kontakty z osobami zdrowymi!

Jelitówka objawy

Nieżyt jelitowo-żołądkowy zwany potocznie jelitówką, w objawach przypomina zatrucie pokarmowe lub początek przeziębienia. Bywa, że zakażenie jest mylnie diagnozowane i leczone, co może mieć groźne konsekwencje zdrowotne i rzutować na cięższy przebieg grypy jelitowej.

Zakażona osoba czuje się osłabiona, może mieć podwyższoną temperaturę ciała, narzekać na brak apetytu i ból mięśni. Objawy jelitówki to także: mdłości, ból żołądka, skurcze żołądka, wymioty, biegunka. Od chwili kontaktu z patogenem wywołującym nieżyt jelitowo-żołądkowy do wystąpienia objawów dochodzi w ciągu 12-72 godzin.

Jelitówka u dzieci i u osób dorosłych rozwija się podobnie, ale może mieć zupełnie inny przebieg. Jelitówka u dzieci, jak i jelitówka u niemowlaka wymaga ogromnej uwagi rodziców i pilnego kontaktu z lekarzem w razie gdy u dziecka wystąpi: suchość jamy ustnej, wyraźne osłabienie, przyspieszony oddech. Jelitówka u niemowlaka może powodować także zapadnięte ciemię.

Gwałtowny przebieg jelitówki u najmłodszych pacjentów grozi odwodnieniem organizmu. Należy pamiętać, że niemowlęta i małe dzieci odwadniają się znaczenie szybciej niż osoby dorosłe, a odwodnienie jest poważnym powikłaniem, które wymaga wsparcia lekarskiego, a w niektórych przypadkach nawet pilnej hospitalizacji.

Jelitówka ile trwa?

Ile trwa jelitówka? Czas trwania jelitówki to średnio 3-10 dni. W pierwszym etapie choroby – najbardziej intensywnym, trwającym 1-3 dni – występują częste wymioty i biegunka. W następnych dniach chory czuje: osłabienie, mdłości i brak apetytu.

Po ustąpieniu objawów ostrych – biegunki i wymiotów, osoba chora może nadal zakażać! Osoba, która przeszła jelitówkę może zarażać nawet 2 tygodnie po ustąpieniu charakterystycznych objawów. Tu niezwykle ważne jest dbanie o higienę osobistą – częste mycie rąk oraz dezynfekcję wspólnie użytkowanych powierzchni – zwłaszcza toalety.

Jelitówka co jeść?

Niewiele osób w przebiegu grypy jelitowej ma ochotę jeść – zwłaszcza przy wymiotach… Inaczej wygląda sprawa przy biegunce, gdzie właściwe odżywianie ma ogromne znaczenie.

Gdy dokucza biegunka, warto sięgnąć po produkty, takie jak: sucharki, kleik ryżowy, a unikać pokarmów bogatych w błonnik, z dużą zawartością cukru oraz smażonych i surowych. Dobrym rozwiązaniem będzie przygotowanie zupy jarzynowej na wywarze z kurczaka, która będzie pożywna i dodatkowo nawadniająca organizm.

Najważniejsze podczas jelitówki jest nawadnianie organizmu – najlepiej specjalnymi preparatami elektrolitowymi dostępnymi w aptece np. Dicoflor elektrolity, Orsalit, Elektrolity USP zdrowie. Przy biegunce pomocne będą także leki, takie jak: Smecta – także w wygodnej formie Smecta go, Imodium instant, Stoperan.

Autor: tech.farm. Anna Bawer

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*