Jednodawkowa szczepionka na COVID-19 od Johnson&Johnson

Od końca 2020 roku na rynku farmaceutycznym na świecie pojawiają się kolejne preparaty, mające na celu ochronę przed zakażeniem SARS-CoV-2 i ciężkim przebiegiem COVID-19. Obecnie w Unii Europejskiej została zaakceptowana wyjątkowa szczepionka na koronawirusa od znanej firmy Johnson&Johnson (Janssen Pharmaceutica). Z czego wynika jej wyjątkowość i czy jest skuteczna, tak jak i inne preparaty, którymi szczepią się pacjenci również w Polsce?

Pozytywna opinia EMA o szczepionce Johnson&Johnson

Europejska Agencja Leków wydała w marcu 2021 roku pozytywną opinię dotyczącą szczepionki na COVID-19 wyprodukowanej przez firmę Johnson&Johnson. To wyjątkowy preparat, różniący się od innych szczepionek na koronawirusa. Przede wszystkim wystarczy tylko pojedyncza jego dawka, by uzyskać pełną ochronę przed ciężkim przebiegiem COVID-19.

Jedna iniekcja zamiast dwóch daje przewag produktowi Johnson&Johnson nad szczepionkami Pfizera, Moderny czy AstraZeneca. Badania wykazały ponadto, że po jednej dawce i upływie 28 dni od szczepienia tą szczepionką można uzyskać około 85 proc. ochronę przed ciężkim przebiegiem COVID-19 i 66 proc. skuteczności w zapobieganiu umiarkowanie ciężkiego rozwoju tej choroby. Oznacza to nieco niższą skuteczność w działaniu niż w przypadku szczepionek Pfizera i Moderny.

Jest jeszcze jeden czynnik odróżniający szczepionkę na COVID-19 Johnson&Johnson. To sposób i warunki przechowywania. Przez 3 miesiące można ją przechowywać w temperaturze od 2 do 8 stopni Celsjusza, a w niższych temperaturach rzędu -20 stopni Celsjusza wytrzyma ona nawet 2 lata. Ułatwi to dystrybucję szczepionki w Europie i na całym świecie.

Jak działa szczepionka na COVID-19 od Johnson&Johnson?

Przy opracowywaniu szczepionki na koronawirusa koncern Johnson&Johnson wykorzystał technologię AdWac. W ten sposób powstała tak zwana szczepionka wektorowa. Oznacza to, że opiera się ona na technologii stosowanej już wcześniej do opracowywania preparatów do walki z wirusem Ebola, HIV, Zika i RSV. W metodzie tej wykorzystuje się zmodyfikowane genetycznie adenowirusy, czyli Ad26 – adenowirus ludzki typu 26 z grupy wirusów powodujących m.in. przeziębienie. Zmieniono go jednak tak, by nie był zdolny do replikacji i nie szkodził człowiekowi. Adenowirusy są nośnikiem w szczepionce Johnson&Johnson materiału genetycznego, dostarczającego do organizmu pacjenta informację inicjującą tworzenie przeciwciał odpornościowych na COVID-19.

Ogłoszono, że Johnson&Johnson zobowiązało się do tego, by do końca 2021 roku dostarczyć około 200 mln swoich szczepionek na COVID-19 do krajów należących do Unii Europejskiej, co pozwoli na przyspieszenie tempa realizacji programów szczepień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.