Jakie zabiegi medycyny estetycznej można wykonywać w lecie
RedakcjaPo zabiegu kosmetycznym skóra jest bardzo często podrażniona i piekąca, co powoduje, że jest ona zdecydowanie wrażliwsza na działanie promieni słonecznych – efektem może być wystąpienie takich powikłań jak przebarwienia skóry czy zwiększone ryzyko oparzeń.
Od lat pokutuje przekonanie, że latem w ogóle nie powinno się przeprowadzać zabiegów medycyny estetycznej. Jest to nieprawdą – tylko niektóre zabiegi wykonywane w okresie letnim, mogą przy nierozważnym zachowaniu pacjenta, jak i nieprzestrzeganiu zaleceń lekarza, prowadzić do powikłań (m.in. ryzyko oparzeń).
Ważne! Zabiegi medycyny estetycznej należy traktować jako profilaktykę, a także rutynę pielęgnacyjną i nie rezygnować z nich latem.
Jakie zatem zabiegi można wykonywać w lecie? Szczególnie te, które za zadanie mają odżywiać, nawilżać oraz rewitalizować skórę. Latem skóra (zwłaszcza już kilka dni po opalaniu) jest nie tylko odwodniona, ale również cieńsza. W związku z tym wymaga zabiegów pielęgnacyjnych, które na celu mają ochronę i naprawę.
Mezoterapia jest świetnym zabiegiem, który systematycznie wykonywany może skutkować tym, że niekorzystne zmiany zachodzące w skórze w wyniku promieniowania UVA i UVB będą mniejsze.
Bardzo popularna jest mezoterapia osoczem bogatopłytkowym, w zabiegu jest wykorzystywana własna krew pacjentki – osocze uzyskiwane z krwi, bogate jest w czynnik wzrostu, powoduje stymulację komórek macierzystych do regeneracji. Poprzez ostrzykiwanie odpowiednich warstw skóry osoczem bogatopłytkowym możliwe jest pobudzenie fibroblastów do produkcji nowego kolagenu.
Mikrodermabrazja to kolejny polecany w okresie letnim zabieg – delikatnie czyści skórę, usuwa złogi sebum oraz martwego naskórka. Odblokowuje pory bez podrażnienia naskórka. Świetnie przygotowuje do zabiegów nawilżających, samoopalczy, a także zwiększa wchłanianie kosmetyków stosowanych w pielęgnacji domowej. W celu zwiększenia działania mikrodermabrazji, po zabiegu nakłada się maskę kolagenową dobraną do potrzeb skóry.
Dermapen jest zabiegiem z wykorzystaniem pulsujących igieł, które dokonując mikrouszkodzeń stymulują skórę do zwiększonej produkcji elastyny oraz kolagenu. Dzięki temu zabiegowi możliwe jest wprowadzenie poprzez wytworzone kanały substancji czynnych m.in. koktajlu witaminowego. Efektem jest nabranie przez cerę wyrównanego kolorytu, dzięki czemu twarz wygląda na młodszą.
Tosyna botulinowa może być wykonywana bez żadnych przeciwwskazań w okresie letnim. Botoks nie tylko wygładzi zmarszczki, działa także profilaktycznie. Ważne! Latem o wiele częściej mrużymy oczy oraz marszczymy czoło – w efekcie przybywa nam zmarszczek i załamań na skórze. Po wstrzyknięciu toksyny botulinowej przestaną się pogłębiać, jak i utrwalać w promieniach słońca. Latem warto skorzystać z zabiegów z użyciem toksyny botulinowej w celu ograniczenia potliwości pach czy rąk.
Zabiegi biorewitalizujące powinny stanowić rutynowy zabieg zarówno przed wyjazdem na wakacje, jak i tuż po powrocie. Dostarczają one niezbędnych substancji aktywnych, poprawiają mikrokrążenie oraz metabolizm komórkowy. Przywracają prawidłowe nawilżenie komórek skóry, ujędrniają ją i wygładzają.
PQ – Age, to jeden z nielicznych peelingów, który może być wykonywany latem (bez ryzyka fotouczulenia). Zabieg dogłębnie stymuluje skórę, nie wywołując przy tym jej złuszczenia. Wygładzenie, nawilżenie skóry, a także redukcję przebarwień widać już po pierwszym peelingu. Zabieg działa intensywnie, ale delikatnie.
Zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego (korekcja zmarszczek, wolumetria twarzy wypełniaczami, powiększanie ust) także można bez obaw wykonywać w okresie letnim. Kwas hialuronowy występuje naturalnie w organizmie – razem z włóknami elastyny i kolagenu wpływa na sprężystość, elastyczność oraz gładkość skóry. Jego cząsteczka jest w stanie związać aż 40 razy więcej wody, niż sama waży. Może również pełnić rolę nośnika, ułatwiając wprowadzenie składników odżywczych w głąb skóry.
Alternatywą dla kwasu hialuronowego jest zabieg Radiesse, cechą szczególną tego wypełniacza jest dwukrotnie dłuższy okres utrzymywania się efektów w porównaniu do kwasu hialuronowego. Zabieg z wykorzystaniem tego preparatu pozwala na przywrócenie twarzy pożądanego kształtu litery V.
Pozbycie się niechcianych pajączków przed urlopem jest możliwe dzięki urządzeniu Veinwave, które działa na zasadzie termokoagulacji jednobiegunowej. W zabiegu wykorzystywana jest kontrolowana energia cieplna, przekazywana przez bardzo cienką igłę – wprowadza się ją nad naczynko, tuż pod naskórek. W skutek ciepła następuje zamknięcie naczynka, a otaczające tkanki nie zostają naruszone (ryzyko przebarwień i blizn jest zminimalizowane).
Zabieg Genesis (łączy energię IPL z laserem), niwelujący zmarszczki, przebarwienia, pory – to kolejny zabieg, który może być wykonywany niezależnie od pory roku i opalenizny. Polega on na podgrzaniu naczyń krwionośnych i skóry właściwej w celu wytworzenia nowego kolagenu.
Depilacja laserowa może być wykonywana latem, nie poleca się jej tylko na mocno opalonej skórze (słabe efekty). Ostrożność należy zachować w przypadku skóry skłonnej do przebarwień (mogą pozostać przebarwienia bądź plamki naczyniowe powstałe w wyniku urazu impulsem lasera).
Ważne! Latem nie wykonuje się zabiegów, które działają mocno złuszczająco (m.in. laser frakcyjny – więcej przeczytaj pod tym linkiem). Warto także unikać zabiegów, które mogą mocno podrażniać skórę jak laserowe zamykanie naczynek, rozjaśnianie przebarwień.
Dodaj komentarz