Jakie ryby królują na polskich stołach?

Ryby stanowią nie tylko smaczny, ale także niezwykle cenny element posiłku. Są przede wszystkim bogatym źródłem kwasów omega oraz witamin niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jakie ryby najczęściej goszczą na polskich stołach i jakie wartości odżywcze posiadają?

Wartości odżywcze

Ryby to cenne źródło białka oraz składników mineralnych, do których zaliczamy przede wszystkim wapń, potas, magnez, sód, cynk, fosfor, żelazo czy fluor. Ich regularne spożywanie pozwala także uzupełnić poziom witamin z grupy B oraz dostarcza witaminy A i D. Nie wszyscy wiedzą, że tłuszcz ryb jest wyjątkowo zdrowy i może nawet obniżać poziom złego cholesterolu we krwi – z tego względu zaleca się spożywanie ryb nawet 3 razy w tygodniu. Polacy coraz częściej sięgają po dania przygotowane z różnych gatunków ryb, zarówno morskich, jak i słodkowodnych. Wzrasta nasza świadomość, zaczynamy interesować się tematyka zdrowego odżywiania. Na naszych stołach dominuje obecnie makrela, dorsz, sandacz, karp, mintaj, szczupak, okoń, łosoś, leszcz, ale pojawiają się także inne rodzaje. Z gatunków tych można przygotować wyśmienite potrawy w wersji smażonej, w galarecie, cieście, wędzone, duszone oraz pieczone.

Jak wybrać świeżą rybę?

Nawet najbardziej wykwintne danie straci walory smakowe, jeśli zostanie przygotowane z nieświeżej ryby. Niezależnie od tego czy chcemy kupić pstrąga, czy naszym celem w sklepie jest sandacz, warto pamiętać o kilku ważnych wskazówkach, którymi należy kierować się podczas kupowania ryb. Pamiętajmy, że świeża ryba ma błyszczącą łuskę i przylegające do ciała skrzela w jasnoczerwonym kolorze (bez śluzu). W sklepie zwróćmy także uwagę na oczy ryby – powinny być przezroczyste i wypukłe. Jakiekolwiek odstępstwa od tych norm powinny wzbudzić nasze wątpliwości – szczególnie jeśli zauważymy mętny śluz pokrywający skórę, zapadnięte oczy oraz miękką, wiotką skórę, w której po dotknięciu palcem pozostaje wgłębienie.

Słodkowodny sandacz

Sandacz jest rybą, którą cenimy za wspaniałe walory smakowe, delikatne, białe mięso oraz niewielką ilość ości. Należy do gatunku ryb słodkowodnych okoniowatych, a potrawy przyrządzone z sandacza są pozbawione charakterystycznego posmaku mułu, tak często obecnego np. w daniach z płoci, lina lub karpia. Sandacz wyśmienicie smakuje w wersji gotowanej, jego soczyste i jędrne mięso zachwyca koneserów dań z ryb. Można przygotować go również w galarecie, a duże sztuki zapiekać w cieście drożdżowym. W sklepach dostępna jest bogata oferta sandacza – zarówno ryby całe, patroszone, jak i tusze lub filety – w zależności od tego, jakie danie chcemy przygotować. Więcej przepisów na sandacza znajdziemy np. tutaj: https://www.makro.pl/swiat-produktow/ryby-makro/ryby-slodkowodne/sandacz.

Karp nie tylko na Wigilię

Nie tylko sandacz zawładnął naszymi stołami – inną niezwykle popularną w polskich domach rybą jest karp, a także jego najbardziej znana odmiana – karp królewski, który posiada charakterystyczne żółtoróżowe mięso. Potrawy przygotowane z karpia stanowią nieodłączny element każdego wigilijnego stołu, jednak dania te ze względu na dość wyczuwalny zapach mułu muszą być odpowiednio przygotowane. Żeby pozbyć się nieprzyjemnego aromatu, zaleca się pozostawienie żywego karpia przez kilka dni w czystej wodzie, ważne jest również, żeby ryba była kupiona od sprawdzonych hodowców. Wspaniale smakuje karp przyrządzany w formie smażonej, w galarecie, a także faszerowany – to propozycja nie tylko na Wigilię.

Szlachetny łosoś

Karp i sandacz bardzo często goszczą na polskich stołach, ale pod względem popularności zaczyna je także gonić łosoś. To ryba występująca zarówno w słodkich, jak i słonych akwenach. Łososia cenimy szczególnie za delikatne, różowe mięso – idealnie tłuste, pozbawione drobnych ości, o doskonałych walorach odżywczych. Wyśmienicie smakuje w wersji wędzonej, stanowi idealne uzupełnienie dań głównych oraz przystawek i sałatek. Łososia można także dusić, marynować, przygotowywać w galarecie oraz cieście, wspaniale smakuje również jako farsz, którym faszerujemy jajka, ziemniaki oraz inne produkty spożywcze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*