Jakie „lekarstwo” na pamięć?

 Masz kłopoty z pamięcią? Niezależnie od wieku, możesz ją wzmocnić prostymi metodami. Poznaj niektóre z nich.

Trenuj umysł

Im częściej trenujesz mózg, tym lepiej będzie on przetwarzał i zapamiętywał informacje. Dlatego ucz się nowych rzeczy. Powinny to być umiejętności, które wymagają wysiłku, angażują i znajdują się poza twoją strefą komfortu. Aby stale wzmacniać pamięć, rozwijaj świeżo nabyte kompetencje. Co robić, jeśli nowe zadania staną się dla ciebie łatwe? To znak, że nadszedł czas, aby przejść na następny poziom lub podjąć kolejne wyzwanie.

Trenuj ciało

Ćwiczenia fizyczne są dla ciebie równie istotne. Dzięki nim zwiększa się dopływ tlenu do mózgu i maleje ryzyko wystąpienia zaburzeń prowadzących do problemów z pamięcią, takich jak np. cukrzyca oraz choroby sercowo-naczyniowe. Aktywność ruchowa redukuje także poziom stresu. Dlaczego to ważne, piszemy poniżej.

Zapanuj nad stresem

Stres jest jednym z największych wrogów mózgu. Wykazano, że niszczy jego komórki i ma wpływ na utratę pamięci. A zatem naucz się go kontrolować. Pomoże ci w tym np. ustalanie realistycznych wymagań, koncentrowanie się na jednym problemie i unikanie wielozadaniowości czy wprowadzenie zdrowej równowagi pomiędzy pracą a czasem wolnym. Nie wahaj się również mówić nie!

Wysypiaj się

Dorośli potrzebują zazwyczaj od 7,5 do 9 godzin snu. Nawet jego niewielki niedobór osłabia pamięć, kreatywność i umiejętność rozwiązywania problemów. Jak sobie radzić? Śpij regularnie. Codziennie kładź się do łózka i wstawaj o tej samej porze. Co najmniej na godzinę przed snem zakończ korzystanie z urządzeń ekranowych, bo niebieskie światło emitowane przez telefony, telewizory czy komputery niekorzystnie wpływa na sen. W ciągu całego dnia ogranicz także spożycie kofeiny.

Jedz dla mózgu

Podobnie jak ciało, również twój mózg potrzebuje dobrego paliwa. Odpowiednia dieta wiąże się z wieloma korzyściami zdrowotnymi, w tym również z poprawą pamięci. Twój jadłospis powinien być oparty na warzywach i owocach, produktach z pełnego ziarna, chudym białku i zdrowych tłuszczach (są zawarte np. w oliwie z oliwek, orzechach, rybach czy siemieniu lnianym). Zredukuj kalorie. Jedz mniej czerwonego mięsa, tłustego mleka i nabiału. Pij zieloną herbatę. Zrezygnuj z alkoholu.

Zaufaj medycynie

Przy twoich problemach, możesz sięgnąć także po lekarstwo na pamięć. Wspomogą cię zwłaszcza preparaty zawierające lecytynę (ma wpływ na uczenie się i zapamiętywanie) oraz witaminy z grupy B (korzystnie wpływają na układ nerwowy). Warto zapytać w aptece o lek dostępny bez recepty.

Więcej na: http://vitabuerlecithin.pl/lek-na-pamiec-i-koncentracje/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*