Jak złagodzić bóle menstruacyjne?

Silne bóle menstruacyjne to powszechna dolegliwość, z którą każdego miesiąca muszą mierzyć się kobiety na całym świecie. Zaledwie niewielki odsetek kobiet przed okresem i w jego trakcie nie odczuwa żadnych nieprzyjemnych dolegliwości, ewentualnie lekki dyskomfort. A co można zrobić w sytuacji, gdy ból uniemożliwia normalne funkcjonowanie? Oto kilka sposobów, jak złagodzić bóle menstruacyjne!

Bóle miesiączkowe: dlaczego boli?

Życie każdej dziewczynki diametralnie zmienia się w okolicy 12.-13. roku życia, gdy pojawia się pierwsza miesiączka, a wraz z nią uciążliwy ból i dyskomfort. Szacuje się, że ponad 80% kobiet doświadcza bólów menstruacyjnych o różnym natężeniu umiejscowionych w podbrzuszu, często promieniujących na okolicę lędźwiową. Ból towarzyszący krwawieniu menstruacyjnemu pojawia się zwykle dzień przed okresem, a jego apogeum przypada w pierwszej dobie miesiączki. Dolegliwości bólowe nie są jednorodne, mają charakter kurczowy, pulsacyjny, ból zazwyczaj jest ostry, intensywny, odczuwane jest również dość specyficzne uczucie ciągnięcia i dyskomfortu ze strony jajników. Wraz z bólem u wielu kobiet pojawiają się dodatkowe objawy, w tym ogólne rozbicie, zawroty i bóle głowy, nadmierna potliwość, zmęczenie, senność, nudności, biegunka. Podczas ataków silnego bólu może dochodzić do wymiotów, a nawet omdleń. A skąd w ogóle bierze się ból podczas okresu? Jest on efektem skurczów mięśniówki macicy, na którą oddziałują prostaglandyny, mówiąc inaczej, jest to objaw naturalny (tzw. pierwotny ból miesiączkowy). Jednak współczesne badania dowodzą, że skrajnie silne boleści nie są stanem fizjologicznym, mogą być objawem wskazującym na poważne wady anatomiczne lub choroby układu rozrodczego!

bóle menstruacyjne

Bolesne miesiączkowanie jako objaw chorobowy

Wtórne bolesne miesiączkowanie może być związane z istniejącymi chorobami lub wynikać z niestwierdzonych wcześniej wad anatomicznych lub urazów. Jako najczęstsze przyczyny bolesnych miesiączek wymienia się: zespół policystycznych jajników, endometriozę, mięśniaki macicy, stany zapalne macicy, torbiele jajników, wady anatomiczne macicy i pochwy, pozabiegowe uszkodzenie szyjki macicy, ponadto choroby tarczycy. Innymi słowy, gdy ból miesiączkowy jest nie do zatrzymania (żadne metody łagodzenia bólu nie działają) i utrudnia wykonywanie codziennych czynności, należy koniecznie skonsultować się z ginekologiem w celu przeprowadzenia odpowiedniej diagnostyki.

Jak złagodzić bóle menstruacyjne bez stosowania leków?

Skuteczność leków przeciwbólowych jest bardzo wysoka, jednak ich stosowanie niesie za sobą wiele działań niepożądanych, dlatego też zaleca się je przyjmować w ostateczności. Gdy ból nie jest zbyt dokuczliwy, lepiej wypróbować inne metody. Zatem jak złagodzić bóle menstruacyjne domowymi sposobami? Jednym z najskuteczniejszych rozwiązań jest picie naparów ziołowych. Zioła o działaniu rozkurczowym dostępne są w każdej aptece, są to m.in.: rumianek (np. Rumianek Apteo), melisa (np. Herbatka fix Melisa z jabłkiem), nagietek (np. Herbapol Kraków Koszyczek nagietka) i mięta (Herbapol Kraków Liść mięty pieprzowej). Przeciwbólowo i rozkurczowo działa także kozłek lekarski – dodatkowo działa uspokajająco (np. Korzeń kozłka) oraz krwawnik – polecany przede wszystkim przy obfitych krwawieniach (np. Herbapol Kraków Krwawnik ziele). Produktem, który szybko docenią kobiety borykające się z silnymi bólami menstruacyjnymi, jest termofor (np. Apteo Care Termofor z pokrowcem). Umożliwi on wykonanie ciepłych okładów, które szybko redukują bolesne skurcze. Okłady muszą być ciepłe, a nie gorące, zbyt wysoka temperatura może zwiększyć krwawienie! Przy bolesnych miesiączkach ważne jest także holistyczne podejście do problemu, czyli należy zadbać o odpowiednią dietę, lekką aktywność fizyczną (np. spacery na świeżym powietrzu lub proste ćwiczenia rozluźniająco-rozciągające) oraz dużą dozę relaksu. „Menu menstruacyjne” powinno być lekkostrawne (nie może obciążać żołądka, powinno ograniczać wzdęcia) i bogate w produkty zawierające wapń, żelazo, witaminy: C, D, E, K i witaminy z grupy B oraz kwasy tłuszczowe Omega-3.

Leki przeciwbólowe i rozkurczowe na bóle miesiączkowe

U niektórych kobiet niefarmakologiczne środki zawodzą, konieczne jest stosowanie leków przeciwbólowych lub rozkurczowych. Na silne bóle miesiączkowe farmaceuci najczęściej polecają niesteroidowe leki przeciwzapalne np. ibuprofen (np. Nurofen Forte), a także paracetamol (np. Apap). W ekstremalnych przypadkach lekarz może zalecić stosowanie środków przeciwbólowych dostępnych wyłącznie na receptę. Mimo dobrego działania przeciwbólowego lepiej unikać kwasu acetylosalicylowego, gdyż może on nasilać krwawienie. W kwestii skuteczności stosowania leków przeciwbólowych warto podkreślić, że ważne jest przyjęcie pierwszej dawki od razu, gdy pojawi się ból! Oprócz leków przeciwbólowych przy bolesnych miesiączkach stosuje się także leki rozkurczowe np. drotawerynę (np. Spastyna Max) lub butylobromek hioscyny (np. Buscopan). Coraz częściej w aptekach pojawiają się leki dedykowane dla kobiet z silnymi bólami miesiączkowymi, które zawierają połączenie substancji przeciwbólowych i rozkurczowych (np. Vemonis Femi, Panadol Femina).

Wiele kobiet każdego miesiąca mierzy się z dolegliwościami bólowymi związanymi z okresem. Metod, jak złagodzić bóle menstruacyjne, jest sporo. Obejmują one zarówno środki farmakologiczne, jak i ziołowe napary oraz ciepłe okłady stosowane na podbrzusze. Trzeba jednak pamiętać, że comiesięczne męki nie są normalnym stanem! Nie można skupiać się wyłącznie na łagodzeniu uciążliwych objawów, trzeba poszukać przyczyny ich występowania, dopiero wtedy będzie można podjąć skuteczną walkę z bólem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

*

*