Jak usunąć kleszcza? Jak zrobić to bezpiecznie?

Mały, na pierwszy rzut oka niepozorny kleszcz… Pajęczak z roku na rok budzi wśród ludzi coraz większe przerażenie – nic dziwnego! Wraz z upływem lat liczba kleszczy gwałtownie wzrosła, odpowiadają za to łagodne zimy – większość populacji przeżywa do wiosny, aby znów nieść spustoszenie. Według statystyk stacji epidemiologiczno-sanitarnych z roku na rok liczba zachorowań rośnie – nieodczuwalne ugryzienie może skończyć się groźnym kleszczowym zapaleniem mózgu i boreliozą. Poznajmy sposoby na dokładne usuwanie kleszcza i zapobiegajmy występowaniu roznoszonych przez nie chorób – jeżeli pajęczak zostanie szybko usunięty zmniejsza się ryzyko zarażenia boreliozą!

Jak bezpiecznie usunąć kleszcza?

Prawidłowe i szybkie usunięcie pajęczaka zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób roznoszonych przez kleszcze – borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu. Po każdej wizycie na łonie natury warto przejrzeć dokładnie całe ciało, ze szczególną uwagą na: pachwiny, wewnętrzną część ud, łokcie oraz owłosioną skórę głowy. Jeżeli zauważysz wczepionego kleszcza, nie panikuj – ważne jest zachowanie spokoju i odpowiednia reakcja, nerwy w tej sytuacji nie pomogą. Bardzo ważnym aspektem jest usunięcie kleszcza w całości, w innym przypadku istnieje możliwość, iż pajęczak wstrzyknie do naszego organizmu szkodliwe drobnoustroje lub zwymiotuje – co zwiększa ryzyko zarażenia boreliozą!

Jak głoszą nasze babcie, przez wiele pokoleń kleszcze smarowano olejami, masłem czy spirytusem – lekarze kategorycznie odradzają korzystanie z tej metody – lepiej niech odejdzie w niepamięć. Zasmarowanie, rozgniatanie, wykręcanie czy ściskanie kleszcza powoduje odcięcie dopływu powietrza – skutkuje to zwracaniem pajęczaka i bezpośrednim przedostaniem się do naszego ciała treści jego jelit, co może przynieść nieprzyjemne skutki w postaci chorób przenoszonych przez kleszcze.

Biorąc pod uwagę to, iż rok 2019 okrzyknięty został rokiem plagi pajęczaków, warto dmuchać na zimne i posiadać w swojej domowej apteczce przyrządy do bezpiecznego usuwania kleszczy np. Kleszcz Out Przyrząd do usuwania kleszczy, Kick the Tick przyrząd do bezpiecznego usuwania kleszczy, czy np. Mustico TICK-OFF Spray do usuwania kleszczy 2w1.

Dzięki zastosowaniu specjalnej pęsety pajęczak zostanie prawidłowo uchwycony – należy złapać jego główkę bez ucisku na odwłok, a następnie zdecydowanym ruchem wyciągnąć go do góry (absolutnie nie wykręcaj go, możesz w ten sposób urwać jego główkę)! Jeżeli kleszcz został prawidłowo usunięty miejsce wczepienia należy zdezynfekować środkiem antyseptycznym np. Octenisept lub wodą utlenioną.

Jak wykluczyć zarażenie boreliozą?

Szybkie usunięcie kleszcza zmniejsza ryzyko zarażenia boreliozą, lecz całkowicie go nie wyklucza – warto więc skorzystać z możliwych środków, które ułatwią diagnozę. Jeżeli zależy Ci na szybkim wykluczeniu zarażenia, usuniętego kleszcza umieść w jałowym pojemniku, najlepiej do pobierania moczu i skorzystaj z usług laboratoriów, które zbadają insekta. W asortymencie apatycznym znajduje się również domowy test diagnostyczny, który dzięki samodzielnemu badaniu rozwieje wątpliwości – Tik Aler’t firmy LabHome.

Skrupulatna obserwacja miejsca, w które wkłuł się pajęczak również ułatwi zdiagnozowanie – jednym z głównych objawów zarażenia boreliozą jest rumień wędrujący, który zauważalny jest gołym okiem. Szybka diagnoza boreliozy w większości przypadków kończy się zadowalającym efektem – w 90% antybiotykoterapia, która trwa minimum 3 tygodnie przynosi zadowalające rezultaty!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*