Jak skutecznie nawilżać bardzo suchą skórę?

Sucha, pękająca, podrażniona skóra, z białawym nalotem, jest mocno przesuszona. Należy jak najszybciej podjąć właściwe działania ukierunkowane na jej dogłębne nawilżenie. Jak tego dokonać?

Nawilżanie od wewnątrz

Bardzo ważne przy problemie przesuszonej skóry jest nie tylko korzystanie z odpowiednich kosmetyków, ale i uwodnienie skóry od wewnątrz. Dlatego powinniśmy wypijać odpowiednią ilość wody – co najmniej 2 litry dziennie i uzupełniać swoją dietę w ważne składniki odżywcze, w tym cynk i nienasycone kwasy tłuszczowe. Doustne preparaty z kwasem hialuronowym także pozwolą na pokonanie problemu.


Znaczenie kąpieli

Już podczas kąpieli można skutecznie nawilżać skórę całego ciała. Takie zabiegi są łatwe do przeprowadzenia i działają kompleksowo. W przypadku mocno przesuszonej skóry do wody przygotowanej na kąpieli warto dolać olejki przeznaczone dla noworodków i niemowląt. Świetnie sprawdzą się emolienty. Olejki dostarczą skórze naturalnych lipidów, odbudują jej warstwę ochronną i ukoją podrażnienia. Dzięki temu skóra nie będzie się łuszczyć i swędzić.  Do kąpieli można dodać kilka kropli olejków eterycznych, co pomoże w pełniejszej pielęgnacji suchej skóry. Może być to olejek:

·         różany,

·         z drzewa sandałowego,

·         geraniowy itp.

Do mycia suchej skóry należy wybierać kosmetyki myjące o wskaźniku pH zbliżonym do pH skóry – czyli około 5-5,5 pH. Pod prysznicem warto zetrzeć delikatnie warstwę złuszczonego naskórka, przy użyciu gąbki czy myjki i wykonywaniu kolistych ruchów. Peeling nie jest wskazany, ponieważ jedynie spowoduje pogłębienie podrażnień.


Nawilżanie "na sucho"

Skóra przesuszona powinna być codziennie nawilżana z zastosowaniem odpowiednich kosmetyków. Również i w tym przypadku dobrze sprawdzą się kosmetyki przeznaczone dla niemowląt, między innymi oliwka dla dzieci. Najlepiej nałożyć jej warstwę na ciało tuż po prysznicu lub kąpieli, kiedy skóra nie jest do końca wytarta.

W drogeriach znajdziemy masę balsamów, kremów, maseł i mleczek do suchej i bardzo suchej skóry. Kosmetyki te powinny zawierać składniki o właściwościach chroniących skórę przed nadmierną utratą wody i poprawiających jej uwodnienie. Między innymi będą to:

·         gliceryna,

·         mocznik,

·         alfa-hydroksykwasy,

·         woda.

Do miejsc szczególnie wrażliwych i wysuszonych, takich jak łokcie, kolana i dłonie najlepiej wybrać kosmetyki nawilżające i regenerujące z alantoiną, pentenolem oraz z syropem z klonu. W aptekach można nabyć dermokosmetyki z wodą termalną, mającą kojące i lecznicze właściwości.

W celu uzyskania pozytywnych, pożądanych efektów nawilżenia skóry trzeba używać kosmetyków nawilżających codziennie i dokładnie nakładać je na całe ciało. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*