Jak rozpoznać atak serca?

Kłujący ból zapierający dech w piersiach, zlokalizowany na wysokości mostka człowieka, jednoznacznie kojarzony jest z pierwszym objawem zawału serca. Nie jest to jednak jedyny i zawsze występujący symptom, wskazujący na ten poważny stan zdrowia chorego. Jak zatem trafnie rozpoznać i udzielić prawidłowo pomocy osobie mającej atak serca?

Czym jest zawał serca?

Statystyki wskazują, że nawet 300 osób dziennie ma zawał, a tylko część zdaje sobie sprawę ze swojego poważnego stanu. Może on mieć różne objawy, a dochodzi do niego niezmiennie wówczas, gdy mamy do czynienia z zatkną blaszką miażdżycową naczynia wieńcowego. Tętnica doprowadzająca do serca utlenowaną krew jest zamknięta, przez co do tego ważnego organu nie dopływa krew i tlen, przez co dochodzi do martwicy. Na ogół pacjenci mają zawał lewej komory serca. Problemy z prawą komorą o podobnym przebiegu zdarzają się znacznie rzadziej.
 

Typowe i nietypowe objawy zawału serca

Najczęściej zgłaszanym objawem świadczącym o tym, że pacjent ma zawał serca, jest ostry ból zamostkowy, zlokalizowany w środkowej części klatki piersiowej – dokładnie właśnie za mostkiem. Może być rozpierający, powodować ucisk i niemożność nabrania powietrza w płuca. Chorzy określają go jako pieczenie, a nawet dławienie. Jest nagły, ostry i trwa nawet pół godziny, co oznacza atak serca, nie zaś objaw choroby niedokrwiennej serca.

Wśród nietypowych objawów świadczących o zawale serca wymienia się:
 

  • ucisk i ból pleców, zlokalizowany między łopatkami,
  • silne duszności występujące bez powiązania z wysiłkiem fizycznym,
  • ból żuchwy i krtani,
  • nudności, wymioty, odbijanie i dolegliwości gastryczne, których nie można niczym uzasadnić,
  • silny ból w górnej części brzucha,
  • symetrycznie występujące dokuczliwe bóle stawów łokciowych lub barkowych.

Jeśli u nas lub u naszych bliskich pojawiają się takie symptomy, lepiej w porę wezwać pomoc, co może uratować życie danej osoby.

Czas nie jest naszym sprzymierzeńcem

Zawał serca może w krótkim czasie pozbawić życia pacjenta, dlatego ważne jest, aby jak najszybciej dostał fachową pomoc. Im szybciej trafi do szpitala, tym większe szanse chory ma na pełny powrót do zdrowia. Niewiele można zrobić, jeśli pacjent z niedrożnym naczyniem wieńcowym trafi do szpitala dopiero po 12 godzinach od zawału.

W szpitalu pacjent może otrzymać leki rozpuszczające istniejący zakrzep lub przejść zabieg mający na celu udrożnienie zapchanego naczynia. Jeszcze w domu można podać choremu przy podejrzeniu zawału 2 tabletki zawierające kwas acetylosalicylowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*