Jak poznać, że nasz bliski cierpi na depresję?

Depresja jest chorobą, która może dotknąć zarówno kobiety, jak i mężczyzn w każdym wieku. Choć specjaliści starają się określić, kto jest w grupie ryzyka, w rzeczywistości z depresją może mieć do czynienia każdy z nas. Jak rozpoznać pierwsze jej objawy u osoby nam bliskiej? Jakie kroki podjąć, aby jej pomóc?

„Niegroźne” spadki nastroju – czy należy na nie zwrócić uwagę?

Zanim będziemy mieć do czynienia z silnymi objawami depresji, w pierwszej kolejności pojawią się takie, które bardzo łatwo przeoczyć. Zazwyczaj chory miewa spadki nastroju, które wydają się całkowicie „niegroźne”, zwłaszcza jeśli występują w sezonie jesienno-zimowym. Pamiętajmy jednak, że depresja to nie jesienna chandra, a bardzo poważna choroba. Spadki nastroju z czasem zaczynają przybierać na sile – bliska nam osoba jest smutna, przygnębiona, często płacze bez powodu. Jej zachowanie nie ma większego związku z tym, co dzieje się w jej życiu – bardzo często okazuje smutek nawet w radosnych chwilach. 

Stopniowa ucieczka przed światem – co oznacza?

Chorzy na depresję zwykle starają się uciec przed otaczającym ich światem. Typowymi objawami są więc:

  • brak chęci na spotkania towarzyskie,
  • izolowanie się od rodziny i przyjaciół,
  • chętne podejmowanie pracy zdalnej bądź całkowita rezygnacja z zatrudnienia,
  • rezygnacja z hobby i pasji, które wcześniej sprawiały przyjemność;
  • rezygnacja ze wspólnego celebrowania ważnych chwil i uroczystości, na przykład świąt bądź urodzin.

Osoba cierpiąca na depresję zaczyna zamykać się we własnym świecie, jednak nie tworzy przy tym alternatywnej rzeczywistości. 

Nietypowe objawy depresji, które łatwo przeoczyć

Depresja nie zawsze objawia się w sposób jednoznaczny. Często występują objawy, które łatwo pomylić bądź przeoczyć, nawet w zaawansowanym stadium choroby. Możemy tutaj mówić przede wszystkim o nagłych zmianach nastroju, na przykład przechodzeniu z euforii w płacz. Czasami pojawiają się też zachowania agresywne, prowadzące nawet do przemocy psychicznej. Depresja najczęściej idzie w parze z brakiem snu – pojawia się bezsenność bądź problemy z zasypianiem. Chory często odmawia przyjmowania posiłków bądź dokonuje ich wyboru w sposób selektywny. Najtrudniej jest jednak rozpoznać depresję u osób, które doskonale potrafią maskować objawy choroby. W praktyce oznacza to, że w towarzystwie zachowują się zupełnie normalnie – są uśmiechnięte, czasem nawet nawiązują rozmowę, lecz gdy zostaną same, depresja uderza ze zdwojoną siłą.

Jak pomóc osobie, zmagającej się z depresją?

Nie jest łatwo pomóc bliskiej osobie, która cierpi na depresję. Przede wszystkim, nic nie jesteśmy w stanie zrobić, jeśli nie sięgniemy po poradę specjalisty. Dobrze, aby był to psycholog bądź terapeuta, który specjalizuje się właśnie w leczeniu depresji. Przeprowadzi on niezbędne badania, na podstawie których postawi diagnozę i wdroży odpowiednie leczenie, często wspomagane farmakologią. Samodzielna walka z depresją, nawet gdy chory ma wsparcie bliskich, jest nie tylko nieefektywna, ale często prowadzi do pogłębienia się choroby. Dlatego też należy szukać pomocy u specjalistów, nie tracąc przy tym czasu na samodzielne podejmowanie działań terapeutycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*