Jak pozbyć się odcisków?

Odciski to bolesna sprawa, a współczesna moda wydaje się zupełnie nie mieć na uwadze wygody i komfortu stóp! Choć chodzenie w niewygodnych butach masakruje pięty i palce, żadna kobieta nie zrezygnuje ze szpilek na niebotycznym obcasie. Jednak odcisk na pięcie to nie tylko bolączka kobiet, ale również i mężczyzn! Chcesz wiedzieć, jak pozbyć się odcisków? Oto kilka skutecznych sposób!

Odcisk na pięcie i palcach – jak się tworzy?

Można sobie żartować, że kupując wysokie szpilki, odciski na palcach kobieta dostaje w gratisie. Jednak niewygodne, za wąskie lub za małe buty to nie jedyni winowajcy odcisków na stopach, przyczyną mogą być także deformacje kości i nieprawidłowości w chodzeniu. Zanim przejdziemy do wskazówek, jak pozbyć się odcisków, warto dowiedzieć się, czym właściwie są odciski! Odciskiem nazywa się zgrubienie, które powstało w wyniku nadmiernego i długotrwałego tarcia lub ucisku (nie tylko na stopach, ale również na dłoniach). Skóra w tym miejscu twardnieje, a następnie rogowacieje, jednak w odróżnieniu od zdrowej skóry nie ulega naturalnemu procesowi złuszczania, ale stopniowo narasta. Specjaliści wyróżniają dwa rodzaje takich zgrubień – modzele i nagniotki, choć większość z nas po prostu nazywa je odciskami. Modzele, czyli płaskie, dość duże zrogowaciałe powierzchnie na skórze, powstają zwykle na podeszwach stóp i w okolicy pięty w wyniku noszenia za małych butów. Nagniotki zaś to stożkowe zgrubienia na palcach lub w przestrzeniach międzypalcowych. Są one znakiem, że noszone buty są za wąskie. Odcisk na pięcie czy też odciski na palcach nie stwarzają zagrożenia dla zdrowia (są za to przyczyną dużego dyskomfortu i bólu, stanowią także problem natury estetycznej), jednak zlekceważone i zaniedbane mogą z czasem negatywnie wpływać na postawę ciała i powodować problemy z chodzeniem. Dlatego dobrze wiedzieć, jak pozbyć się odcisków, zanim będzie za późno!

odciski

Jak pozbyć się odcisków? Sposób pierwszy – maść

Na pierwszy ogień w usuwaniu odcisków powinien pójść apteczny preparat na odciski. Maść, płyn lub krem złuszczający to sprawdzony sposób, jak pozbyć się odcisków. Taki preparat zwykle zawiera wysokie stężenia kwasu salicylowego i kwasu mlekowego. Obie te substancje wykazują wysoką skuteczność w eksfoliacji skóry. Kwas salicylowy rozpuszcza zrogowaciały naskórek, co przyspiesza jego złuszczanie, zaś kwas mlekowy przyczynia się do zmiękczenia warstwy zrogowaciałego naskórka, a w efekcie do jego szybszego usunięcia. Dodatkowo są to składniki o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych. Należy jednak pamiętać, że taka kwasowa terapia wymaga po pierwsze cierpliwości, po drugie ostrożności. Cierpliwości, gdyż preparat trzeba stosować zwykle przez kilka dni (nie jest to żelazna zasada, zawsze trzeba postępować zgodnie z zaleceniami producenta), w dodatku większość płynów i maści aplikuje się na uprzednio wymoczoną skórę (w ciepłej wodzie np. z dodatkiem soli)! Dopiero po wskazanym na ulotce czasie można podjąć próbę usunięcia zmiękczonego odcisku, jednak trzeba to robić ostrożnie, nie na siłę. A dlaczego trzeba zachować ostrożność? Ze względu na wysoką zawartość silnych kwasów preparat trzeba aplikować wyłącznie na odcisk na pięcie lub na palcach, gdyż nałożony na zdrową skórę może ją podrażnić. Trzeba także pamiętać, że zaburzenia krążenia i cukrzyca to przeciwwskazania do stosowania tego typu produktów.

Jak pozbyć się odcisków? Sposób drugi – plaster

Kolejny sposób, jak pozbyć się odcisków, jest jeszcze prostszy niż aplikacja maści i płynów. Od niedawna w aptekach dostępne są plastry nasączone substancjami zmiękczającymi i złuszczającymi naskórek (zwykle kwasem salicylowym), które są bardziej praktyczne w użyciu niż preparaty kwasowe. Ponadto specjalne plastry hydrokoloidowe dzięki swojej unikalnej budowie osłabiają ewentualny ucisk lub tarcie na odcisk na pięcie (jak również w innym miejscu na stopie), chroniąc go tym samym przed mechanicznymi uszkodzeniami, a co za tym idzie przed bólem i dyskomfortem.

Jak usunąć odcisk z korzeniem?

Wcześniej wymienione sposoby mogą być skuteczne na zwykłe odciski na palcach lub niewielki odcisk na pięcie, odcisk z korzeniem (czyli „przechodzony” zwykły odcisk) stanowi większe wyzwanie. Korzeń lub jak kto woli rdzeń odcisku, to fragment mocno zrogowaciałej skóry, która sięga w głąb stopy. Ten rodzaj odcisku sprawia silniejszy dyskomfort podczas chodzenia. Wrastający korzeń uciska bowiem nerwy i receptory bólowe znajdujące się w skórze. Jak usunąć odcisk z korzeniem? Można spróbować maści i plastrów, jednak mogą się okazać za słabe na takiego „twardziela”. Tu trzeba zawodowca! Choć wykwalifikowana kosmetyczka lub lekarz dermatolog powinni poradzić sobie z zadaniem, lepiej umówić się na wizytę z prawdziwym specjalistą od stóp, czyli z podologiem. Podolog po dokładnym obejrzeniu odcisku i przeanalizowaniu czynników, które doprowadziły do jego powstania, zaproponuje odpowiednie leczenie. Nie można jednak wykluczyć, że konieczne będzie mechaniczne usunięcie odcisku. Do przeprowadzenia takiego zabiegu lekarz może użyć frezarki, skalpela, dłuta podologicznego lub lasera. Duże, twarde odciski, zwłaszcza te z korzeniem, należy usuwać u specjalisty w sterylnych warunkach z użyciem sterylnych narzędzi. Samodzielne próby wycięcia odcisku np. nożyczkami mogą skończyć się bardzo źle w najlepszym wypadku stanem zapalnym, w najgorszym poważną infekcją i trwałym uszkodzeniem skóry i nerwów.

Jak się pozbyć odcisków? Najlepiej zanim się pojawią!

Osoby, u których dość często pojawia się odcisk na pięcie lub odciski na palcach, powinny większą uwagę zwracać na pielęgnację stóp i po prostu wybierać wygodne buty w odpowiednim rozmiarze. Pomocne mogą okazać się również specjalne wkładki do butów lub plastry na odciski. Jeśli zakładane buty mają długą historię tworzenia odcisków, można użyć takiego plastra prewencyjnie jako zabezpieczenie przed potencjalnym uciskiem i tarciem. Poza tym o kondycję skóry stóp trzeba regularnie dbać, usuwając zrogowaciały naskórek. Można w tym celu stosować skarpety złuszczające lub peelingi, można także korzystać ze specjalnych zabiegów u kosmetyczki.

Choć wiele osób nadal stosuje domowe metody walki z odciskami jak okłady z cebuli, kapusty i czosnku to nie należy pokładać w nich za wiele nadziei. Takie sposoby mogą się sprawdzić, jeśli odcisk na pięcie czy też odciski na palcach to świeża sprawa, efekt jednego wyjścia w niewygodnych butach. Okład z cebuli na pewno nie jest odpowiedzią na pytanie, jak pozbyć się odcisków z korzeniem, które już głęboko „siedzą” w skórze! Większe odciski należy traktować dostępnymi w aptekach preparatami kwasowymi, zaś w sprawie odcisków z rdzeniem lepiej od razu skonsultować się z podologiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*