Jak poradzić sobie ze stresem domowymi sposobami

We współczesnym świecie stres jest prawie nieunikniony. Wymaga się od nas coraz więcej i coraz szybciej – najlepiej na wczoraj! Praca, finanse, zdrowie czy problemy rodzinne to tylko kilka powodów wywołujących niepokój, a w konsekwencji stres. Nawet z pozoru nieznaczące korki na drodze potrafią wywołać w nas niepotrzebne emocje. Stresujemy się coraz częściej i coraz więcej, bo nawet zwykły urlop czy nowa praca lub szkoła potrafią nas zestresować.

W związku z tym, iż tempo życia w dzisiejszych czasach jest wysokie, a pojawiające się problemy nas przerastają, grono osób sięga wówczas po alkohol i inne używki. Jak wiadomo nie jest to żadnym rozwiązaniem, wręcz przeciwnie może prowadzić do pogorszenia stanu emocjonalnego i skutkować popadnięciem w nałóg. Więc co zrobić, aby zaznać spokoju?! Najlepszym rozwiązaniem byłoby unikanie sytuacji stresowych, jednak niestety w dzisiejszych czasach jest to nierealne. Nie zawsze możemy pozwolić sobie na zmianę otoczenia czy pracy. Czasami po prostu zostajemy postawieni w takich sytuacjach, na które nie mamy żadnego wpływu np. śmierć bliskiej osoby. Na szczęście jest wiele sposobów, dzięki którym uda nam się zniwelować lub całkowicie pozbyć się stresu. W aptekach, jak i sklepach zielarskich możemy kupić leki i suplementy diety, które pomogą nam zwalczyć stres, jednak nie zawsze trzeba szukać spokoju właśnie w farmaceutykach. W większości przypadków wystarczy sięgnąć po domowe sposoby.

domowe sposoby na stres

Stres a zdrowa dieta

Może wydawać się to zaskakujące, ale prawidłowe odżywianie jest dobre nie tylko dla ciała, ale także dla zdrowia emocjonalnego. Kiedy jemy lepiej, czujemy się lepiej 🙂 Unikanie nadmiernej ilości węglowodanów, tłuszczów oraz przetworzonej żywności pomoże poczuć się bardziej energicznym i da „kopa” do walki ze stresem. Aby poprawić naszą odporność na stres, warto do diety wprowadzić produkty bogate w kwasy tłuszczowe np. ryby, orzechy włoskie, oleje roślinne.

Ćwiczenia a stres

Poprzez aktywność fizyczną uwalniane są endorfiny – hormony szczęścia, które wpływają na poprawę nastroju. To właśnie one sprawiają, że nasze samopoczucie się poprawia a problemy schodzą na drugi plan. Ćwiczenia to jedna z najprzyjemniejszych i zarazem najszybszych metod rozładowania złych emocji.

Terapia masażem

Masaż leczniczy tak samo jak ćwiczenia zwiększa poziom endorfin, ponadto obniża częstość akcji serca, ciśnienie krwi oraz rozluźnia zestresowane mięśnie, które często towarzyszą w stresie.

Aromaterapia

Dzięki wykorzystaniu właściwości leczniczych olejków eterycznych z roślin oraz ziół możemy zmniejszyć towarzyszące napięcie, a tym samym zmniejszyć bądź całkowicie zniwelować stres. Lawenda, Melisa czy Drzewo Różane to tylko kilka olejków uznawanych za uspokajające. Olejki te również można wykorzystać przy masażu.

Techniki relaksacyjne

Istnieje kilka rodzajów technik relaksacyjnych, jednak do najczęściej wykorzystywanych należy głębokie oddychanie oraz medytacja.

Zioła skuteczne na stres

Metoda, po którą chyba najczęściej sięgają osoby zestresowane. Na półkach aptecznych oraz w sklepach zielarskich znajdziemy zioła w postaci herbat, kapsułek lub płynów. Pierwsza myśl jaka przychodzi do głowy w sytuacjach stresowych to „zaparzę sobie meliskę”. Melisa to najpopularniejsze zioło o działaniu uspokajającym. Zalecana jest w stanach pobudzenia nerwowego z towarzyszącymi zaburzeniami rytmu serca oraz problemami ze strony układu pokarmowego. Oprócz wyżej wymienionego zioła dość często sięga się również po Walerianę, którą pozyskuje się z korzenia kozłka lekarskiego, a także rumianek i szyszki chmielu.

Reasumując sposobów na rozładowanie stresu jest dużo. Dla jednych pomocny jest wysiłek fizyczny bądź ucieczka w pracę, z kolei inni preferują relaksacyjny masaż czy kąpiel. Nie ważne jaki sposób wybierzemy, najważniejsze jest to aby zadziałało!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*