Jak odetkać zatkane ucho?

Zatkane ucho – dolegliwość dokuczliwa i niejednokrotnie zwiastująca problemy! Jeśli kłopot ze słuchem spowodowany jest zalegającą w uchu woskowiną, z której utworzył się tzw. korek, to nie ma powodu do zmartwienia, gorzej jeśli uczucie zatkanego ucha powoduje toczący się w jego wnętrzu stan zapalny! Jak odetkać zatkane ucho i czy zawsze konieczna jest wizyta u lekarza?

Dlaczego zatyka mi się ucho?

Nie każdy przypadek przytkanego ucha wymaga pilnej konsultacji z lekarzem i nie musi oznaczać problemów zdrowotnych. Nie ma co panikować, choć przyznamy zgodnie, że dolegliwość ta jest wyjątkowo irytująca – zwłaszcza, gdy zatkane ucho przeszkadza nam w normalnym, codziennym funkcjonowaniu w szkole, w pracy, w domu… Choć czasami pewnych rzeczy nie chcielibyśmy usłyszeć i nawet nie warto słuchać, to jednak przytkane ucho wpływa nie tylko na to co chcemy lub nie chcemy słuchać lub podsłuchać, ale ogólnie na całe nasze samopoczucie. Przyczyn tego stanu może być wiele, a uczucie to może towarzyszyć podczas: lotu samolotem, w trakcie wycieczki górskiej, jazdy windą czy po wizycie na basenie. Jak odetkać zatkane ucho we wskazanych przykładach? Nic skomplikowanego – najprawdopodobniej po chwili samo się odetka! Oczywiście takich „codziennych” przypadków może być o wiele więcej i jeśli jest to stan przejściowy, chwilowy to traktujemy to jako normalność, gorzej jeśli uczuciu przytkania towarzyszy ból lub wyciek wydzieliny zapalnej z ucha – wówczas niezwłocznie należy udać się do lekarza!

jak odetkać zatkane ucho

Przyczyną zatkanego ucha bywa także nieodpowiednia higiena uszu i tu czas na wzmiankę o jakże popularnych patyczkach higienicznych, które nieumiejętnie użyte potrafią wyrządzić więcej problemów niż pożytku! Patyczki do uszu zamiast pomóc w oczyszczeniu wnętrza ucha z nadmiaru wydzieliny upychają ją głębiej i głębiej… i są bardzo niebezpieczne – zwłaszcza jeśli część waty z patyczka zostanie w środku ucha! Produkt ten jest natomiast pomocny przy higienie zewnętrznej części ucha i wyłącznie do tego celu powinien być użyty! Uczucie zatkanego ucha miewamy także w trakcie grypy lub przeziębienia, kiedy dokucza katar powodujący obrzęk śluzówki uciskającej przewody słuchowe.

Jak odetkać zatkane ucho?

Gdy już nasłuchaliśmy się mądrych rad w temacie zatkanego ucha i wiemy – potrafimy rozpoznać, że nie doskwiera nam stan zapalny, a w uchu nie utknął bliżej niezidentyfikowany obiekt – zjawisko często spotykane u małych dzieci, które wykorzystując nieuwagę rodziców lubią wkładać sobie do uszka małe przedmioty, klocki itp. – wówczas możemy śmiało wypróbować kilka metod pomocnych w odetkaniu ucha, które nie wymagają wizyty u lekarza – za wyjątkiem profesjonalnego czyszczenie uszu strumieniem ciepłej wody. Zabieg ten wymaga wizyty w gabinecie otolaryngologicznym – przepłukiwanie uszu nie wolno wykonywać samodzielnie w domu! Do niespecyficznych objawów zatkanego woskowiną przewodu słuchowego – mylonych z zapaleniem, możemy zaliczyć: wyciek rozpuszczonej pod wpływem ciepła woskowiny z ucha, uczucie ucisku w uchu, a nawet ból! Często wykorzystywaną metodą oczyszczania uszu jest świecowanie – brzmi groźnie, ale jest to sposób z powodzeniem praktykowany – zarówno w domowym zaciszu, jak i w gabinetach terapeutycznych. Przed użyciem świecy należy dokładnie zapoznać się z ulotką produktu i przestrzegać punkt po punkcie opisane zalecenia. Świecowanie ma wiele zalet, ale i przeciwwskazań, do których należą m.in. zapalenie ucha, uszkodzenie błony bębenkowej, gorączka.

Zarówno świece, jak i inne preparaty do czyszczenia uszu w formie sprayu czy kropli możemy nabyć w aptece bez recepty. Skład większości kropli do uszu oparty jest na mieszaninie naturalnych olejów tj: oleju migdałowego, oleju jojoba, oliwy z oliwek, do niektórych receptur dodawana jest także parafina ciekła. Jeśli już wiesz jak odetkać zatkane ucho i jak na co dzień dbać o prawidłowe utrzymanie higieny uszu, to jest to świetna profilaktyka przed wystąpieniem stanu zapalnego – jego przyczyną może być właśnie nagromadzona woskowina i nieprawidłowo czyszczone uszy! Pamiętajmy o tym, że ucho jest wyjątkowo wrażliwym organem i dlatego zawsze przed zastosowaniem jakiegokolwiek preparatu, dokładnie zapoznaj się z jego opisem i ulotką oraz postępuj według wskazówek, a przed aplikacją do ucha dobrze jest ogrzać buteleczkę, by nie wprowadzać do kanału usznego zimnej substancji – w tym celu wystarczy chwilę przytrzymać opakowanie sprayu czy kropli w dłoni.

milka

na takie przypadki warto mieć w domu coś co pomoże na problem z uszami. najlepszym rozwiązaniem dla mnie jest po prostu spray do uszu. stosujemy Fonixa, tego w zielonym opakowaniu do codziennej higieny i tego w czerwony w razie bólu uszu albo innych przypadków.

tomek

bardzo fajny jest ten spray, kupiłem i nie żałuje. już nie raz uratował mi życie 😉 po prostu regularnie czyszczę nim uszy i dbam o ich higienę.

miss

na takie problemy najlepiej mieć sprawdzone sposoby. mi najlepiej pomaga spray do uszu. używam Fonixa, takiego w zielonym opakowaniu. wystarczy go wpsikać do ucha i olejki robią już swoje. czyszczą uszy z nadmiaru woskowiny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

*

*