Jak nawilżać powietrze, aby nie szkodzić zdrowiu?

Utrzymanie prawidłowej wilgotności powietrza jest ważne dla naszego zdrowia, a realizację tego celu najlepiej ułatwiają nawilżacze. Jednak nieprzemyślany wybór urządzenia oraz niewłaściwe korzystanie z niego mogą przynieść negatywne skutki. Sprawdź, jak nawilżać powietrze, aby przynosiło to wyłącznie pozytywne rezultaty.

Technologia nawilżania a bezpieczeństwo nawilżacza powietrza

Na początek warto wyjaśnić różnicę między nawilżaczami ewaporacyjnymi, ultradźwiękowymi i parowymi. Te ostatni działają w podobny sposób co czajnik elektryczny, a więc podgrzewają wodę. W rezultacie stwarzają ryzyko poparzenia, co w połączeniu z wysokim zużyciem prądu sprawiło, że stały się mało popularne. Znacznie chętniej wybierane są nawilżacze ultradźwiękowe, które nie są jednak dobrym rozwiązaniem.

Ultradźwięki rozbijają na mikroskopijną mgiełkę wodę i całą jej zawartość. W efekcie do powietrza trafiają drobinki minerałów i bakterii, a często także środków chemicznych wykorzystywanych do mycia nawilżacza. Użytkownikom nawilżaczy ultradźwiękowych zaleca się stosowanie wody destylowanej i restrykcyjne przestrzeganie zasad higieny. Niewskazane jest też wykorzystywanie w tych urządzeniach olejków zapachowych.

Znacznie bezpieczniejszym urządzeniem jest nawilżacz ewaporacyjny. Takie urządzenie wyposażone jest w wentylator, który wymusza przepływ powietrza przez zanurzony w wodzie filtr albo obrotowe dyski. W ten sposób dochodzi do nawilżenia powietrza oraz do zatrzymania zanieczyszczeń obecnych w wodzie. Technologię ewaporacji wykorzystują nawilżacz powietrza Xiaomi Smartmi Evaporative 4 L albo Stadler Form Oskar

Higiena nawilżacza powietrza

Brak regularnego oczyszczania nawilżacza powietrza sprawi, że szybko stanie się on siedliskiem bakterii i pleśni. W przebadanych urządzeniach stwierdzono obecność grzybów Aspergillus, Micropolyspora, Alternaria, Penicillium, Mucor,i Aspergillus, Hormodendrum, Ustilago, Rhodotorula i Crytococcus oraz bakterii Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa, Enterobacter i Acinobacter.

Aby uniknąć takich problemów (i spowodowanych tym chorób), należy codziennie wymieniać wodę w nawilżaczu. Przed ponownym napełnieniem zbiornik powinien zostać przepłukany i wytarty do sucha. Raz w tygodniu wskazane jest dokładniejsze oczyszczanie z użyciem łagodnego środka myjącego a w razie potrzeby także odkamieniającego. W żadnym wypadku nie można pozostawić wody w pojemniku wtedy, jeżeli nie planuje się używać nawilżacza przez co najmniej kilka dni.

Bardzo ważną rolę odgrywa dokładne wypłukanie resztek preparatów chemicznych. W przeciwnym razie trafiają one do powietrza, zwłaszcza w przypadku używania nawilżacza ultradźwiękowego. W miarę możliwości warto korzystać z naturalnych metod oczyszczania, np. z odkamieniania przy użyciu roztworu wody z octem.

Mówiąc o higienie, nie można pominąć kwestii elementów wymiennych. Nie należy przekraczać okresu żywotności przewidzianego przez producenta, ponieważ w przypadku filtrów odkamieniających czy wkładów antybakteryjnych, zwlekanie z wymianą z dużym prawdopodobieństwem negatywnie odbije się na zdrowiu domowników.

Przewilżenie także szkodzi

Prawidłowa wilgotność względna powietrza mieści się w granicy od 40 do 60%. Nawilżając je, nie można zatem doprowadzić do przekroczenia tej normy. Mogłoby to skutkować:

  • bólami głowy, mięśni i stawów,
  • problemami z koncentracją,
  • uczuciem chłodu,
  • zaostrzeniem objawów chorób reumatycznych,
  • rozwojem chorobotwórczych pleśni i grzybów.

Także i tutaj w najkorzystniejszej sytuacji są użytkownicy nawilżaczy ewaporacyjnych, ponieważ technologia ta ogranicza ryzyko przewilżenia powietrza. Wynika to z faktu, iż im większa wilgotność, tym mniej wody może ono przyswoić.

Wiele nawilżaczy powietrza umożliwia kontrolowanie wilgotności powietrza. Niektóre wyposażone są nawet w higrostat, który pozwala wybrać docelowy poziom nawilżenia. Jeśli w urządzeniu brakuje wskaźnika wilgotności, koniecznie należy zaopatrzyć się w oddzielny higrometr. Nie musi to oznaczać dużego wydatku, ponieważ najprostsze wilgotnościomierze kosztują tylko kilkanaście złotych.

Podsumowanie

Aby nawilżanie powietrza nie miało skutków ubocznych, najlepiej wybrać nawilżacz ewaporacyjny. W przypadku zakupu urządzenia ultradźwiękowego w żadnym wypadku nie można wykorzystywać wody kranowej. Należy także uważnie przestrzegać zasad higieny i dbać o to, aby poziom nawilżenia powietrza nie przekroczył 60%.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

*

*