Jak leczyć zaćmę

Zaćma to jedna z chorób, z którymi medycynie udało się wygrać. Dzięki nowoczesnym metodom leczenia, możliwe stało się całkowite wyeliminowanie problemu. W przypadku, gdy w czasie pogodnych dni widzisz gorzej niż w dniach pochmurnych, to prawdopodobne jest, że dotyczy cię problem zaćmy. Na szczęście poprzez operacyjną zmianę soczewki możliwe stało się całkowite wyleczenie i jednoczesne przywrócenie dobrego widzenia pacjentowi.

Czym dokładnie jest zaćma?

Zaćma to choroba oczu, która z biegiem czasu prowadzi do pogarszania się wzroku. Człowiek widzi coraz gorzej zarówno z bliska, jak i z oddali. Zaćma nie jest wadą wzroku, którą byłoby można wyeliminować poprzez noszenie okularów. Osoby u których występuje zaćma, z dnia na dzień coraz gorzej sobie radzą z normalnymi czynnościami życiowymi. Bardzo często już na samym początku pojawienia się choroby pacjenci narzekają na to, że potykają się o schody, tracą kontrolę nad wysokością itd. Przy zaćmie kolory są znacznie mniej intensywne, a chory może mieć wrażenie, że patrzy na świat jakby widział go za mgłą. Czasami chorzy widzą podwójnie, co jest szczególnie uciążliwe.

Medycyna określa zaćmę jako stopniowe mętnienie soczewek oczu. Soczewka taka odpowiedzialna jest za skupianie promieni światła, które wpadają do oczu, tak by trafiły one na światłoczułą soczewkę. Dzięki temu sygnały docierają do mózgu. W momencie, gdy soczewka nie jest już taka przejrzysta, jednocześnie mocno zaburzone jest widzenie takiej osoby. Kiedy nasza soczewka całkowicie zmętnieje, stracimy wzrok. Wtedy można jedynie odróżnić noc od dnia.

U kogo występuje choroba?

Generalnie najczęściej zaćma pojawia się u osób, które ukończyły 50. rok życia. Według aktualnych statystyk, ponad 90% wszystkich chorych, to właśnie osoby w tym wieku. Niemniej jednak, zaćma coraz częściej pojawia się u znacznie młodszych osób, a nawet u małych dzieci. Istnieje również zaćma wrodzona, która stwierdzana jest właśnie w przypadku najmłodszych.

Jak najszybciej na zabieg

W momencie, kiedy zaćma zaczyna być uciążliwa, Wasz wzrok stał się znacznie słabszy, powinniście jak najszybciej udać się do specjalisty na ocenę aktualnego stanu, a następnie na operację, jeśli taka zostanie zalecona. Obecnie zaćma może być leczona na każdym stadion rozwoju, przy czym wcześniej specjaliści twierdzili, że dopiero w momencie całkowitego zmętnienia soczewki należy przeprowadzić operację. Aktualnie wykorzystywane metody usuwania zaćmy są bardzo proste. Cały zabieg trwa około 30 minut. Najczęściej przeprowadzany jest w szpitalach, a pacjent hospitalizowany jest maksymalnie trzy dni. Nie ma takiej możliwości, by oboje oczu było leczonych tego samego dnia. Gdy mętnieje soczewka obydwu oczu, wówczas należy najpierw operować jedno oko, a dopiero po kilkunastu dniach operację przeprowadzić na drugim oku. Na zaćmę szczególnie narażeni są choćby hutnicy, ale również osoby chore na:

  • Cukrzycę,
  • Sarkoidozę,
  • Reumatyczne zapalenie stawów.

Niezależnie od wieku, zawsze warto jest leczyć zaćmę. Zabieg jest bardzo skuteczny, a dodatkowo, jest on refundowany z NFZ.

Profilaktyka?

Zaćma jest niestety jedną z chorób, w przypadku której nie ma mowy o profilaktyce. Po prostu z biegiem czasu soczewka zaczyna mętnieć. Trudno określić, w jakim momencie to nastąpi, bo w przypadku każdego organizmu wygląda to całkowicie inaczej. W zasadzie jedyne, co może zrobić chory, to udać się na badanie, kiedy zauważy, że jego wzrok stał się słabszy. Wtedy najczęściej taka osoba kierowana jest na zabieg. Jeśli soczewka zostanie usunięta we wczesnym stadium choroby, to efekty operacji będą znacznie lepsze.Teraz pacjenci nie muszą już czekać tygodniami na operację. Zabieg przeprowadzany jest stosunkowo szybko, a co najważniejsze – jest bezbolesny.

Jak wygląd zabieg?

Proces usuwania starej soczewki wygląda następująco:

  • Chirurg zakłada klamrę podtrzymującą, na dolną i górną powiekę,
  • W górnej, bocznej części oka chirurg tworzy niewielkie nacięcia (do 4 milimetrów),
  • Lekarz rozbija jądro soczewki i masy korowe, które następnie są odsysane,
  • Przez powstałe nacięcie umieszczana jest soczewka,
  • Soczewka umieszczana jest w takiej pozycji, w jakiej znajdowała się soczewka naturalna,
  • Ostatnim etapem jest uszczelnienie rany lub ewentualnie pojedynczy szew na ranie,
  • Po zabiegu na oko nakładany jest opatrunek.

Co po zabiegu?

Po zabiegu niestety koniecznością okazuje się noszenie okularów. Jedyny plus w tym względzie jest taki, że po zabiegu pacjent powinien nosić słabsze okulary od tych, które nosił przed operacją. Problem nowej soczewki polega na tym, że nie można jej przystosować do patrzenia na zmianę blisko i daleko. Z tego właśnie względu niezbędne okazują się być okulary. Lekarz już przed zabiegiem może prognozować, jakie okulary będzie musiał nosić pacjent. Po prostu „siła” soczewki musi być dopasowana do wady wzroku pacjenta. Nawet jeśli przed operacją nie nosiliście okularów, to mimo wszystko będziecie musieli z nich zacząć korzystać. W takim wypadku moc soczewki wyliczana jest w ten sposób, by pacjent w przyszłości doskonale widział z daleka. Jeśli chcecie wykorzystywać szkła kontaktowe, to nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Jak najbardziej możecie z nich korzystać.

Leczenie zaćmy

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu leczenie zaćmy było poważnym problemem. Teraz liczba zabiegów zwiększa się z roku na rok. Tylko w 2008 roku w Polsce, zabiegowi poddało się 150 tysięcy pacjentów, przy czym ledwie 5 lat wcześniej, pacjentów było niemalże 4 razy mniej. Aktualnie na zabieg czekać można nawet kilka tygodni, a wynika to przede wszystkim ze znaczącego zainteresowania leczeniem zaćmy. Leczenie jest refundowane przez NFZ, ale oczywiście korzystać można z pomocy prywatnych klinik. W tym przypadku koszt operacji wynosi około 4 tysięcy złotych za jedno oko, ale dokładne ceny uzależnione są od konkretnej kliniki. Generalnie leczenie zaćmy polecane jest pacjentom w każdym wieku i w każdym stadium choroby. Zmiana soczewki może tylko poprawić wzrok, a przy okazji cały zabieg jest bezbolesny dla pacjenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*