Jak leczyć przeziębienie w ciąży?

Ciąża jest szczególnym okresem w życiu każdej kobiety i rządzi się swoimi prawami. Przyszła matka powinna uważać na to co je i jakie leki przyjmuje. Każdy medykament przyjmowany okresowo przez ciężarną powinien być konsultowany z lekarzem ginekologiem prowadzącym ciążę.

Przeziębienie w czasie ciąży

Ciężarna przez 9 miesięcy okresu ciąży narażona jest na wszelkiego rodzaju infekcje – bakteryjne i wirusowe, nawet w większym stopniu niż kobieta, która nie oczekuje dziecka. Jej układ odpornościowy może być osłabiony przez ciążę. Zdarzają się więc nawracające przeziębienia, grypa czy poważniejsze choroby dolnych i górnych dróg oddechowych. Trzeba je w pewien sposób, bezpieczny i dla przyszłej matki i jej nienarodzonego dziecka, zwalczać.

Leki bezpieczne w trakcie ciąży

Powszechnie dostępne bez recepty w aptekach, a nawet w drogeriach, kioskach i marketach, środki przeciwgorączkowe, przeciwkaszlowe i przeznaczone do zwalczania pierwszych oznak przeziębienia, zwykle mają adnotację na ulotce, że albo nie należy ich zażywać w czasie ciąży bez konsultacji z lekarzem prowadzącym, albo że przyjmowanie jakichkolwiek leków przez ciężarne i kobiety karmiące piersią wymaga zgody lekarza.

Drobne przeziębienie, objawiające się katarem czy lekkim kaszlem, można leczyć samodzielnie. Im szybciej zareagujemy na niepokojące objawy zdrowotne, tym lepiej i mamy większe szanse na natychmiastowy powrót do zdrowia. Ważne jest, aby wypoczywać, zwolnić obroty i zmniejszyć ilość obowiązków, jakich na co dzień się podejmujemy. Zasadniczo w ciąży bez konsultacji z lekarzem prowadzącym ciężarna nie powinna stosować żadnych lekarstw. Nawet zwykły syrop, krople do nosa czy tabletki do ssania mogą okazać się szkodliwe dla płodu. Leczenie przeziębienia u ciężarnych może polegać na stosowaniu domowych metod, w tym:

  • czosnku,
  • syropu z cebuli lub buraka,
  • herbaty z malinami i miodem,
  • inhalacje z wody z dodatkiem soli kuchennej lub ziół – rumianku, szałwii, lawendy i mięty,
  • zakraplanie nosa solą fizjologiczną lub roztworem wody morskiej,
  • napar z prawoślazu i lukrecji – na kaszel suchy,
  • płukanki z soli kuchennej, z wody utlenionej, z naparu z siemienia lnianego, niektóre tabletki do ssania – na ból gardła.

Uwaga na leki szkodliwe dla dziecka!

Wiele ciężarnych może nie zdawać sobie sprawy z tego, jak wielką krzywdę mogą wyrządzić dziecku samodzielnie ordynując sobie leki na przeziębienie i grypę z domowej apteczki. Przy katarze nie można stosować samodzielnie kropli do nosa, bowiem wiele z nich, nawet tych adresowanych do małych dzieci, może zawierać substancje obkurczające, przenikające do krwi dziecka i mające na jego organizm negatywny wpływ. Jeśli ciężarna ma kaszel nie może zażywać syropów hamujących go, zawierających kodeinę, gwajakol oraz dekstrometrofan, bowiem substancje te stosowane w I trymestrze ciąży mogą nawet spowodować uszkodzenia płodu. Uporczywy kaszel powinien skłonić ciężarną do natychmiastowej konsultacji lekarskiej, ponieważ może doprowadzić do przedwczesnych skurczy macicy i do porodu.

Przy silnym bólu gardła ciężarna nie powinna zażywać tabletek do ssania zawierających środek przeciwbólowy, którego nie należy stosować w ciąży bez nadzoru lekarza. W każdym przypadku, jeśli kobieta w ciąży ma wysoką gorączkę powinna poradzić się lekarza, co może przyjmować. Zwykle zalecany jest paracetamol, w dawce maksymalnie do 250 mg na dobę stosowany przez maksymalnie 3 dni. Nie można za to przyjmować aspiryny czy preparatów zawierających ibuprofen.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*