Jak działają środki antybakteryjne?

Zadaniem preparatów do dezynfekcji rąk jest niszczenie drobnoustrojów oraz bakterii. Skuteczność działania w tym zakresie wykazują żele, płyny oraz pianki, które w swoim składzie mają alkohol. Środki te dezynfekują dłonie lub wybraną powierzchnię w bardzo krótkim czasie. Jak właściwie działają preparaty antybakteryjne takie jak Dettol?

Na czym polega dezynfekcja?

Działanie dezynfekujące polega na zlikwidowaniu wszelkich drobnoustrojów chorobotwórczych, które znajdują się na naszych dłoniach lub używanych powierzchniach po to, by uniknąć zakażenia. Preparaty o takim działaniu powinny zawierać w swoim składzie przynajmniej 60-80% alkoholu.

Produkty do dezynfekcji marki Dettol to sprawdzone preparaty, które są dostępne na rynku już od 1932 roku. Były wykorzystywane do dezynfekcji ran, a także po zabiegach chirurgicznych. Dziś Dettol oferuje mydła antybakteryjne oraz środki dezynfekujące powierzchnie w wielu różnych wariantach. W drogerii perfumeria.pl/collections/dettol  dostępne są również ekonomiczne wkłady uzupełniające do tych produktów.

Jakie są rodzaje preparatów do dezynfekcji?

Tak jak już wspomniano, na rynku dostępnych jest kilka wariantów preparatów do dezynfekcji np. od marki Dettol. Najpopularniejsze występują w postaci żeli, płynów oraz pianek. Często spotykane są również mokre chusteczki nasączone płynem dezynfekującym, które przydają się najbardziej w czasie podróży, gdy dostęp do wody jest ograniczony. Warto jednak pamiętać, że żaden żel czy płyn do dezynfekcji nie zastąpi całkowicie wody. Nie usuwa on bowiem brudu na rękach tak samo jak woda z mydłem.

Czy każdy płyn do dezynfekcji jest skuteczny?

Aby środek dezynfekujący działał właściwie, musi zawierać w sobie alkohol w odpowiednim stężeniu. Te stosowane w środkach do dezynfekcji to najczęściej alkohol etylowy lub izopropylowy. Właściwe stężenie między 60-80% jest ważne, jednak nie oznacza to, że im większa ilość alkoholu w produkcie, tym lepsze działanie. Udowodniono, że stężenia na wyższym poziomie paradoksalnie są mniej skuteczne w zwalczaniu bakterii. Dodatkowo widocznie zabrudzone dłonie zakłócają działanie środków do dezynfekcji, przez co mogą one działać mniej skutecznie. Dlatego jeśli dłonie są wyraźnie zabrudzone, należy je najpierw umyć wodą oraz mydłem, a następnie zastosować płyn dezynfekujący. Warto również pamiętać o odpowiedniej ilości preparatu. Dłonie powinny być w całości pokryte środkiem. Po jego nałożeniu nie należy używać ręcznika ani nawiewu w celu osuszenia. Wystarczy odczekać parę chwil, aż produkt zostanie wchłonięty w całości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*