Jak dbać o cerę mieszaną?

Cera mieszana jest jednym z najpopularniejszych typów skóry. Jej charakterystyczną cechą jest połączenie cery normalnej, suchej i tłustej, co w efekcie przekłada się na nadmiar sebum w tak zwanej strefie T oraz częste przesuszenia na pozostałych partiach twarzy. Jak zatem dbać o cerę o tak skomplikowanej budowie? Jakich kosmetyków do cery mieszanej najlepiej używać?

Specyfika cery mieszanej

Cera mieszana to taka, której działalność gruczołów łojowych nie rozkłada się równomiernie. Na jednych partiach twarzy – gdzie jest ich mniej – mamy do czynienia ze skórą suchą bądź normalną. Z kolei tam, gdzie gruczoły łojowe występują gęsto, to znaczy w strefie T, pojawia się łojotok i wszelkie problemy z nim związane.

Strefa T – czyli środkowa część twarzy obejmująca brodę, nos, część policzków i czoło – u osób ze skórą mieszaną bardzo często pokryta jest zaskórnikami, ma dużo rozszerzonych porów i ciągle się błyszczy. Bywa jednak i tak, że posiadacze cery mieszanej mają raczej problem z suchością skóry niż jej przesuszeniem. Dzieje się tak, kiedy praca gruczołów łojowych jest osłabiona, zmniejszona. Wówczas w środkowej części twarzy nie ma problemu z nadmiarem sebum, za to zbyt mała ilość łoju na pozostałych jej partiach przyczynia się do drastycznego spadku wilgoci w naskórku, a więc wysuszenia. Dlatego, aby prawidłowo dobrać produkty do pielęgnacji cery mieszanej, na samym początku należy dokładnie sprawdzić (zaobserwować), do jakich tendencji naszej skórze jest bliżej – do wysuszania czy przetłuszczania.

Oprócz tego, że praca gruczołów łojowych u osób z tego rodzaju skórą może charakteryzować się większą lub mniejszą intensywnością, kolejną właściwością cery mieszanej jest to, że może występować ona wespół z cerą wrażliwą, naczynkową, trądzikową, dojrzałą czy też każdą inną. Jest to o tyle kłopotliwe, że już każdy konkretny typ cery boryka się z własnymi problemami – np. skóra wrażliwa z podrażnieniami, a naczynkowa z pajączkami – ale gdy dochodzą do tego zaburzenia pracy gruczołów łojowych, dbanie o cerę staje się naprawdę niełatwe. Dlatego też kolejnym krokiem przed rozpoczęciem pielęgnacji cery mieszanej jest precyzyjne określenie danego typu cery.

Pielęgnacja cery mieszanej

Wiemy już, że przed zakupem preparatów do pielęgnacji cery mieszanej należy: po pierwsze, określić jej tendencje łojotokowe, a po drugie, sprawdzić, czy nie towarzyszy jej również jakiś inny typ skóry. Dopiero po wnikliwej diagnozie można przejść się do drogerii.

Jednak to nie koniec problemów. Na rynku kosmetycznym istnieje całe mnóstwo specyfików, które maja przynieść ulgę skórze mieszanej. Czym więc najlepiej kierować się przy wyborze na przykład kremu do cery mieszanej? Otóż podstawową zasadą jest nawilżanie twarzy. Nawet silnie przetłuszczająca się skóra potrzebuje odpowiedniego nawilżenia. Zatem, kupując dany krem, warto sprawdzić, czy zawiera on humektanty, czyli substancje higroskopijne wspomagające barierę wodnolipidową skóry (kwas hialuronowy, glicerynę, alantoinę, pentanol i in.). Ponadto osoby borykające się z nadmiernym łojotokiem powinny sięgać po produkty zawierające retinol (pochodna wit. A) oraz kwasy. Dzięki nim działalność gruczołów łojowych pozostanie pod kontrolą.

Jednak powróćmy do głównej myśli naszego tematu – jak pielęgnować cerę mieszaną? Ten rodzaj skóry potrzebuje mieszanej pielęgnacji, dlatego też na miejsca bardziej łojotokowe (strefę T) należy nakładać krem do cery tłustej, a na pozostałe partie twarzy krem o działaniu silnie nawilżającym.

Warto w tym miejscu zauważyć, że kosmetyki silnie natłuszające powinno się aplikować jedynie wieczorem, ponieważ w dużej mierze potęgują one błyszczenie się twarzy. W dzień najlepiej stosować np. krem do cery mieszanej Garnier Hydra Adapt, którego lekka konsystencja ma właściwości odświeżające i matujące. Dla lepszego efektu aksamitnej skóry można także stosować specjalne podkłady do cery mieszanej powstrzymujące wydzielanie sebum i ujednolicające koloryt.

W pielęgnacji cery mieszanej bardzo ważne jest także regularne wykonywanie demakijażu twarzy, który powinno się robić dwa razy dziennie. Tylko oczyszczona skóra ma szansę na regenerację, a więc na zdrowy wygląd. Do demakijażu strefy łojotokowej warto stosować toniki ściągająco-oczyszczające, które nie tylko dokładnie usuną zabrudzenia i poradzą sobie z wągrami i porami, ale także przywrócą skórze jej naturalne pH.

Pielęgnacja cery mieszanej może być kłopotliwa, jednak dokładne poznanie swojej skóry i dopasowanie do niej adekwatnych kosmetyków może sprawić, że będzie wyglądać ona zdrowo i promiennie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*