Jajka dobre na odchudzanie

Jeśli chcesz szybko schudnąć to najlepsza będzie dieta jajeczna. Stosując ją można schudnąć nawet 5 kg w ciągu kilku dni. Została opracowana przez amerykańskich dietetyków z Kliniki Mayo.

Obecnie istnieje kilka jej odmian, ale najbardziej skuteczna jest dieta podstawowa, która została opracowana jako pierwsza.

Dieta, która pozwala szybko schudnąć niestety jest bardzo restrykcyjna, a co się z tym wiąże również i niezdrowa. Taką właśnie dietą jest dieta jajeczna. Według osób, które ją opracowały można ją stosować przez 2 tygodnie, jednak duża część dietetyków i lekarzy uważa, że można ją stosować co najwyżej 5 dni, a absolutnie jest zabroniona dla osób, które mają zbyt wysoki cholesterol i chorą wątrobę. Innym zagrożeniem po jej zakończeniu jest efekt jo-jo.

Zasady diety

W codziennym jadłospisie osoby, która będzie ją stosowała znajdują się jajka, które spożywane są na śniadanie, obiad i kolację. Należy ich spożyć w ciągu dnia 6 sztuk, po 2 jajka na każdy posiłek. Taka ilość jest bezwzględnie wymagana. Oprócz jajek należy:

*        wypić każdego dnia około 3 litrów płynów takich jak: woda mineralna, herbatki ziołowe, owocowe, słaba herbata lub kawa,

*        nie wolno używać soli i cukru,

*        dieta może być wzbogacona warzywami i owocami,

*        nie wolno spożywać tłustych produktów,

*        ograniczenie węglowodanów do maksimum.

Jajka muszą być ugotowane na twardo. Należy je gotować 10 minut i nie dłużej, ponieważ po tym czasie białko jest mniej strawne i traci również cenne składniki odżywcze.

Mniej restrykcyjna wersja dopuszcza zastąpienie jaj z jednego posiłku (kolacja) kawałkiem ugotowanej na parze piersi z kurczaka lub ryby.

Co zawiera jajko?

Jajko zawiera mało kalorii, jedno ma około 70 kcal. Poza tym zawiera ono pełnowartościowe białko. To właśnie białko posiada właściwości odchudzające, które to właściwości zostały wykorzystane w diecie jajecznej. Białko potrafi zamienić niewielką ilość kalorii na tłuszcz przez co na długi czas zaspokajany jest apetyt.

Dodatkowo jest to źródło łatwo przyswajalnych witamin: A, D, E i K, oraz między innymi magnezu, potasu, nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Z drugiej strony jajko zawiera spore ilości cholesterolu, który ma właściwości zawężające tętnice i przyczynia się do powstawania chorób krążenia.

Czy dieta jajeczna jest zdrowa?

Chudnięcie na diecie jajecznej jest pozorne, ponieważ w większości spowodowane jest odwadnianiem się organizmu. Z powodu dostarczania do organizmu zbyt dużej ilości cholesterolu jest ona szkodliwa zwłaszcza dla tych osób, które posiadają już i tak jego wysoki poziom.

{:PAGE_BREAK;:}

Z dietą jajeczną wiążą się takie dolegliwości jak: silne zmęczenie, osłabienie fizyczne, mdłości, zawroty głowy, problemy z trawieniem, nieświeży oddech.  Tak więc dieta ta jest wskazana tylko dla osób zdrowych bez żadnych przeciwwskazań, które jednocześnie są na tyle mądre, że nie będą jej przeciągać w nieskończenie długi czas.

Jest to dieta doskonała kiedy chcemy w krótkim czasie zrzucić kilka kilogramów. Jednak trzeba sobie zdawać sprawę z jednego, że po jej zakończeniu można szybko powrócić do swojej poprzedniej wagi.  Dieta jajeczna z powodu zubożenia jej w podstawowe wartości odżywcze powinna być traktowana jako krótkie rozwiązanie.

Przykładowy jadłospis

Śniadanie:

2 jaja na twardo, 1 grejpfrut,

Obiad:

2 jaja na twardo, sałatka jarzynowa,

Kolacja:

2 jaja na twardo, 1 jabłko lub pomarańcza.

Sałatka jarzynowa może zostać zastąpiona sałatką z sałaty z pomidorem. Owoce można zastąpić warzywami gotowanymi na parze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*