Intermitten fasting – co to jest?

 Czy intermitten fasting to skuteczny sposób na bezpieczną utratę wagi i pozbycie się toksyn z organizmu? W ciągu ostatnich kilku lat przerywany post zyskał ogromną popularność, jednak zdania na jego temat są podzielone.

Post nie jest wcale nowym wynalazkiem, właściwie stosuje się go od starożytności w celach zdrowotnych oraz w ramach rytuałów religijnych (Wielki Post, Ramadan). Dziś jest popularny głównie jako metoda pozbycia się zbędnego tłuszczu w okresie wiosny, kiedy zależy nam na szybkim i skutecznym spadku wagi.

Post niejedno ma imię…

Intermitten fasting występuje w różnych formach. Leangains polega na wyznaczaniu sobie okien żywieniowych – kobiety powstrzymują się od jedzenia przez 14 godzin na dobę, mężczyźni – przez 16. Post obejmuje więc zazwyczaj noc i godziny poranne. Eat Stop Eat – ta metoda polega na robieniu 24-godzinnej głodówki raz lub dwa w tygodniu. W przerwach od postu dozwolone jest jedzenie według normalnych nawyków. Istnieją również inne wariacje na temat postów – na przykład The Warrior Diet zakłada powstrzymywanie się od jedzenia przez 20 godzin i spożywanie jednego obfitego posiłku wieczorem, Fat Loss Forever – łączy w sobie elementy trzech poprzednich metod i intensywnego treningu. No i jest jeszcze The Alternate-Day Diet, czyli jedzenie w minimalnych ilościach jednego dnia (mniej więcej jedna piąta kalorii spożywanych na co dzień) oraz zwyczajowe jedzenie dnia kolejnego. Hmm… Jesteś już głodna?

Za i przeciw

Dyskusja na temat skuteczności i sensu przeprowadzania przerywanych postów nie ustaje. Zanim zdecydujesz się na tego typu eksperyment ze zdrowiem, warto żebyś poznała kilka wad i zalet takiego sposobu odżywiania się.

Jakie są argumenty zwolenników diety? Oto niektóre z nich:

  • Jest sposobem na spalenie nadmiaru tkanki tłuszczowej i zmniejszenie masy ciała.
  • Obniża poziom glukozy i cholesterolu we krwi.
  • Pomaga oczyścić organizm z toksyn. 

Przeciwnicy głodówek uważają je natomiast za zwykłą fanaberię. Dieta oparta na poście może mieć negatywne konsekwencje:

  • Organizm wymaga określonej podaży substancji odżywczych i budulcowych. Jeżeli ich nie dostarczysz, możesz nabawić się złego samopoczucia, zmęczenia, zawrotów głowy, zaparcia, odwodnienia. Post na pewno nie powinien trwać zbyt długo. 
  • Jeżeli celem głodówki jest oczyszczenie organizmu musisz wiedzieć, że nie ma żadnych dowodów na jej detoksykujące właściwości. Organizm oczyszcza się sam. 
  • Głodówki spowalniają metabolizm i mogą skończyć się efektem jo-jo. 
  • Wszelkie diety oparte na ciągłym lub cyklicznym poście powinny być skonsultowane z lekarzem, gdyż w niektórych przypadkach mogą przynieść organizmowi więcej szkody niż pożytku. Unikać ich powinny osoby cierpiące na choroby przewlekłe (w tym cukrzycę), kobiety ciężarne oraz karmiące piersią, dzieci, młodzież i osoby starsze.

Może zamiast eksperymentować z głodówkami lepiej po prostu zdrowo i racjonalnie się odżywiać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*