Innowacyjny sposób leczenia osób poparzonych

Poparzenia termiczne czy chemiczne skóry człowieka są bardzo trudne do leczenia, zwłaszcza te, które mają najwyższy stopień uszkodzenia tkanek. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) co roku dochodzi do 180 tys. zgonów spowodowanych oparzeniami ciała. Takie poparzenia, które nie odbierają życia poszkodowanym, stają się główną przyczyną oszpecenia, deformacji ciała, zachorowań i ogólnie pojmowanej niepełnosprawności. Zasadniczo przy leczeniu poparzeń stosuje się przeszczepy skóry, ale nie zawsze są one wystarczające. Kanadyjscy naukowcy stworzyli nową metodę walki o zdrowie dla osób poparzonych.

Standardowe leczenie poparzeń skóry

Przeszczepy zdrowej skóry pobranej z różnych części ciała pacjenta są standardową metodą zastępowania uszkodzonych w wyniku poparzeń tkanek. W przypadku pacjentów, u których występują jednak poważne oparzenia na całym ciele, bardzo rozległe, czasami nie ma możliwości pobrania zdrowej tkanki, albo jest jej zbyt mało, dla osiągnięcia zadowalających rezultatów terapeutycznych.

oparzenia skory
a hand fot a burned wound

Drukarka komórek skóry

Dziełem naukowców z Kanady, z Uniwersytetu w Toronto, jest innowacyjne urządzenie, którego głównym celem jest „drukowanie” nowych komórek skóry bezpośrednio na ranie pooparzeniowej. Taki tryb leczenia ma docelowo pomóc pacjentom z poważnymi oparzeniami, u których są one zbyt rozległe do przeprowadzenia przeszczepu skóry.

Prof. Axel Günther, który pracował nad stworzeniem nowej metody leczenia osób z poparzeniami, powiedział, że drukarka 3D może być rozwiązaniem dla nich. Co ciekawe, niewielkie urządzenie pozwala na drukowanie arkuszy tkanki bezpośrednio na ranie. Możliwe jest osadzenie arkuszy tkankowych na ranach, bez względu na ich kształt, rozmiar czy topografię. Dlatego metoda ta może okazać się bardzo przydatna w leczeniu wszelkich ran po oparzeniach, które nie znajdują się na płaskich powierzchniach.

Urządzenie opracowane przez naukowców będzie w stanie wydrukować brakującą tkankę na każdej ranie, nie tylko płaskiej, jak w przypadku przeszczepów skóry.

Materiał do drukowania

Bardzo ważną rolę w drukarce 3D do produkcji nowych tkanek na rany po oparzeniach odgrywa arkusz tkankowy. Składa się on z biotuszu na bazie fibryny, nierozpuszczalnego białka, które bierze udział w krzepnięciu krwi i bogatego w mezenchymalne komórki macierzyste. Komórki te pomagają w odpowiedzi immunologicznej organizmu i stymulują wzrost komórek lokalnych. Naukowcy odkryli też, że biotusz może być osadzany równomiernie na wszelkich powierzchniach o nachyleniu do 45 stopni. Urządzenie drukujące tkanki skóry było już testowane na świniach i to z sukcesem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

*

*