Tu jesteś: Porady zdrowotne

Jakie konsekwencje może mieć tyłozgięcie macicy?

dodano: 27-02-2018 - aln

Budowa trzonu macicy nie musi być prosta, ale może charakteryzować się tyłozgięciem. Nie jest to choroba, ani patologiczna zmiana, ale sytuacja pojawiająca się coraz częściej. Czy niesie ona za sobą jakiekolwiek negatywne konsekwencje?

Czym jest tyłozgięcie macicy?
Pod pojęciem tyłozgięcie macicy należy rozumieć wygięcie trzonu macicy, który przyjmuje inne położenie, niż powinien. Nie jest to stan patologiczny, ale trzon macicy zamiast lekko wyginać się do przodu, pochyla się w kierunku kręgosłupa, do tyłu. Zjawisko tyłozgięcia macicy dotyczy około 25 proc. kobiet. Najczęściej jest wrodzone i wynika ze specyficznej budowy narządów rodnych kobiety. Może też pojawić się jako konsekwencja przebytych stanów zapalnych w obrębie miednicy mniejszej albo na skutek endometriozy, powikłań poporodowych lub po zabiegu chirurgicznym.
 
Ginekolog podczas rutynowego badania może rozpoznać tyłozgięcie macicy, ale może ono również dawać pewne objawy, dzięki którym sama kobieta będzie przypuszczała taką diagnozę. Wśród objawów tyłozgięcia macicy należy wymienić:
·         silne dolegliwości bólowe towarzyszące miesiączce,
·         obfite miesiączki,
·         bóle w krzyżu,
·         ból odczuwalny przy stosunku,
·         trudności z poczęciem dziecka.
 
Przy takich objawach zalecane jest wykonanie badania USG narządów rodnych kobiety, co powinno dać odpowiedź na pytanie, jaka jest budowa trzonu macicy i w którą stronę trzon ten się wygina.
 
Konsekwencje tyłozgięcia macicy
Kobiety posiadające tyłozgięcie macicy mogą mieć problemy z zajściem w ciążę, choć taka budowa bynajmniej nie czyni je bezpłodnymi, ponieważ nie ma wpływu na płodność kobiety. Utrudnieniem mogą być stany chorobowe, których powodem jest tyłozgięcie, np. endometrioza.
 
Tyłozgięcie może wpływać na skuteczność stosunków płciowych, ponieważ utrudnia ona nieco głęboką penetrację i może mieć wpływ na zapłodnienie. Plemniki mogą mieć mniejsze szanse na dotarcie do komórki jajowej.
Na przebieg ciąży tyłozgięcie macicy nie ma wpływu, a rosnący płód powoduje, że zmniejsza się kąt nachylenia trzonu macicy. Istnieje pewne ryzyko poronienia nawykowego. Przy tyłozgięciu macicy można rodzić naturalnie, bez konieczności przeprowadzania cesarskiego cięcia. 


Brak komentarzy
Tego artykułu jeszcze nie skomentowano. Bądź pierwszy...