Tu jesteś: Porady zdrowotne

Wybity ząb - co dalej? Implant czy zabieg reimplantacji?

dodano: 02-12-2017 - aln

Nawet, jeśli bardzo dbasz o zęby, czasem możesz je stracić. Dzieję się tak na przykład z powodu urazu, gdy ząb został złamany lub wybity. Utrata zęba nie musi się jednak źle kończyć. Lukę można uzupełnić zabiegiem reimplantacji lub implantem zębowym, a w niektórych sytuacjach wystarczy tylko koronka na własnym korzeniu. W jakich okolicznościach zastosujemy poszczególne rozwiązania?

Czym jest zabieg reimplantacji

Jeśli utracimy zęba wraz z korzeniem i udało nam się go odnaleźć, to możemy skorzystać z zabiegu reimplantacji. Aby reimplantacja się udała, muszą zostać spełnione określone warunki.

- Zabieg reimplantacji to nic innego, jak ponowne osadzenie zęba w zębodole w miejscu ubytku. Jest on możliwy do przeprowadzenia, jeśli ząb został wybity wraz z korzeniem, który nie został uszkodzony. Ważne, aby do czasu dotarcia do chirurga stomatologa lub implantologa, utrzymać ząb w wilgoci. Jeśli mamy przy sobie pojemnik na soczewki wraz z płynem, zabezpieczamy w nim zęba. Można go również przetransportować w mleku, soli fizjologicznej lub we własnej ślinie, o ile to nasz ząb. Nie myjemy zęba pastą do zębów. Zwiększymy szanse powodzenia reimplantacji, jeśli dotrzemy do lekarza w przeciągu kilkudziesięciu minut - podkreśla Beata Świątkowska, lekarz implantolog z Krakowa.

Korzenia wybitego zęba nie wolno dotykać, ponieważ pozbawimy go fibroblastów, które są naturalnym klejem lub możemy go uszkodzić. Po maksymalnie dwóch godzinach komórki ozębnej obumierają, dlatego tak ważny jest czas. Największe szanse powodzenia ma zabieg przeprowadzony około trzydziestu minut do godziny po wypadku. Liczy się więc każda minuta. Również wyschnięcie zęba prowadzi do obumarcia tkanek, stąd tak ważne jest przetransportowanie zęba w płynie.

Reimplantacja jest zabiegiem szczególnie istotnym w przypadku dzieci i młodzieży. Nie kwalifikują się oni na implantację za pomocą wszczepu tytanowego lub cyrkonowego, a mają dużo większe szanse na powodzenie reimplantacji własnym zębem niż osoby dorosłe. Warto podkreślić, że dotyczy to tylko zębów stałych. Zęby mleczne mają zbyt krótkie korzenie, by można było przeprowadzić zabieg reimplantacji. W literaturze można się spotkać również z określeniem reimplantacja zamierzona, którą stosuje się na przykład w przypadku niepowodzenia przy resekcji wierzchołka korzenia.

Implantacja zęba lub odbudowa na korzeniu

W przypadku uszkodzenia korzenia zęba reimplantacja nie będzie możliwa. U dzieci i osób, u których nie zakończył się proces rozwoju struktur kostnych, stosuje się wtedy rozwiązania protetyczne. U dorosłych, w tym przypadku osób po 21 roku życia, zastosujemy implant zębowy. Wszczep do kości, wykonany z tytanu lub cyrkonu z powodzeniem zastąpi korzeń utraconego zęba, a odbudowa protetyczna naturalny ząb.

W przypadku, gdy ząb został tylko złamany i nie można go odbudować, a nasz korzeń jest nadal osadzony w zębodole i jest zdrowy, można zastosować odbudowę protetyczną w postaci korony zębowej, która nie będzie odróżniać się od naturalnego zęba.Brak komentarzy
Tego artykułu jeszcze nie skomentowano. Bądź pierwszy...