Tu jesteś: Porady zdrowotne

Nietrzymanie moczu - czy można uniknąć tego problemu?

dodano: 30-10-2017 - aln

Nietrzymanie moczu u mężczyzn to dolegliwość, która może dotknąć osobę w każdym wieku. W niektórych przypadkach możliwe jest jej uniknięcie. Trzeba tylko stosować się do kilku podstawowych zaleceń.

Sporty i ćwiczenia na mięśnie miednicy

Nietrzymanie moczu u mężczyzn pojawia się znacznie rzadziej w przypadku dużej aktywności fizycznej, tj. uprawiania różnego rodzaju sportów indywidualnych lub zespołowych. Tak naprawdę wystarczy jednak minimum pół godziny szybkiego marszu dziennie by zminimalizować ryzyko ujawnienia się problemów z utrzymaniem moczu w przyszłości. Oprócz tego, zanim pojawią się tego typu dolegliwości, warto trenować mięśnie miednicy (szczególnie gdy jest się w grupie ryzyka, tj.: wiek powyżej 45 lat, przebyte operacje układu moczowego, kamica nerkowa, cukrzyca). Idealne ćwiczenia powinny polegać na zaciskaniu oraz rozluźnianiu mięśni na czas około 8-10 sekund przez kilkanaście minut, kilka razy w tygodniu.

Właściwe odżywianie się

Wiele dorosłych osób nie dba w odpowiedni sposób o dietę. Wraz z wiekiem niestety odbija się to na zdrowiu. Chcąc uniknąć problemu nietrzymania moczu, trzeba spożywać jak największą ilość produktów bogatych w błonnik (przede wszystkim znajduje się on w warzywach i owocach) i pić dużą ilość płynów (minimum 2 litry w ciągu dnia).  Bardzo istotne jest również unikanie zaparć przez spożywanie posiłków o regularnych porach oraz uregulowanie rytmu wypróżnień.  Zaparcia mogą być bowiem czynnikiem wywołującym problemy z utrzymaniem moczu.

Nałogi, a nietrzymanie moczu

Nietrzymaniu moczu u mężczyzn sprzyjają nałogi. Szczególnie picie dużej ilości alkoholu oraz napojów bogatych w kofeinę (jak kawa) może się przyczynić do zwiększenia parcia na mocz, czego konsekwencją są problemy z jego utrzymaniem w pęcherzu. Rezygnacja w jak największej mierze z takich używek może więc w znaczący sposób poprawić stan zdrowia w przyszłości.

Higiena miejsc intymnych

Nietrzymanie moczu u mężczyzn może się rozwinąć w przypadku braku odpowiedniej higieny miejsc intymnych. Chodzi tutaj nie tylko o regularność i dokładność toalety, ale również o niewstrzymywanie moczu i opróżnianie pęcherza jak najczęściej. W innym przypadku łatwiej może dojść do infekcji układu moczowego.

Co robić, gdy pojawią się problemy z nietrzymaniem moczu?

Gdy pojawią się problemy w zakresie utrzymania moczu, należy bezwzględnie udać się do lekarza. Odwlekanie tego może skończyć się bowiem leczeniem operacyjnym. W trakcie leczenia, dla własnego komfortu warto stosować markowe pieluchomajtki (np. firmy TENA). Zapewnią one maksymalną ochronę przez cały dzień i noc.

Aktywność fizyczna, odpowiednia higiena miejsc intymnych, właściwe odżywianie się i unikanie nałogów to klucz do tego. by w przyszłości nie pojawiały się problemy z utrzymaniem moczu u mężczyzny. Im wcześniej wdroży się w życie odpowiednie zachowania, tym większa szansa na to, że w starszym wieku tego typu dolegliwość nie pojawi się.Brak komentarzy
Tego artykułu jeszcze nie skomentowano. Bądź pierwszy...