Tu jesteś: Porady zdrowotne

Sepsa u dzieci - czym się objawia i jak ją leczyć?

dodano: 09-10-2017 - aln

Sepsa, czyli posocznica, błędnie jest postrzegana jako choroba, którą można zarazić się od drugiej osoby. Wywołują ją drobnoustroje chorobotwórcze, a więc bakterie, wirusy i grzyby. Jak rozpoznać pierwsze objawy sepsy i skutecznie leczyć dziecko, które w ten sposób choruje?

Czym jest sepsa?
Już Hipokrates w starożytności opisywał sepsę, dlatego nie można powiedzieć, że jest ona problemem wyłącznie współczesnego świata. Należy ją definiować nie jako chorobę, ale jako reakcję organizmu człowieka na atak ze strony chorobotwórczych mikroustrojów. Układ immunologiczny człowieka ma za zadanie ograniczyć ryzyko rozprzestrzenienia się infekcji po całym organizmie, dlatego wywołuje stan zapalny, w ramach którego zaczyna agresywnie niszczyć wroga - bakterie, wirusy i grzyby. W przypadku sepsy jest to uogólniona reakcja organizmu na zakażenie.
 
Sepsa stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia i życia zarówno dorosłych, jak i dzieci. Przy tej chorobie może wystąpić stan krytyczny pacjenta, a jeśli nie otrzyma natychmiastowej, fachowej pomocy lekarskiej, może nawet umrzeć.
 
Przyczyny sepsy
Dziecko czy dorosły nie może zarazić się sepsą, choć każdy może zachorować, a lekarze nie potrafią jak na razie udzielić wyczerpującej odpowiedzi, dlaczego tak właśnie się dzieje. Objawy chorobowe przy sepsie towarzyszą uogólnionemu zakażeniu. Sepsę mogą wywołać m.in. meningokoki, gronkowce, pneumokoki, paciorkowce, bakterie E.coli, wirus gorączki krwotocznej, czy grzyb Candida albicans. Nie istnieje szczepionka, która mogłaby uchronić nasze dziecko przed ryzykiem tej choroby, ale szczepienie na niektóre bakterie na pewno odbywa się z korzyścią dla każdego człowieka.
 
Jak rozpoznać sepsę?
U dziecka z sepsą najczęściej występuje wysoka gorączka - powyżej 38,5 stopni Celsjusza. W nielicznych przypadkach może zdarzyć się tak, że temperatura u dziecka spadnie poniżej granicy 36,6 stopni Celsjusza. Niepokoić powinno to, że dziecko czuje się znacznie gorzej, niż na to wskazuje termometr. Trudno jest zbić gorączkę konwencjonalnymi lekami, dziecko jest ospałe, apatyczne i bierne. Może zachowywać się niespokojnie, być rozdrażnione, skarżyć się na bóle stawów, wymiotować i płakać. Do objawów tych dołączają i inne symptomy, właściwe dla toczącej się w organizmie dziecka infekcji.
 
Leczenie sepsy
W ciągu nawet kilku godzin od chwili wystąpienia pierwszych objawów mogących wskazywać na sepsę, dziecko może znaleźć się w krytycznym stanie. Omdlenia, wymioty, płytki oddech to tylko jedne z licznych objawów, jakie mogą temu towarzyszyć. Powinno natychmiast trafić do szpitala na oddział intensywnej opieki medycznej.
 
Leczenie sepsy polega na podaniu chorującemu dziecku jak najszybciej antybiotyków, leków nasercowych i przeciwzakrzepowych. Należy uzupełniać płyny, aby nie doszło do odwodnienia organizmu. Lekarz powinien dążyć do odkrycia źródła pierwotnego zakażenia w organizmie, aby skutecznie je leczyć i zlikwidować objawy choroby. 


Brak komentarzy
Tego artykułu jeszcze nie skomentowano. Bądź pierwszy...