Tu jesteś: Porady zdrowotne

Jak leczy się przepuklinę pępkową?

dodano: 01-10-2017 - aln

Z reguły przepuklinę pępkową wykrywa się u noworodków i niemowląt, choć taki stan może pojawić się również u osób dorosłych, w wyniku osłabienia wewnętrznej warstwy mięśni brzucha. Jak leczy się przepuklinę pępkową?

Czym charakteryzuje się przepuklina pępkowa?
Przepuklina pępkowa jest typem przepukliny brzusznej i najczęściej to wada wrodzona. Pojawia się ona w wyniku niedomkniętego pierścienia pępkowego i uszkodzenia powłok brzusznych, co pozwala na przemieszczanie się elementów jamy brzusznej na zewnątrz. W miejscu pępka lub w niewielkiej odległości od niego mogą pojawić się wybrzuszenia, nazywane workiem przepuklinowym. Znajduje się w nim część jelita albo fartuch tłuszczowy je pokrywający, a rzadziej inne narządy.
 
Najczęściej przepuklina pępkowa czy okołopępkowa występuje u dzieci urodzonych przedwcześnie i z niską wadą urodzeniową. U niemowląt pojawia się w miejscu pępka, a u dorosłych w jego okolicy.
 
O ile u dzieci jest to wada wrodzona, u dorosłych przepuklina pękowa może pojawić się w związku ze zmniejszeniem się wytrzymałości powłok brzusznych, np. w przypadku podwyższonego ciśnienia wewnątrzbrzusznego. Sprzyja temu nadwaga, chroniczny kaszel, problemy z oddawaniem moczu i stolca. Wyższe ryzyko przepukliny pępkowej dotyczy kobiet w ciąży, czy osób ciężko pracujących fizycznie.
 
Leczenie przepukliny pępkowej
Do 3 lat u niemowląt i małych dzieci nie podejmuje się żadnego leczenia przepukliny pępkowej. U wielu dzieci zamyka się ona samoistnie. U dzieci starszych i u dorosłych, u których wystąpił ten sam problem, konieczne jest wykonanie zabiegu chirurgicznego, który określany jest jako hernikoplastyka. Zabieg polega na tym, że każda wybrzuszona do worka przepuklinowego tkanka, zostanie mechanicznie cofnięta do jamy brzusznej, a brzegi ubytku zszywa się.
 
Bardzo często dodatkowym usztywnieniem dla mięśni brzucha, które uniemożliwia tworzenie się ponownie przepukliny, stanowi siatka, którą umieszcza się bezpośrednio pod otrzewną i mocuje za pomocą szwów lub zszywek. Dzięki niej osłabiona część jamy brzusznej zostaje solidnie wzmocniona.
 
Sam zabieg henrikoplastyki nie trwa długo - około 30 minut, ale przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, z uwagi na jego dużą inwazyjność. Jeśli u pacjenta dochodzi do nawrotu przepukliny lub gdy przepuklina pępkowa lub około pępkowa towarzyszy innym schorzeniom, wykonuje się operację laparoskopową, przy której nie ma potrzeby otwierania jamy brzusznej pacjenta. Laparoskop wprowadza się do jamy brzusznej przy użyciu kaniuli, a następne etapy operacji przeprowadza się w takim samym trybie. 

 Brak komentarzy
Tego artykułu jeszcze nie skomentowano. Bądź pierwszy...