Tu jesteś: Porady zdrowotne

Jak rozpoznać i czym leczyć gruźlicę nerek?

dodano: 20-09-2013 - mgr farm. Agnieszka Wojtala

Gruźlica nerek to niezwykle podstępna choroba, która ma ścisły związek z gruźlicą płuc. Wywoływana jest przez bakterie z rodzaju Mycobacterium , które z krwi przedostają się do nerek i tam wywołują stan zapalny. Mało charakterystyczne objawy, rzadkość występowania pozwala na bardzo odległą w czasie diagnozę. A wiadomo, iż to przekłada się na duże trudności w stosowanym leczeniu.

Jak rozpoznać gruźlicę nerek?

Objawy gruźlicy nerek są  naprawdę dość trudne do uchwycenia. Po pierwsze są mało intensywne i często sugerują inne choroby dotyczące układu moczowego. Stąd bardzo często są bagatelizowane lub leczone w standardowy sposób, jak na przykład zapalenie pęcherza moczowego. 

gruźlica nerekDo objawów gruźlicy możemy bowiem zaliczyć:
-ból i pieczenie przy oddawaniu moczu
-parcie na pęcherz
-niewytłumaczalne stany gorączkowe
-ból pleców oraz bóle lokalizowane w dolnej części brzucha
-krwiomocz (mocz w kolorze jasnoczerwonym )
 
Najlepszą metodą, aby postawić słuszną diagnozę w przypadku gruźlicy nerek jest wykonanie specyficznego badania wycinka nerki pobranego w drodze biopsji. Wynik takiego testu w przypadku gruźlicy nerek w sposób jednoznaczny ukazuje zmiany morfologiczne w obrębie nerek. I to właśnie jest jedyny objaw potwierdzający zachorowanie.  W przypadku objawów ukierunkowujących chorobę na pęcherz lub nerki lekarz najczęściej kieruje chorego na badana ogólne moczu.  W przypadku gruźlicy nerek nie jest to jednak badanie miarodajne, gdyż mimo tak poważnej choroby badane parametry zazwyczaj nie odstają od normy. Również badanie laboratoryjne w kierunku zawartych w moczu bakterii nie zdaje zawsze rezultatu.
 

Jak leczy się gruźlicę nerek?

Ze względu na to, iż gruźlica nerek wywoływane jest przez bakterie, w leczeniu stosuje się antybiotyki. Zazwyczaj leczenie trwa około 4 miesięcy i polega na podawaniu pacjentowi kilku różnorodnych antybiotyków jednocześnie. Dodatkowo pacjent stosuje leki przeciwbólowe. Rokowanie w przypadku tej choroby jest dobre.  Brak komentarzy
Tego artykułu jeszcze nie skomentowano. Bądź pierwszy...