Tu jesteś: Porady zdrowotne

Nadciśnienie tętnicze - czym jest, jak rozpoznac?

dodano: 05-04-2013 - lek.med. Oliwia Gorgoń- Klamke

Nadciśnienie tętnicze to jedna z najczęstszych chorób kardiologicznych naszej cywilizacji. Czym jest ciśnienie tętnicze, a czym nadciśnienie tętnicze? Jakie wartości ciśnienie krwi powinno mieć? Jak rozpoznać nadciśnienie tętnicze? Co stanowi przyczyną rozwoju hipertensji? Co zwiększa ryzyko nadciśnienia tętniczego? Jak wysokie ciśnienie krwi może się objawiać?

 

Czym jest ciśnienie tętnicze?
Ciśnienie tętnicze to parametr, który określa ciśnienie, jakie krew wywiera na ściany tętniczych naczyń krwionośnych. Wielkość ciśnienia zależy od stanu serca, objętości krążącej krwi i od sprężystości ścian tętnic. Określa się wartość ciśnienia skurczowego i rozkurczowego krwi.
 

nadciśnienie tętniczeCzym jest nadciśnienie tętnicze?

Nadciśnienie tętnicze to trwale utrzymujące się podwyższone ciśnienie krwi, które prowadzi do poważnych uszkodzeń w organizmie. Hipertensja niekorzystnie wpływa na naczynia krwionośne, przede wszystkim na tętnice wieńcowe, mózgowe, nerkowe i oczne, sprzyjając rozwojowi blaszek miażdżycowych.
 
Jakie wartości powinno mieć ciśnienie tętnicze?
Generalnie przyjmuje się, iż prawidłowe ciśnienie tętnicze dla danego człowieka to najniższe, które jest przez niego dobrze tolerowane i które mieści się poniżej wartości maksymalnych dla zakresu norm. Optymalnym ciśnieniem tętniczym określa się ciśnienie poniżej 120/80 mmHg, prawidłowym natomiast skurczowe między 120-129 mmHg, a rozkurczowe pomiędzy 80-84 mmHg. Ostatnim dopuszczalnym jest tak zwane wysokie prawidłowe, czyli skurczowe 130-139 mmHg i rozkurczowe 85-89 mmHg.
 

Jak rozpoznać nadciśnienie tętnicze?

Postawienie diagnozy nadciśnienia tętniczego możliwe jest po pomiarze ciśnienia za pomocą sfingomanometru. Hipertensję rozpoznaje się, gdy ciśnienie skurczowe przekracza 140 mmHg, a rozkurczowe 90 mmHg. Możliwe jest występowanie izolowanego nadciśnienia skurczowego przy prawidłowym rozkurczowym. Ta postać najczęściej dotyczy osób w podeszłym wieku.
  • Zwykle rozpoznaje się chorobę po co najmniej 2 wizytach lekarskich w odstępie kilku tygodni, na których stwierdza się wartości ciśnienia przekraczające normę.
  • Możliwe jest postawienie diagnozy na podstawie parametrów z jednej tylko wizyty, gdy średnia wartość ciśnienia tętniczego przekracza 180 mmHg skurczowego na 110 mmHg rozkurczowego.
  • Nadciśnienie tętnicze można także rozpoznać powołując się na wcześniejsze domowe pomiary chorego. Jeśli ktoś mierzy sobie co jakiś czas ciśnienie i jego wartości nie mieszczą się w zalecanych wielkościach, na tej podstawie istnieje prawdopodobieństwo stwierdzenia hipertensji.
Jednorazowe stwierdzenie podwyższonego ciśnienia tętniczego zwykle nie upoważnia do rozpoznania choroby, z wyjątkiem sytuacji szczególnych.
 

Jak się przyczyny nadciśnienia tętniczego?

  • U osób dorosłych najczęstszą przyczyną nadciśnienia tętniczego jest tak zwane nadciśnienie pierwotne, to znaczy nie stanowiące konsekwencji schorzeń wcześniej istniejących. Nadciśnienie tętnicze u tych chorych samo w sobie jest chorobą, a jego przyczyna pozostaje nieznana.
  • Drugą, rzadszą, grupę tworzą nadciśnienia wtórne, będące jednym z objawów w przebiegu innych schorzeń podstawowych. - Nadciśnienia wtórne mogą być spowodowane chorobą nerek. Nadciśnienie nerkopochodne jest najczęstszym nadciśnieniem tętniczym wtórnym, wynika często z wielotorbielowatości nerek bądź zmian obrębie tętnic nerkowych. Również nowotwory nerek mogą doprowadzać do rozwoju nadciśnienia tętniczego. - Niektóre przyjmowanymi lekami skutkują wzrostem ciśnienia tętniczego. Tak efekt wywołują niesteroidowe leki przeciwzapalne, jak ibuprofen czy naproksen, glikokortykosteroidy, erytropoetyna, cyklosporyna, hormonalna terapia zastępcza oraz antykoncepcja doustna, kokaina, amfetamina, a także krople stosowane miejscowo do nosa w celu obkurczania naczyń i błony śluzowej zawierające ksylometazolinę czy oksymetazolinę. - Napadowe wzrosty ciśnienia tętniczego połączone z wzmożoną potliwością, bólem głowy, kołataniem serca, niepokojem, bladością mogą sugerować występowanie guza chromochłonnego wydzielającego katecholaminy. - Nadciśnienie tętnicze współwystępujące z ogólnym osłabieniem i kurczami mięśniowymi może z kolei sugerować hiperaldosteronizm spowodowanym gruczolakiem nadnerczy. - Hipertensja może rozwinąć się również w przebiegu nadczynności przytarczyc, nadczynności oraz niedoczynności tarczycy.
 


Brak komentarzy
Tego artykułu jeszcze nie skomentowano. Bądź pierwszy...