Implanty zygomatyczne – skuteczne leczenie bezzębia szczęki

Dzięki nowoczesnym implantom stomatologicznym można szybko i skutecznie uzupełnić braki zębowe. To możliwe także przy bezzębiu szczęki!

Dzisiaj pacjenci, u których pojawiły się braki zębów, mogą wybrać nie tylko protezy ruchome lub stałe. Do ich dyspozycji są także implanty stomatologiczne, czyli specjalne wszczepy, które umieszczane są w kościach szczęki lub żuchwy imitujące naturalne korzenie zębowe.

Leczenie implantologiczne bardzo dobrze sprawdza się zarówno w przypadku pojedynczych braków zębów, jak również można zastosować je wtedy, gdy u pacjenta występuje bezzębie, czyli całkowity brak zębów.

Bezzębie szczęki – możliwy zanik kości szczęki

Bezzębie może występować zarówno w dolnym, jak i górnym łuku zębowym. Poważnym problemem może być bezzębie szczęki, czyli górnego łuku zębowego. Wynika to z faktu, że może pojawić się wtedy zanik kości szczeki.

W przypadku, gdy u pacjenta doszło do utraty zębów w górnym łuku zębowym, wówczas z czasem kości odpowiedzialne za podtrzymywanie korzeni zębowych zaczynają zanikać. To powoduje, że leczenie bezzębia szczęki z użyciem implantów może stać się problematyczne.

Przez długi czas takie bezzębie wymagało regeneracji kości, czyli specjalnego zabiegu polegającego na podniesieniu dna zatoki szczękowej, przeszczepieniu kości lub odtworzeniu kości szczęki, by następnie można było umieścić w niej implanty. Był to długotrwały, a także dość kosztowny proces. U niektórych osób zanik kości dyskwalifikował do leczenia implantologicznego.

Teraz jednak nie jest to konieczne, ponieważ można zastosować implanty zygomatyczne, czyli specjalne implanty do kości jarzmowych – policzkowych. Czym charakteryzują się takie implanty stomatologiczne?

Zygomy, czyli implanty zygomatyczne – co to jest?

Implanty stomatologiczne to wszczepy, których głównym celem jest imitowanie korzenia zębowego. Wtedy, gdy pojawił się zanik kości szczęki, nie trzeba jednak prowadzić leczenia polegającego na regeneracji kości. Zamiast jej odbudowy można wykorzystać zygomy, czyli implanty zygomatyczne, inaczej implanty jarzmowe.

W porównaniu do zwykłych implantów zębów zygomy posiadają inną budowę. To długie, zagięte wszczepy, które umieszcza się w kościach jarzmowych, czyli policzkowych. Gdy u pacjenta występuje bezzębie, wszczepia się cztery implanty do kości jarzmowych, a następnie umieszcza się na nich odbudowę protetyczną. W rezultacie uśmiech pacjenta wygląda całkowicie naturalnie i nie pojawia się dyskomfort związany z noszeniem ruchomej protezy!

Jak przebiega leczenie z użyciem implantów zygomatycznych?

Leczenie z użyciem implantów zygomatycznych jest podobne do leczenia z wykorzystaniem implantów standardowych. Sam zabieg cechuje się wysoką skutecznością i pozwala na uzyskanie doskonałych efektów u niemalże każdego pacjenta!

W celu rozpoczęcia leczenia należy:

  • wybrać odpowiednią klinikę prowadzącą leczenie z użyciem implantów zygomatycznych
  • przeprowadzić badanie tomograficzne części twarzowej czaszki
  • wykluczyć choroby zatok szczękowych, które mogą zniweczyć efekty leczenia

Po wstępnej diagnostyce i wyeliminowaniu ewentualnych przeciwwskazań stomatolog przeprowadza zabieg polegający na wszczepieniu implantów zębów. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, dlatego jest on bezbolesny dla pacjenta. Po odpowiednim ustabilizowaniu się zygom można umieścić na nich protezę zębową stałą.

Gdzie można skorzystać z leczenia implantologicznego z użyciem implantów zygomatycznych?

Implanty zygomatyczne nadal stanowią nowość i nie są one dostępne w ofercie każdego gabinetu i kliniki prowadzących leczenie implantologiczne. Warto zatem wybrać taki punkt, który specjalizuje się w ich stosowaniu.

W mieście Kraków implanty zębów tego typu oferowane są przez Klinikę Studio Stomatologii Estetycznej SE+, która jako jedna z pierwszych w kraju zaczęła stosować zygomy. Aktualnie jest jedną z najlepszych klinik specjalizujących się w tego typu zabiegach.  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

*

*