Holter EKG – jak przebiega badanie?

Badanie EKG czyli elektrokardiografia jest wykonywane w celu diagnostyki różnego typu chorób serca. Jest to badanie nieinwazyjne wykonywane przy pomocy elektrod przyczepianych do klatki piersiowej pacjenta oraz na kończynach. Na wynikach badania lekarz kardiolog może zaobserwować pełny cykl pracy serca. Najczęściej badanie EKG wykonuje się od ręki w przychodni i trwa ono kilka minut. Jednak w przypadku podejrzenia chorób serca, lub w przypadku dokładnej kontroli wykonuje się tzw. badanie EKG Holtera.

Co to Holter EKG?

Badanie Holter EKG nie różni się znacząco od normalnego badania EKG. Różnica polega na tym, że podczas badania Holtera rejestracja pracy serca trwa całą dobę. Badanie to pozwala na wykrycie zburzeń jakie mogą nie zostać wykryte na zwykłym elektrokardiogramie jak również na echu serca. Badanie to pozwala na postawienie precyzyjnej diagnozy oraz rozpoczęcie leczenia kardiologicznego.

Holter EKG w domu

Możliwe jest wykonanie badania holterowskiego w domu, dzięki usłudze Holter HELP. Jest to usługa dedykowana pacjentom przewlekle chorym. Usługa umożliwia zamówienie sprzętu holterowskiego do domu.

Jak wygląda badanie Holtera EKG?

Do wykonania badań wykorzystuje się specjalny aparat, który pacjent nosi przy sobie przez cały dzień. Nie jest to duże urządzenie, można je porównać do kiedyś popularnych walkmanów lub discmanów. Urządzenie przymocowuje się do paska w talii. Do aparatu podłączone jest pięć elektrod, które lekarz umieszcza na piersi wokół serca.
Podczas badania ważne jest, aby wykonywać takie czynności jak na co dzień (poza braniem kąpieli). Jeśli jeździmy rowerem do pracy, to warto właśnie w taki sposób zrobić to tego dnia, a jeśli pracujemy fizycznie nie bierzemy na ten dzień urlopu tylko wykonujemy normalnie swoje obowiązki. Jeśli spędzilibyśmy cały dzień w domu odpoczywając, badanie mogłoby dać niewiarygodne wyniki. Mogłoby wiązać się to z niezauważeniem stanów chorobowych podczas analizy wyników. Warto również zapamiętać lub zanotować jakie czynności wykonywaliśmy o danych godzinach, jak np. spacer, sport czy posiłki. Elektrod nie należy ruszać, ale warto w ciągu dnia sprawdzić kilkukrotnie czy nie uległy odklejeniu. Jeśli tak się stanie należy przykleić je w tym samym miejscu (najlepiej plastrem). To samo tyczy się wypiętej końcówki od elektrody.
Do głównych zalet badania Holtera należy fakt, że bada ono pracę serca również podczas snu. Część osób właśnie we śnie posiada duże zaburzenia jak np. płytki oddech który w konsekwencji może prowadzić do nieprawidłowej pracy serca.

Jakie są zalecenia do wykonania badania Holtera EKG?

Badanie Holtera wykonuje się w celu diagnozy zaburzeń rytmu serca, jak również bloku serca czy choroby niedokrwiennej. Dodatkowo zaleceniem do badania mogą być niekontrolowane omdlenia lub zasłabnięcia. Kontrolne badanie EKG Holtera wykonują również pacjenci z wszczepionymi rozrusznikami serca.

Analiza wyników

Po 24 godzinach aparat zostaje odłączony od ciała, a lekarz kardiolog może przeanalizować wyniki badania. Służy do tego specjalne oprogramowanie. Pomocne przy analizie mogą okazać się notatki o rytmie naszego dnia. Jak już wcześniej wspomniano badanie Holter EKG jest bezinwazyjne i w pełni bezpieczne, a może pomóc na wczesnym etapie wykryć zaburzenia w pracy serca, które mogą być bardzo niebezpieczne.

Artykuł powstał we współpracy z zespołem lekarzy z Medyk Online

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

*

*