Hemoroidy a dieta
RedakcjaHemoroidy są przede wszystkim konsekwencją siedzącego trybu życia oraz nadmiaru masy ciała, ale również nieprawidłowej diety prowadzącej do zaparć. Poza leczeniem farmakologicznym, istnieje wiele naturalnych produktów, mogących zapobiec rozwojowi, ułatwić terapię oraz uchronić przed nawrotem żylaków odbytu. Czemu służy dieta w leczeniu hemoroidów? Co jeść, a z czego zrezygnować podczas kuracji guzków krwawniczych? Jak długo należy stosować dietę? Czy zmieniając swoje żywienie można wpłynąć na stan naszych naczyń żylnych?
Czy dietą można wyleczyć hemoroidy?
Guzki krwawnicze wynikają z nadciśnienia w układzie żylnym spowodowanego utrudnieniem odpływu krwi z naczyń krwionośnych okolicy odbytu. Blokada odpływu krwi może wynikać między innymi z nieprawidłowej diety wywołującej zaparcia. W związku z tym modyfikacją sposobu żywienia można spowolnić bądź zahamować rozwój żylaków odbytu. Szansa na ich całkowite wyleczenia zależy od stopnia zaawansowania dokonanych zmian anatomicznych w obrębie naczyń żylnych. Nie mniej jednak dieta stanowi bardzo ważny element wspomagający w terapii hemoroidów. Po ich wyleczeniu, zapobiega nawrotom żylaków.
Jak działa dieta w leczeniu guzków krwawniczych?
Naturalne metody w kuracji hemoroidów wykorzystuje się do trzech zasadniczych celów.
- Po pierwsze, celem unikania zaparć.
- Po drugie, by poprawić napięcie ścian naczyń krwionośnych i krążenie krwi.
- Po trzecie, żeby pozbyć się zbędnych kilogramów.
Jaka dieta pozwala uniknąć zaparć?
Dieta pozwalająca na pozbycie się zaparć, to przede wszystkim dieta bogata w błonnik roślinny, który rozmiękcza kał i stymuluje perystaltykę.
- Należy w tym celu spożywać:
– surowe owoce, głównie jabłka – trzeba pamiętać, iż w przypadku jabłek głównym źródłem włóknika jest skórka, unikać natomiast należy bananów,
– surowe warzywa,
– płatki owsiane,
– otręby, siemię lniane, słonecznik, pestki dyni,
– soki owocowe, głównie jabłkowe,
– dużo wody,
– twarożek, maślanka, jogurt naturalny,
– pieczywo pełnoziarniste. - W przypadku nieskuteczności błonnika zawartego w naturalnych pokarmach, można sięgnąć po gotowe z nim produkty. Dostępny jest w postaci tabletek, kapsułek oraz proszku.
- Niektóre zioła wykazują działanie przeczyszczające. Wśród z nich najpowszechniej stosowana to babka śródziemnomorska, inaczej babka płesznik. Roślina ta spożywana jako kleik lub w postaci nasion namoczonych uprzednio w ciepłej wodzie albo mleku stymuluje perystaltykę, ułatwiając wypróżnianie. Uważa się ją za bezpieczną do stosowania także u kobiet w ciąży, u których możliwości terapeutyczne hemoroidów są znacznie ograniczone.
Z czego trzeba zrezygnować, lecząc hemoroidy?
Produktami bezwzględnie zakazanymi podczas kuracji guzków krwawniczych są produkty silnie zapierające, czyli kakao, czekolada, rośliny strączkowe czy kapusta. Również kawa i alkohol nie ułatwiają terapii ze względu na swoje działanie odwadniające organizm. Im mniejsze nawodnienie organizmu, tym bardziej zbita konsystencja stolca i trudniejsze wypróżnianie.
{:PAGE_BREAK;:}
Jak długo należy stosować taką dietę?
Osoby u których już raz w życiu pojawiły się hemoroidy, powinny przestrzegać wyżej wymienionych zaleceń dietetycznych do końca życia. Trzeba wprowadzić te produkty żywnościowe do swojego codziennego jadłospisu. Pomijając ich działanie stymulujące perystaltykę, są one po prostu zdrowe i warto się do nich przyzwyczaić.
Jak poprawić stan naczyń żylnych?
Guzki krwawnicze to nic innego jak poszerzone naczynia żylne. Poprawa odpływu krwi z okolic odbytu przez unikanie zaparć, to jedno. Kolejnym krokiem jest przywrócenie naczyniom odpowiedniej sprężystości i ułatwienie krążenia krwi.
- Takim działaniem cechują się niektóre preparaty ziołowe, jak kasztanowiec, ziele ruszczyka oraz ziele ruty. Produkty te są dostępne w sklepach zielarskich bądź w aptekach w formie tabletek.
- Diosmina poprawiając krążenie, działając przeciwobrzękowo, redukuje zastój w naczyniach żylnych. Naturalnie zawarta jest w owocach cytrusowych. Można przyjmować ja także w formie suplementów farmakologicznych.
- Witamina C poprzez swój wpływ na wytwarzanie kolagenu, poprawia stan ścian naczyń krwionośnych. Bogate w kwas askorbinowy pokarmy to głównie czarna porzeczka i czerwona papryka, ale także truskawki, kalafior, szpinak, pomidory, pomarańcze, cytryny i kiszona kapusta. Te owoce i warzywa zaleca się przede wszystkim kobietom ciężarnym i stosującym doustne środki antykoncepcyjne, osobom palącym oraz ludziom w starszym wieku , gdyż mają oni wyższe zapotrzebowanie na witaminę C niż reszta społeczeństwa.
Jak wpływa masa ciała na ryzyko hemoroidów?
Otyłość stanowi jeden z zasadniczych czynników ryzyka rozwoju żylaków odbytu. W tym celu niezbędna, poza modyfikacją rodzaju spożywanych produktów, jest również weryfikacja kaloryczności zjadanych posiłków. Żeby pozbyć się zbędnych kilogramów, konieczne staje się wprowadzenie wielu restrykcji żywieniowych.
– Należy całkowicie zrezygnować ze słodyczy, lodów, dżemów, alkoholu i innych tak zwanych „pustych kalorii”, a w zamian wprowadzić do diety więcej warzyw, owoców, ryb.
– Białe pieczywo trzeba zastąpić pełnoziarnistym, a tłuste mięsa i wędliny, chudymi produktami drobiowymi.
– Powinno się dostarczać do organizmu dużo wody, minimum 2, 5 litra dziennie. Wyeliminować natomiast należy słodkie napoje gazowane.
– Posiłki powinny być przygotowywane w domu własnoręcznie, bez wykorzystywania gotowych półproduktów czy stołowania się w fast foodach.
– Trzeba jeść regularnie o stałych porach, rezygnując z podjadania i nocnych przekąsek.
Oczywiście, poza zmianą sposobu odżywiania, bardzo ważny element redukcji masy ciała stanowi ruch.
Dodaj komentarz