Grypa bostońska – czy grozi epidemią?

Niewielkie krostki pojawiające się na ciele dziecka niekoniecznie muszą oznaczać ospę. Może to być pierwszy i jeden z wielu objawów tzw. grypy bostońskiej, która jest coraz częściej diagnozowana w Polsce. Czy można już mówić o swoistej epidemii?

Czym jest choroba bostońska?

Grypa bostońska, nazywana również „Bostonką”, jest chorobą wirusową, wywołaną wirusami Coxsackie. Jest znana także pod nazwą zespołu dłoni, stóp i ust – z uwagi na to, że właśnie na tych częściach ciała pojawiają się zmiany chorobowe. Najczęściej grypa bostońska atakuje dzieci w wieku przedszkolnym, ponieważ wirus przenoszony jest głównie przez dotyk – kontaktowo.

Choroba ta choć powszechna i nieprzyjemna, nie jest groźna. Nie jest ona nową chorobą, która dopiero rozwija się w polskich warunkach. Jest powszechna i znana od wielu lat.

Objawy schorzenia

Okres inkubacji choroby trwa od 4 do 6 dni od kontaktu z osobą zarażoną wirusem grypy bostońskiej. W pierwszej kolejności dziecko zaczyna gorączkować, a termometr może wskazywać nawet 39 stopni Celsjusza. Wtedy najlepiej podawać powszechnie dostępne leki przeciwgorączkowe – paracetamol czy ibuprofen w dawkach przewidzianych dla dzieci.

W przebiegu grypy bostońskiej może wstąpić także obrzęk w jamie ustnej, tak charakterystyczny dla anginy, ale inne symptomy wskazują na „bostonkę”. Chory może cierpieć na:
 

  • złe samopoczucie,
  • brak apetytu,
  • dreszcze,
  • ból gardła,
  • wymioty.

Po takich objawach występują właściwe dla grypy bostońskiej objawy, tj. pojawienie się pęcherzyków o średnicy 3-7 mm, które występują na:
 

  • na wewnętrznej stronie dłoni,
  • na podeszwach stóp,
  • na błonie śluzowej policzków,
  • na łukach podniebiennych i języku,
  • na twarzy i tułowiu.

W przebiegu choroby pęcherzyki przekształcają się w większe pęcherze, a na śluzówkach mogą powstać owrzodzenia. Zmiany swędzą i stają się bolesne. Łatwo też może dojść do wtórnego zakażenia bakteryjnego.

Jak leczyć grypę bostońską?

Po zdiagnozowaniu grypy bostońskiej lekarze zalecają zbijanie temperatury i zapewnienie dziecku dostępu do wody. Musi dużo pić, ponieważ istnieje niebezpieczeństwo odwodnienia organizmu. Pediatra może zalecić leki przeciwzapalne oraz roztwór gencjany do smarowania na zmiany skórne.

Grypa bostońska z uwagi na to, że szybko przenosi się z dziecka na dziecka, może urosnąć niekiedy do miana epidemii. Niemniej, leki dostępne w aptekach pozwalają na zahamowanie rozwoju choroby i niedopuszczenie do tego, aby zachorowało np. całe przedszkole. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*