Glista ludzka może wywoływać kaszel u dzieci

Kaszel kojarzy się przede wszystkim z przeziębieniem i chorobami układu oddechowego, ale lista przyczyn mogących wywołać tą dolegliwość jest znacznie dłuższa. Zwłaszcza gdy chodzi o kaszel przewlekły – najczęściej stoi za tym zupełnie inny powód niż zwykłe przeziębienie, na przykład pasożyty.

Kaszlu nie wolno bagatelizować

Kaszel wydaje się tak powszechną dolegliwością, że często nawet nie zwracamy na niego uwagi. A to błąd, bo przewlekły kaszel jasno sygnalizuje, że w organizmie dzieje się coś złego. Przyczyny kaszlu mogą być bardzo różne: niezaleczona infekcja, alergia, przebywanie w niezdrowym środowisku. Również pasożyty mogą wywoływać kaszel. Nie jest to na szczęście częsta przypadłość, ale właśnie dlatego lekarzom zdarza się ją bagatelizować i zwykle w pierwszej kolejności zlecają oni leczenie pod kątem alergii lub infekcji, które dają bardzo podobne objawy do zarażenia glistą ludzką.

Leczenie antybiotykami nie przynosi jednak poprawy, ponieważ leki te działają na bakterie, a nie pasożyty. Jeśli zatem mimo leczenia kaszel nawraca, należy sprawdzić, czy nie stoi za tym właśnie glista ludzka.

Skąd ten kaszel?

Glista ludzka ma taki cykl rozwojowy, który wymusza przejście larw przez oskrzela. To zaś wywołuje podrażnienie układu oddechowego, czego efektem jest kaszel – dziecko ma wtedy wrażenie, że coś przykleiło się mu do gardła i drapie. Kaszel przewlekły zwykle dokucza w nocy, choć każde dziecko reaguje na pasożyty inaczej.

Glista ludzka trafia do organizmu drogą pokarmową, np. wskutek zjedzenia nieumytego owocu albo nieumycia rąk po wyjściu z toalety. Dzieci często bawią się w piasku i trawie, dotykają brudnych zabawek i nie zawsze pamiętają o zasadach higieny, dlatego na ich rękach jest mnóstwo zarazków. A że maluchy mają zwyczaj wkładania rąk do buzi, o przeniesienie pasożyta nie jest trudno.

Trudności z rozpoznaniem

Pasożyty u dzieci mają to do siebie, że wywołują objawy bardzo podobne do innych chorób. W przypadku przewlekłego kaszlu zazwyczaj podejrzewa się astmę, atopowe zapalenie skóry lub alergię, ale wysypka czy reakcje alergiczne, jakie towarzyszą kaszlowi, są typowe także dla zatrucia pasożytami. To dlatego, że obecność pasożytów wywołuje pobudzenie przeciwciał klasy IgE, odpowiedzialnych za produkcję histaminy, która podrażnia skórę. Choroby te łatwo więc pomylić, jeśli diagnostyka nie zostanie przeprowadzona dokładnie.

Prawdą jest jednak, że za uporczywy kaszel częściej odpowiada nieżyt nosa, wysychanie krtani oraz astma, dlatego te choroby należy wykluczyć w pierwszej kolejności. Zwłaszcza gdy kaszel dokucza bardzo długo, przez kilka miesięcy – glista ludzka, ze względu na swój cykl rozwojowy, podrażnia układ oddechowy przez stosunkowo krótki okres czasu. W przypadku pasożytów bardziej dokuczliwe od kaszlu są problemy układu pokarmowego, np. nudności, niestrawność, biegunka.

Jak sprawdzić przyczynę?

Wykrycie przyczyny kaszlu powinno się zacząć od testu obciążeń MORA, który wskaże ewentualną alergię, oraz badania żywej kropli krwi pod kątem obecności pasożytów. Konieczne jest także badanie kału.

Co ważne, jeśli za przewlekły kaszel odpowiada glista ludzka, leczeniu musi się poddać cała rodzina, inaczej choroba będzie nawracać i atakować kolejnych domowników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

*

*