Głęboka stymulacja mózgu w terapii choroby Parkinsona

W „The New England Journal of Medicine” ukazał się artykuł prezentujący najnowsze doniesienia w dziedzinie medycyny, związanej z terapią chorobą Parkinsona. Otóż okazało się, że stosowanie głębokiej stymulacji mózgu (DBS). Bazą do tego rodzaju wniosków było badanie Earlystim study.

W całym przedsięwzięciu uczestniczyło aż 17 klinik z Francji i Niemiec, a dotyczyłoaż 251 osób, które cierpią na chorobę Parkinsona. Badania trwały aż dwa lata i dotyczyły osób, które ciarpiały na objawy związane z choroba Parkinsona średnio już od 7,5 roku. W wyniku obserwacji stwierdzono, iż w wyniku stosowania metody DBS, aż u 53% osób poprawiły się znacznie umiejętności ruchowe, u 30% poprawiło się wykonywanie codziennych czynności takich jak: chodzenie, pisanie, mówienie, ubieranie się. Zauważono również, że podczas stosowania DBS u pacjentów leczonych ciągle lewodopą, aż u 63% osób zauważono zmniejszenie stopnia powikłań takich jak: problemy z poruszaniem się, dyskineza. Dr n. med.

Dariusz Koziorowski z Kliniki Neurologii Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie twierdzi, że stosowanie głębokiej stymulacji mózgu stosuje się coraz częściej u chorych na Parkinsona osób, szczególnie we wczesnym stadium choroby. Doktor przyznaje, iż metoda ta stosowana jest również w Polsce u chorych na Parkinsona, pod warunkiem występowania komplikacji terapii farmakologicznej.

Badanie DBS polega na wprowadzeniu elektrod do tych głębokich struktur mózgu, które są nadmiernie pobudzane przy chorobie Parkinsona. Stymulacja tych rejonów doprowadza do zahamowania ich działania, co w konsekwencji na wpływ na poprawę zdolności ruchowych.

Źródło: biuro prasowe firmy Medtronic/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*