Wskazaniem do zastosowania Escapelle jest antykoncepcja w przypadkach nagłych: do 72 godzin po stosunku płciowym bez zastosowania skutecznego zabezpieczenia lub w przypadku niepowodzenia zastosowanej metody antykoncepcyjnej.
Lewonorgestrel zawarty w preparacie Escapelle stosowany zgodnie z zalecenami działa poprzez zapobieganie owulacji i zapłodnieniu, o ile stosunek płciowy miał miejsce w okresie przedowulacyjnym. Dokładny mechanizm działania tego leku nie jest znany ale może on również powodować zmiany w błonie śluzowej macicy, tak aby utrudnić plemnikom droge do komórki jajowej. Lek jest nieskuteczny, gdy proces implantacji już się rozpoczął. Pojedyncza dawka 1500 µg lewonorgestrelu, przyjęta w ciągu 72 godzin po niezabezpieczonym stosunku, zapobiega ciąży w 84%.
Tabletkę należy przyjąć jak najszybciej, najlepiej w ciągu 12 godzin i nie później niż po 72 godzinach po stosunku płciowym bez zastosowania skutecznego zabezpieczenia. Jeżeli w ciągu 3 godzin od przyjęcia leku wystąpią wymioty, należy natychmiast przyjąć jeszcze jedną tabletkę. Preparat można stosować w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego, pod warunkiem, że miesiączka nie jest opóźniona.
Do najczęstszycj działań niepożądanych zalicza się: krwawienia nie związane z miesiączką, nudności, ból głowy, nudności, ból podbrzusza, uczucie zmęczenia. Często u pacjentek może wystąpić: tkliwość piersi, opóźnienie miesiączki o ponad 7 dni, nieregularne krwawienie i plamienie, zawroty głowy, biegunka, wymioty. Bardzo rzadko dochodzi do reakcji skórnych takich jak: wysypka, pokrzywka, świąd, obrzęk twarzy.