Dziecięce alergie pokarmowe

Problemy alergii mogą występować już u kilkutygodniowych dzieci. Często jest mylona z nietolerancją pokarmową, której objawy mogą się pojawić nawet po kilkunastu dniach od zjedzonego pokarmu. Czym różni się alergia od nietolerancji, jakie są jej objawy i jakich produktów należy unikać?

Poznaj dolegliwość swego dziecka

Alergia pokarmowa polega na gwałtownej reakcji organizmu na jeden określony czynnik (zwany alergenem) i występuje już kilkanaście minut po jego spożyciu. Bardzo szybko pojawiają się określone symptomy, które ustępują po kilku godzinach. Może ona wystąpić u dzieci i niemowląt niezależnie od tego, czy ich rodzice na nią cierpieli. Nietolerancja pokarmowa jest ukrytą chorobą, która polega na nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego. Objawia się po długim czasie od spożycia danego alergenu i pociąga ze sobą wielonarządowe reakcje organizmu. Ta choroba często jest przekazywana genetycznie i musi być leczona pod okiem specjalisty.

Jak reaguje młody organizm?

O ile w przypadku niemowlaków dość łatwo jest poznać pierwsze objawy alergii (kłopoty z wydalaniem, ulewanie), to kłopot mogą sprawiać nieco starsze dzieci. Symptomy skórne (świąd, pokrzywka, opuchnięcie warg, obrzęk gardła), żołądkowe (mdłości, wymioty) oraz z układem oddechowym (uczucie duszenia się i braku powietrza) należą to najpopularniejszych objawów alergii. Pojawiają się już kilka minut po zjedzeniu danego alergenu i równie szybko znikają. Pewien problem mogą stanowić składniki w wysoko przetworzonych produktach. Czasami nie można jednoznacznie określić, jaki czynnik powoduje reakcję i wówczas należy udać się na specjalne badania laboratoryjne, dzięki którym wykryje się alergen.

Najczęstsze produkty powodujące alergie


Alergia pokarmowa u niemowląt jest spowodowana alergenem, który może przenikać z organizmu matki do jej mleka
. Już kilkutygodniowe maluchy mogą się zmagać z dolegliwościami w postaci wysypki, biegunki oraz kataru. Delikatny układ pokarmowy źle znosi tolerancję laktozy, w związku z czym powinno się podawać specjalne mleka początkowe (np. Nan Pro) oraz produkty modyfikowane dla niemowląt ze skłonnością do problemów żołądkowych (Nan Expert Sensitive). W przypadku alergii pokarmowych u dzieci należy obserwować ich reakcje po zjedzeniu określonej grupy produktów: mleko (negatywna reakcja na krowie mleko często mija z wiekiem), jajka (a dokładnie kurze białko), zboża różnego gatunku, orzechy (najczęściej tyczy się to popularnych fistaszków), ryby oraz owoce (najsilniej uczulają truskawki i cytrusy). W takim wypadku należy bezwzględnie unikać pokarmów zawierających dany alergen lub wprowadzić ich odpowiedniki, np. osoby uczulone na gluten mogą sięgnąć po Nestle Sinlac, który nie zawiera mleka, laktozy i białka sojowego, za to dzięki zawartości mąki ryżowej i mąki chleba świętojańskiego uzupełnia poziom białka i mikroelementów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*