Domowe wykrywanie raka piersi

Polscy naukowcy wynaleźli urządzenie, które w warunkach domowych pozwoli kobietom na wykrywanie nawet niewielkich guzków, które mogłyby przerodzić się w nowotwór piersi. Czy urządzenie to zastąpi specjalistyczne mammografy i USG piersi?

Na czym polega wynalazek?

Polska firma stworzyła urządzenie pozwalające na wykrywanie nowotworów piersi z wykorzystaniem ciekłokrystalicznej matrycy termograficznej. Urządzenie zostało nazwane Braster i dzięki jego użyciu będzie można wcześniej wykryć pierwsze zmiany rakowe w kobiecych piersiach.

Termograficzne matryce urządzenia tworzą indywidualną mapę cieplną piersi i w ten sposób określają czy i w jakich miejscach powstają zmiany nowotworowe. Pozwala to na wykrycie choroby na bardzo wczesnym etapie, na dodatek w komfortowych dla kobiety warunkach, we własnym domu.

Twórcy testera Braster chcą go wprowadzić na rynek konsumencki po możliwie niskiej cenie, aby był on dostępny dla szerokiego grona odbiorców. Szacuje się, że może on kosztować mniej niż 1 tys. zł. Być może nie będzie tak powszechny w zastosowaniu jak aparaty do mierzenia ciśnienia tętniczego krwi czy do mierzenia stężenia glukozy we krwi, ale wiele kobiet będzie mogło z niego skorzystać.

Na podstawie mapy cieplnej można wykryć tzw. nowotwory interwałowe, które są w stanie rozwinąć się pomiędzy jednym a drugim badaniem mammograficznym.

Diagnoza z algorytmu 

Wyniki badania Brasterem mogą być przeanalizowane pod kątem wykrycia zmian rakowych. Urządzenie zaprojektowano w taki sposób, że matryca tworząca indywidualną mapę cieplną piersi wysyłana jest do bazy danych, gdzie specjalnie stworzony ku temu algorytm analizuje wynik i odsyła diagnozę.

Za każdym razem, kiedy pacjentka chciałaby przeanalizować badanie Brasterem musiałaby zapłacić za usługę w ramach elektronicznej płatności. Byłby to dodatkowy koszt obok płatności za samo urządzenie. Algorytm analizujący wyniki badania posługiwać ma się atlasem termograficznym oraz analizą porównawczą kolejnych badań jednej i tej samej pacjentki w różnych odstępach czasowych.

Braster przeszedł już testy kliniczne prowadzone przez producenta we współpracy z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. W testach wzięło udział 736 kobiet, a u 72 zdiagnozowano przy użyciu nowego urządzenia raka piersi. Tester zdecydowanie najlepsze wyniki i największą skuteczność osiągnął w wykrywaniu choroby u kobiet o tłuszczowej budowie piersi.  Producent chce doskonalić samo urządzenie, dla zwiększania jego czułości i opracować bezbłędny system automatycznej interpretacji wyników. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*