Dlaczego warto pić mleko migdałowe?

Mleko migdałowe, a właściwie napój migdałowy, to znakomita alternatywa dla nabiału, która posiada wiele właściwości zdrowotnych. Dowiedz się, dlaczego warto wprowadzić ją do swojej diety.

Obecnie coraz więcej osób rezygnuje z picia mleka krowiego na rzecz napojów roślinnych, które mogą być wykonane z najróżniejszych produktów. Do najpopularniejszych należy: mleko migdałowe, mleko sojowe, mleko owsiane, mleko kokosowe i mleko ryżowe. W sklepach można również znaleźć ich mieszanki w postaci napojów owsiano-sojowych itd. Tego rodzaju artykuły posiadają wiele cennych właściwości zdrowotnych i stanowią dobry zamiennik dla nabiału, ale pod warunkiem, że nie jesteśmy uczuleni na składnik danego napoju.

Prozdrowotne właściwości mleka migdałowego

Do najczęściej kupowanych napojów tego rodzaju należy napój migdałowy, który potocznie nazywany jest mlekiem migdałowym. Powstaje on z migdałów oraz wody i jest niezwykle popularny między innymi na Sycylii, gdzie stanowi dodatek do kawy. Dawniej robiono z niego nawet masło. Nadaje się również doskonale do fermentacji i dlatego też sprawdzi się do produkcji jogurtów oraz kefirów, które docenią weganie. 

Napój migdałowy – wartości odżywcze

Jakie wartości odżywcze zawiera takie mleko? Migdały są bardzo bogate w białko, które zawiera aż 18 z 20 aminokwasów, które są niezbędne organizmowi do rozwoju oraz zachowania dobrego zdrowia. Migdały zawierają także dużą ilość fosforu (najwięcej ze wszystkich artykułów spożywczych mających pochodzenie roślinne), a także sporo wapnia i żelaza. Natomiast tłuszcz, jaki zawierają migdały, posiada jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które mają bardzo pozytywne działanie w przypadku cholesterolu – obniżają jego poziom we krwi. W sklepach można znaleźć wiele marek mleka migdałowego. Po jakie warto sięgać? Zawsze należy zwracać uwagę na to, aby napój nie zawierał niezdrowego cukru, można wybrać np. Natumi mleko migdałowe, którego wszystkie składniki pochodzą z upraw ekologicznych.

Ile kalorii ma mleko migdałowe?

Napój migdałowy niesłodzony jest produktem niskokalorycznym, więc nie przyczynia się do wzrostu masy ciała. Jedna szklanka takiego mleka zawiera od 30 do maksymalnie 50 kalorii. Dla porównania szklanka mleka pełnotłustego posiada około 150 kalorii, a niskotłuszczowego około 83 kalorie. Taki napój ma również niską zawartość cukru i węglowodanów, posiada za to błonnik.

Cukier mleczny a napój migdałowy

Mleko migdałowe nie posiada również cukru mlecznego, czyli laktozy. Dziś sporo osób nie toleruje tej substancji – szacuje się, że problem ten dotyczy nawet 75% populacji. Napój migdałowy jest pozbawiony laktozy, więc stanowi znakomitą alternatywę dla nabiału.

Napój migdałowy a choroby nerek

Napój z migdałów jest polecany osobom, które zmagają się z chorobami nerek, ponieważ zawierają o wiele mniej potasu oraz fosforu niż nabiał. Chore nerki sprawiają, że organizm nie jest w stanie właściwie regulować poziomu tych związków i tym samym może dość do tego, że będzie ich zbyt wiele. Co ważne – mniejsza ilość fosforu w napoju sprawia, że wapń lepiej się wchłania.  

Zastosowanie napoju migdałowego 

Mleko migdałowe ma wiele zastosowań – można pić je samodzielnie, dodawać do kawy i kakao. Można je również poddawać obróbce cieplnej. Napój, który można kupić w sklepie, np. w sklep organic24.pl, można z powodzeniem dodawać do ciast, deserów, naleśników itd. Warto zauważyć, że napój ten jest wzbogacony o wapń i witaminę D oraz E, dlatego picie takiego mleka pozwala uzupełnić ewentualne braki witamin i minerałów. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*