Dieta w przeroście prostaty
RedakcjaWielu mężczyzn w starszym wieku uskarża się na dolegliwości ze strony gruczołu krokowego. Jakie schorzenie najczęściej dotyka ten narząd? Czy dieta jest w stanie wyleczyć przerost prostaty? Jak powinna wyglądać dieta korzystna dla stercza? Dlaczego warto wzbogacić dietę w cynk? Czy prostata „lubi” mleko? Jaki wpływ mają fitoestrogeny? Które preparaty roślinne mogą okazać się skuteczne? Jak magnez wpływa na prostatę? Które produkty podrażniają gruczoł krokowy?
Jakie schorzenie najczęściej dotyka gruczoł krokowy?
Łagodny rozrost gruczołu krokowego to schorzenie dotyczące właściwie wszystkich dojrzałych mężczyzn. Statystycznie rzecz biorąc, obejmuje 90% panów między 60 a 85 rokiem życia, nie u wszystkich jednak wywołuje objawy. Tak więc, mimo iż nie cierpimy z powodu problemów z oddawaniem moczu czy zaburzeń potencji, nie oznacza to braku choroby. Patologie inne niż przerost stercza zdecydowanie rzadziej dotykają prostatę.
Czy dieta jest w stanie wyleczyć przerost prostaty?
Do łagodnego rozrostu gruczołu krokowego dochodzi na skutek wielu czynników, z których najsilniejszym induktorem są zmiany hormonalne starzejącego się organizmu męskiego. Leczenie farmakologiczne, zabiegowe czy operacyjne włączane jest dopiero u chorych ze znacznym nasileniem dolegliwości bądź o dużej uciążliwości występujących u nich objawów. Nie każdy przerost prostaty wymaga intensywnej terapii, gdyż żadna ingerencja medyczna w ludzki organizm nie jest wolna od potencjalnych działań niepożądanych. Sama dieta nie ma zdolności tak silnego modyfikowania gospodarki hormonalnej, by wyleczyć powiększony stercz, jednak jej przestrzeganie nie pozostaje bezcelowe.
- Spożywanie właściwych składników pokarmowych może zmniejszyć ryzyko rozwoju łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Dietę cechuje zatem działanie profilaktyczne.
- W przypadku istniejącego już przerostu stercza, kiedy chory nie kwalifikuje się jeszcze do terapii i proponuje mu się postępowanie wyczekujące, odpowiednie żywienie może wydłużyć ten okres.
- Korzystna dla gruczołu krokowego dieta zawsze może pełnić rolę terapii wspomagającej.
Jak powinna wyglądać dieta korzystna dla gruczołu krokowego?
- Należy spożywać duże ilości płynów, przede wszystkim wody mineralnej, by oczyszczać drogi moczowe z ewentualnych patogenów. Nie powinno się jednak pić przed snem, gdyż powiększona prostata może doprowadzać do zalegania moczu i w konsekwencji wyzwalania zmian zapalnych.
- Nie zaleca się opierania swojej diety na tłustych produktach pochodzenia zwierzęcego, gdyż mogą one zwiększać prawdopodobieństwo problemów ze sterczem. Warto zatem zastąpić kotlet schabowy rybą, a smalec olejem lnianym.
- Prawidłowa masa ciała to kolejny krok oddalający mężczyzn od schorzeń gruczołu krokowego. Unikanie słodyczy, tłustych pokarmów, spożywanie regularnie świeżych owoców i warzyw oraz systematyczna aktywność fizyczna pozwoli na uniknięcie nadwagi.
- Warto wprowadzić do żywienia przekąskę w postaci pestek dyni.
- Zaleca się szersze korzystanie z dobrodziejstw przyprawy, jaką jest kurkuma.
Dlaczego warto wzbogacić dietę w cynk?
W trakcie wieloletnich badań nad gruczołem krokowym zauważono, iż jego tkanka oraz uwalniany do nasienia płyn zawiera bardzo duże ilości cynku, więcej niż którykolwiek inny narząd. Zaobserwowano, że zwiększona podaż tego pierwiastka w diecie jest w stanie doprowadzić do obkurczenia się już przerośniętego gruczołu, co znacznie redukuje dolegliwości. W jaki sposób cynk generuje taki efekt, pozostaje tajemnicą. Produkty bogate w cynk to ryby, chude mięsa, głównie drób, ostrygi, kasze, chleb pełnoziarnisty, groch, fasola, soczewica, wątroba czy jaja. Alkohol obniża poziom tego pierwiastka, dlatego dla dobra swojej prostaty, warto z niego zrezygnować. Przed wzbogaceniem swojego jadłospisu w produkty zawierające duże ilości cynku, wskazana byłaby wcześniejsza konsultacja z urologiem.
Jaki wpływ na prostatę mają fitoestrogeny?
Fitoestrogeny kojarzą się przede wszystkim z alternatywą hormonalnej terapii zastępczej dla kobiet w wieku okołomenopauzalnym. Mężczyźni jednak również mogą odnieść z nich pewną korzyść. Podglądając żywienie populacji o najniższym wskaźniku występowania schorzeń prostaty, mianowicie Azjatów, wysuniętą hipotezę o pozytywnym wpływie fitoestrogenów na gruczoł krokowy. Duże ilości tych hormonów roślinnych znajdziemy w preparatów sojowych, soczewicy, fasoli, bobie, słoneczniku, siemieniu lnianym, czosnku, cebuli, jabłkach, owocach granatu, czereśniach, a także zbożach- pszenicy, jęczmieniu i życie. Poza tym fitoestrogeny występują w innych naturalnych produktach,takich jak pluskwica groniasta, niepokalanek mnisi, drapacz lekarski czy dzięgiel chiński
Czy preparaty roślinne mogą okazać się skuteczne?
Czasami w przebiegu leczenia powiększonego stercza się sięga się po preparaty roślinne. Najczęściej w tym schorzeniu znajdują zastosowanie wyciągi z kory śliwy afrykańskiej, z owoców karłowatej palmy argentyńskiej czy z korzenia pokrzywy. Leki te przede wszystkim łagodzą dokuczliwe objawy ze strony układu moczowego. Cechuje je niewielka ilość działań niepożądanych w przeciwieństwie do większości stosowanych preparatów farmakologicznych, stąd rosnąca liczba zwolenników. Stosuje się je przede wszystkim w przypadku objawów o niewielkim nasileniu.
{:PAGE_BREAK;:}
Które produkty podrażniają prostatę?
Kawa i wszelkie napoje energetyzujące zawierające kofeinę, poza tym alkohol, tytoń oraz pikantne przyprawy, nie tylko papryka chili oraz chrzan, ale również duże ilości pieprzu, drażniąc gruczoł krokowy, mogą nasilać dolegliwości z nim związane. Niektóre bardzo kwaśne potrawy są w stanie wyzwalać podobny efekt.
Jak wpływa magnez na gruczoł krokowy?
- Magnez przeciwdziała powiększaniu się gruczołu krokowego u mężczyzn. Dużo tego pierwiastka zawierają kakao, soja, orzechy, mak, kasza jaglana i jęczmienna, groch czy płatki owsiane.
- Magnez działa również rozluźniająco na mięśnie, a jego niedobór skutkuje wzrostem napięcia mięśniowego. W łagodnym rozroście gruczołu krokowego główne dolegliwości wynikają z zaburzeń oddawaniem moczu. Najczęściej stosowaną grupą leków łagodzącą te objawy są alfa 1-blokery, rozluźniające mięśnie pęcherza moczowego i cewki moczowej. Magnez cechuje się podobnym działaniem.
- Kawa doskonale wypłukuje magnez z organizmu, niwelując w ten sposób możliwość jego pozytywnego wpływu na prostatę. Inne produkty z kolei mogą zmniejszać wchłanianie tego pierwiastka. Tak działa między innymi szpinak, rabarbar i otręby pszenne.
Czy prostata „lubi” mleko?
Mleko z uwagi na dużą zawartość wapnia, zalecane jest przede wszystkim dzieciom, ale dorośli również chętnie korzystają z jego walorów, nie tylko smakowych. Oceniając mleko w kontekście jego wpływu na prostatę, niestety nie wypada ono tak pozytywnie, jak być może by oczekiwano.
- Magnez wywiera szereg korzystnych działań na rzecz stercza, jednak jego aktywność zależy od odpowiedniego poziomu wapnia. Zarówno niedobór jak i nadmiar zaburzają poziom magnezu w organizmie. Zbyt duże spożycie nie tylko mleka, ale też jogurtów, twarogów, serów zakwasza ustrój, utrudniając wchłanianie magnezu. Nie oznacza to, że powinno się całkowicie rezygnować z produktów mlecznych w diecie. Trzeba ją po prostu odpowiednio zbilansować.
- Istnieją na świcie badania, w przebiegu których wykazano, iż mężczyźni spożywający duże ilości mleka, częściej zapadają na raka prostaty. Niektórzy zalecają mężczyznom z przerostem prostaty całkowitą rezygnację z mleka.
Dodaj komentarz