Dieta w nadciśnieniu tętniczym
RedakcjaWiele osób nie zdaje sobie sprawy z mocy właściwego odżywiania. Prawidłowa dieta jest w stanie zapobiec wielu chorobom cywilizacyjnym, również nadciśnieniu tętniczemu. Jak należy się odżywiać w hipertensji? Dlaczego dieta w nadciśnieniu tętniczym jest istotna? Które produkty spożywcze sprzyjającą obniżaniu ciśnienia? Dlaczego należy wyeliminować sól z jadłospisu? Czy zioła mogą być pomocne?
Czy istnieje odrębna dieta dla osób chorujących na nadciśnienie tętnicze?
Nadciśnienie tętnicze należy do szeregu chorób cywilizacyjnych, wynikających między innymi z nieprawidłowego odżywiania. Odrębna dieta dla ludzi z hipertensją jako taka nie istnieje. Takie osoby powinny przestrzegać ogólnie przyjętych zasad racjonalnego sposobu odżywiania oraz dodatkowo spożywać większe ilości pokarmów mających zdolność obniżania ciśnienia tętniczego.
Dlaczego dieta w nadciśnieniu tętniczym jest ważna?
Nadciśnienie tętnicze występujące w społeczeństwie w zdecydowanej większości to nadciśnienie pierwotne, czyli będące samo w sobie chorobą, a nie stanowiące konsekwencji innego schorzenia, na przykład patologii w obrębie nerek. Przyczyną idiopatycznej hipertensji może być zaburzona struktura oraz czynność ścian naczyń krwionośnych wynikająca między innymi z nadmiaru lipidów bądź cukrów w organizmie. Nie trudno również dostrzec, iż większość chorych na nadciśnienie tętnicze, to osoby mające problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Nieprawidłowa dieta prowadząc do otyłości, zaburzeń lipidowych oraz cukrzycy zwiększa ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego, a później utrudnia jego prawidłową terapię.
Na czym polega racjonalne odżywianie?
Racjonalne odżywianie to sposób żywienia powszechnie uznawany za zdrowy.
- Za najkorzystniejszą dla organizmu uważa się dietę śródziemnomorską bogatą w owoce, warzywa oraz ryby. Generalnie zdrowa dieta to taka, która zawiera wszystkie składniki odżywcze w umiarkowanych ilościach, na przykład:
– codziennie, nawet kilka razy dziennie można sobie pozwolić na chleb gruboziarnisty czy kaszę,
– codziennie, ale w mniejszych ilościach można jeść warzywa (2-3 razy dziennie), owoce (1-2 razy dziennie) oraz produkty mleczne ( maksymalnie 2 razy dziennie),
– kilka razy w tygodniu można sobie pozwolić na ryby i chude mięsa,
– dwa dni w tygodniu uczynić bezmięsne,
– jeść nie więcej niż 2 jajka na tydzień.
- Racjonalne odżywianie to również regularne odżywianie. Należy spożywać w ciągu dnia dwa śniadania, obiad, podwieczorek oraz kolację. Za najważniejsze posiłki uważa się oba śniadania.
- Należy ograniczyć słodycze, a jeśli to możliwe, całkowicie z nich zrezygnować..
- Powinno się unikać soli.
- Przeciwwskazane są także wędzone produkty, zwłaszcza mięsa i ryby.
- Należy wyeliminować bądź przynajmniej maksymalnie ograniczyć alkohol.
- Zalecane jest zrezygnowanie z kawy i mocnej czarnej herbaty.
- Należy wyeliminować tłuste mięsa i wędliny z diety z uwagi na ich działanie podnoszące poziom cholesterolu. W zamian zaleca się przede wszystkim drób.
- Wskazane jest picie dużej ilości wody, ale nie słodzonej i nie smakowej. Zarówno gazowana jak i niegazowana są zdrowe.
- Poza modyfikacją rodzaju spożywanych produktów, konieczna jest także zmiana sposobu ich przyrządzania. Trzeba zakończyć erę smażonych kotletów schabowych i przestawić się na pierś z kurczaka gotowaną na parze bądź grillowaną bez tłuszczu.
{:PAGE_BREAK;:}
Które produkty żywnościowe są szczególnie zalecane chorym na nadciśnienie tętnicze?
- Nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 obniżają ciśnienie tętnicze, dlatego ich spożywanie zalecane jest nie tylko chorym na hipertensję, ale również osobom zagrożonym ryzykiem nadciśnienia tętniczego z powodu dodatniego wywiadu rodzinnego. W kwasy omega-3 bogate są tłuste ryby morskie, czyli łosoś, tuńczyk, makrela, sardynka i śledź. Powinno się je spożywać 2-3 razy w tygodniu.
- Bardzo ważny w terapii nadciśnienia tętniczego jest prawidłowy poziom potasu oraz magnezu. Zawartość tych pierwiastków w organizmie można podnieść w sposób naturalny spożywając owoce,warzywa oraz ryby. Bogate w potas są między innymi suszone morele i rodzynki, migdały, awokado, mięso z indyka, łosoś, banan, melon, ziemniaki gotowane na parze, pomidory, szparagi oraz kiwi. Dużo magnezu natomiast zawierają kakao, soja, orzechy, mak, kasza jaglana i jęczmienna, groch czy płatki owsiane.
- Czosnek również wykazuje właściwości obniżające ciśnienie tętnicze. Należy pamiętać, by nie spożywać go więcej niż 4 ząbki na raz, gdyż w zbyt dużych ilościach może powodować bóle brzucha.
- Podobne działanie do czosnku wykazuje także seler. Jego regularne spożywanie może ułatwić kontrolę prawidłowego ciśnienia tętniczego.
Dlaczego w nadciśnieniu tętniczym trzeba ograniczyć sól?
Nadmiar soli w diecie powoduje wzrost jej stężenia we krwi. To z kolei stymuluje organizm, a konkretniej nerki, do większego gromadzenia wody celem „rozcieńczenia krwi”, czego skutkiem jest wzrost ciśnienia tętniczego. W związku z tym należy nie tylko znacznie ograniczyć solenie potraw, ale również wyeliminować z diety produkty intensywnie solą przyprawione, a mianowicie chipsy, paluszki solone, fast foody, konserwy, zupy w proszku czy kostki rosołowe. Potrawy można natomiast doprawiać do smaku dowolnymi ziołami.
Czy zioła mogą obniżać ciśnienie?
- Wiele roślin zawiera substancje wpływające na funkcjonowanie naszego organizmu, między innymi na obniżanie ciśnienia tętniczego. Działają one słabiej niż preparaty farmakologiczne, zatem nie mogą być stosowane jako wyłączna forma terapii. Ich ewentualne włączenie do leczenia hipertensji powinno być wcześniej skonsultowane z lekarzem. Do ziół cechujących się zdolnością obniżania ciśnienia tętniczego należy przede wszystkim jemioła. Poza nią podobne działanie wykazuje również kwiatostan głogu, korzeń mniszka, liść rozmarynu, ziele ruty, ziele skrzypu oraz kłącze perzu. Zioła poza dużo słabszą siłą, cechują się również wolniejszym działaniem. Ich wpływa na nadciśnienie tętnicze zaobserwować można dopiero po upływie co najmniej 2 tygodni.
- Niektóre preparaty ziołowe poleca się w celu redukcji napięcia psychicznego. Stres może podwyższać wartości ciśnienia, dlatego ziołowe preparaty uspokajające, wyciszając organizm, redukują w ten sposób hipertensję. Należą do nich przede wszystkim mięta, melisa oraz lawenda.
Dodaj komentarz