Dieta w kamicy nerkowej
RedakcjaNapad kolki nerkowej to podobno najsilniejszy bodziec bólowy, jaki może zadać człowiekowi jego własny organizm. Warto zatem zadbać o swoje drogi moczowe, zanim same się odezwą. Czym jest kamica moczowa? Jaki związek ma dieta z kamicą moczową? Czy istniej uniwersalna dieta dla kamicy nerkowej? Jakie leki mogą sprzyjać powstawaniu kamieni? Jak powinna wyglądać dieta w kamicy nerkowej? Jak kawa wpływa na drogi moczowe? Dlaczego magnez jest ważny dla układu moczowego? Które zioła mogą być pomocne w kamicy układu moczowego?
Czym jest kamica moczowa?
Kamica układu moczowego to schorzenie polegające na obecności w drogach moczowych złogów blokujących prawidłowy odpływ moczu z nerek. Złogi w postaci kryształków powstają na skutek wytrącania się pewnych substancji z moczu, gdy ich stężenie przekracza próg rozpuszczalności. Kryształki najczęściej zbudowane są ze szczawianów i fosforanów wapnia.
Jaki związek ma dieta z kamicą moczową?
Mocz powstaje w wyniku przefiltrowania krwi. Zawartość różnych składników we krwi zależy w dużej mierze od tego, co dostarczamy do organizmu wraz z codziennym pożywieniem. Znacznym ryzykiem rozwoju kamicy układu moczowego obarczone są diety:
– bogatopurynowa,
– bogatoszczawianowa,
– bogatowapniowa,
– bogatosodowa,
– bogatobiałkowa.
Również niektóre leki nie są obojętne dla stanu dróg moczowych.
Czy istnieje uniwersalna dieta w kamicy nerkowej?
Dieta w przypadku obecności złogów w drogach moczowych powinna być dostosowana do rodzaju kamicy. Kamienie nerkowe najczęściej zbudowane są ze szczawianów i fosforanów wapniowych i mówiąc o specyficznym żywieniu w kamicy układu moczowego, ma się na myśli właśnie ten rodzaj kryształków. Rzadziej spotyka się kamienie cystynowe, struwitowe czy moczanowe, w których zalecenia pokarmowe wyglądają nieco inaczej.
Które leki mogą sprzyjać kamicy nerkowej?
Chcąc wspomóc swój organizm suplementami diety, czasami nieświadomie przysparzamy mu więcej kłopotu, a sami sobie- nowych dolegliwości. Preparaty wapnia, witaminy D czy witaminy C, spożywane w dużych ilościach zwłaszcza w okresie wzmożonych infekcji, sprzyjają wtrącaniu złogów w drogach moczowych. Podobny efekt mogą wywierać niektóre rzadziej stosowane leki, jak sulfonamidy, triamteren czy acetazolamid.
Jak powinna wyglądać dieta w kamicy nerkowej?
- Podstawą zarówno zapobiegania jak i leczenia kamice nerkowej jest spożywanie dużej ilości płynów, zwłaszcza wody mineralnej. Należy wypijać dziennie co najmniej 2 litry. Prawidłowe nawodnienie organizmu można rozpoznać na podstawie koloru moczu. Barwa jasnożółta świadczy o właściwej hydratacji, natomiast brunatna o zbyt małej ilości przyjmowanych płynów.
- Trzeba znacznie ograniczyć stosowanie soli kuchennej, bo sód stymuluje wydalanie z moczem wapnia, który jest składnikiem najczęstszej postaci złogów.
- Zmniejszenie ilości spożywanego białka, zwłaszcza pochodzenia zwierzęcego, stanowi podstawę profilaktyki i terapii kamicy układu moczowego.
- Powinno się również ograniczyć dostarczanie do organizmu samego wapnia. Obfitujące w ten pierwiastek są przetwory mleczne, mleko półtłuste, sery, jogurty, ale również świeży szpinak, morele, soczewica, sardynki w oleju oraz szprotki i śledzie. Całkowita rezygnacja z tych produktów niesie ryzyko rozwoju osteoporozy, nie należy zatem pozbywać się ich całkowicie z jadłospisu, a jedynie zmniejszyć ilość.
- Restrykcje należy wprowadzić także w przypadku dostawy do ustroju kwasu szczawiowego i puryn. Bogate w kwas szczawiowy pokarmy to: szpinak, szczaw, rabarbar, pietruszka, buraki, większość roślin strączkowych, jak fasola czy groch, jagody, brokuły, bataty, zielona papryka, dynia, rzodkiewka, kiwi, mandarynka oraz karambola. Ponadto mak, słonecznik, orzechy laskowe, orzechy ziemne i migdały zawierają dużo szczawianów. Tych produktów powinno się spożywać jak najmniej, natomiast ograniczenie nie obowiązują w stosunku do: sałaty, wiśni, selera, truskawek, porzeczek, pomidorów, kalafiora, jabłek, gruszek, grapefruita, brzoskwini, ananasów i bananów. Ubogie w puryny, zatem dozwolone, są generalnie wszystkie owoce i warzywa, mleko, sery, jaja, kasze i produkty mączne, jak pieczywo czy makarony. Można się czasami skusić na kurczaka, kaczkę bądź halibuta, trzeba jednak zapomnieć o dziczyźnie, cielęcinie, boczku, indyku, wątrobie, łososiu, makreli, pstrągu i sardynkach.
Jak kawa wpływa na drogi moczowe?
Miłośnicy kawy, podobnie jak osoby pijące dużo herbaty czy kakao, są bardziej narażeni na powstawanie złogów w drogach moczowych. Winowajcą tego stanu jest wszechobecny, również w tych napojach, kwas szczawiowy. Z wszystkich herbat najbogatsza w szczawiany jest herbata zielona. Przekroczenie 3-5 filiżanek dziennie grozi rozwojem kamicy układu moczowego.
Dlaczego magnez jest ważny dla układu moczowego?
Magnez, a także sprzyjające jego wchłanianiu witamina B6, zapobiegają tworzeniu złogów w drogach moczowych. Dużą ilość magnezu można znaleźć w awokado, suszonych morelach, orzechach i ziarnach zbóż. Witamina B6 natomiast występuje w dużych ilościach w żółtkach jaj, rybach, kalafiorze i pieczywie pełnoziarnistym. Ryzyko rozwoju kamieni w układzie moczowym zmniejsza także witamina K, którą można odnaleźć w sałacie, kapuście, brukselce oraz rzepie.
Które zioła mogą być pomocne w kamicy układu moczowego?
Poza modyfikacją diety, zmianą stylu życia, to znaczy przede wszystkim zwiększeniem aktywności fizycznej i rezygnacją z palenia papierosów, warto czasami sięgnąć po preparaty, którymi ratowali się nasi przodkowie. W przypadku kamicy układu moczowego poleca się środki naturalne, takie jak brzoza, krwawnik, żurawina, borówka brusznica, pokrzywa czy skrzyp. Popularne w tym schorzeniu są także wyciągi z nasion fasoli indyjskiej oraz kwiat wrzosu. Produkty te dostępne są w postaci gotowych preparatów w aptekach bądź sklepach zielarskich.
Dodaj komentarz