Dieta kopenhaska

Dieta trzynastodniowa lub szwedzka – to inne nazwy diety kopenhaskiej. Często dieta określana jest jako 13 dni do raju, bo przez taki właśnie okres należy poddawać się rygorystycznej diecie, by możliwe było uzyskanie oczekiwanej wagi. Określenie „rygorystyczna” nie jest tutaj przypadkowe. Dieta przez wielu uważana jest za najbardziej wymagającą. Przeciwnicy diety uważają, że jest to jedynie metoda na rozregulowanie organizmu. Jak wygląda to w praktyce? Czy dieta jest zdrowa, jakie ma wady, a jakie zalety? Jak oceniają ją specjaliści?

Dla kogo?

Jako że dieta kopenhaska zaliczana jest do grona rygorystycznych diet, to wymaga ona dyscypliny oraz umiejętności konsekwentnego dążenia do celu, pomimo trudności związanych z tak istotnymi zmianami w codziennym jadłospisie. Nawet, jeśli jednak jesteś systematyczny, to może to być za mało. By wprowadzić dietę kopenhaską musisz cieszyć się dobrym zdrowiem. Jeśli masz problemy z nadciśnieniem lub chorobami żołądka, to dieta nie jest dla ciebie. Podobnie jest ona odradzana osobom, które pracują fizycznie lub trenują na siłowni. Dieta kopenhaska nie dostarcza organizmowi odpowiedniej ilości kalorii. Pamiętajcie również, że każdy organizm może mieć indywidualne przeciwwskazania co do diety. Warto zatem skonsultować z lekarzem to, czy rzeczywiście dieta będzie odpowiednia dla Was. U korzystających z diety, w czasie tych trzynastu dni, pojawiają się m.in. problemy z pamięcią, koncentracją, osłabienia i omdlenia. U wielu osób, które badano, wykryto glukozę poniżej minimalnego poziomu. Generalnie dieta przeznaczona jest dla osób, które są zdeterminowane i muszą w szybkim czasie stracić zbędne kilogramy. Najczęściej dieta kopenhaska wykorzystywana jest choćby przed wakacjami, kiedy chcielibyśmy szybko przywrócić sobie odpowiednią wagę. Dieta trzynastodniowa nie jest przeznaczona do dłuższego stosowania niż założone. Można ją potraktować wyłącznie jako kurację doraźną, gdyż nie dostarcza ona do organizmu odpowiedniej ilości kalorii. Korzystający z diety odczuwają głód.

Wady diety kopenhaskiej

Zdecydowanie największą wadą diety jest oczywiście fakt, że dostarcza ona do organizmu bardzo małą liczbę kalorii dziennie, co może doprowadzić do problemów z omdleniami i zasłabnięciami. Dieta nie pozwala na to, by pracować fizycznie czy też wykonywać jakiekolwiek zajęcia wymagające wzmożonego wysiłku. Kolejną wadą diety jest monotonia, czyli ograniczenie tego co spożywamy do ledwie kilku składników. By zredukować możliwość pojawienia się niedoborów ważnych składników odżywczych podczas stosowania diety, zalecane jest przyjmowanie suplementów diety, nawet po zakończeniu korzystania z diety kopenhaskiej. Jeśli lubicie obfite śniadania przed wyjściem do pracy, to niestety będziecie musieli o nich zapomnieć w czasie stosowania tej diety. W diecie kopenhaskiej śniadanie jest najmniej obfitym posiłkiem, gdyż jedynym co się wtedy spożywa, jest czarna kawa z jedną łyżeczką cukru. Dietetycy sugerują, że rozpoczynanie dnia od picia kawy jest bardzo złym nawykiem żywieniowym i oczywiście jest to całkowicie odradzane. Problemem diety jest również wielkość poszczególnych posiłków. W ciągu dnia można spożyć ledwie trzy i to bardzo małe posiłki, przy czym odstępy pomiędzy nimi wynosić powinny około 4 godziny. Osoby, które były przyzwyczajone do spożywania dużych posiłków mogą mieć trudności w przyzwyczajeniu się nawet na te dwa tygodnie, do tak małych, pojedynczych posiłków. To właśnie monotonia i wielkość posiłków powoduje, że wiele osób w trakcie korzystania z diety, zaprzestaje odżywiania się zgodnie z zasadami.

Zalety diety

Oczywiście, największą zaletą diety jest możliwość naprawdę bardzo szybkiego uzyskania oczekiwanej wagi. W ciągu ledwie trzynastu dni, osoby bardzo otyłe potrafią stracić nawet kilkanaście kilogramów. Z pewnością plusem diety jest również fakt, że stosując ją nie eliminujemy z diety białka, czyli podstawowego budulca, jaki jest nam potrzebny do funkcjonowania organizmu. Osoby, które mają już za sobą dietę twierdzą, że po jej przebyciu zmniejszył się im apetyt na słodycze, jak również ogólnie zmianie uległy nawyki żywieniowe. Bardzo istotne jest odpowiednie ustanowienie godzin spożywania posiłków. Warto by śniadanie spożywać natychmiast po przebudzeniu, a kolację jeść przed godziną osiemnastą.


Najważniejsze zasady i zalecenia

Dieta powinna trwać wyłącznie 13 dni – niezalecane jest zmienianie tego okresu, niezależnie od tego, czy chodzi o jego wydłużenie czy też skrócenie. Kluczowe jest spożywanie wyłącznie tych posiłków, które znajdują się w danej diecie. Wprowadzanie dodatków zmniejsza jej efekty. Diety trzynastodniowej nie można powtarzać co kilka miesięcy. Sugerowane jest stosowanie jej nie częściej niż raz na dwa lata. Odradza się żucie gumy, a pić należy minimum 2 litry wody niegazowej. Jak najbardziej można zamieniać lunch z obiadem, pić kawę rozpuszczalną lub z ekspresu, jeść chude ryby, takie jak pstrąg czy dorsz. Po upłynięciu trzynastu dni diety, nie powinno się powracać do swoich przyzwyczajeń żywieniowych, a szczególnie odradzane jest objadanie się. Wtedy doprowadzicie do efektu jo-jo. Ilość spożywanej żywności jak najbardziej można zwiększać, ale powinno to być dokonywane stopniowo.

Menu w diecie kopenhaskiej

Menu diety jest dokładnie opisane na każdy z trzynastu dni. Generalnie dieta jest bardzo uboga w składniki i nie jest kosztowna. Poniżej znajdziecie spis posiłków w poszczególnych dniach.

{:PAGE_BREAK;:}

Pierwszy i ósmy dzień

·         Śniadanie – kubek kawy z kostką cukru,

·         Lunch – dwa ugotowane na twardo jajka, gotowany szpinak, a do tego pomidor,

·         Obiad – befsztyk, kilka dużych liści sałaty z olejem i cytryną.

Drugi i dziewiąty dzień

·         Śniadanie – kubek kawy z kostką cukru,

·         Lunch – befsztyk, kilka dużych liści sałaty z olejem i cytryną,

·         Obiad – jeden plasterek szynki, jogurt naturalny (do trzech szklanek).

Trzeci i dziesiąty dzień

·         Śniadanie – kubek kawy z kostką cukru i grzanka,

·         Lunch – gotowany szpinak, pomidor i świeży owoc,

·         Obiad – plasterek szynki, dwa jajka, kilka dużych liści sałaty z olejem i cytryną.

Czwarty i jedenasty dzień

·         Śniadanie – kubek kawy z kostką cukru,

·         Lunch – starta marchewka, jajko ugotowane na twardo, naturalny twarożek,

·         Obiad – sałatka owocowa, a do tego jogurt naturalny (do trzech szklanek).

Piąty i dwunasty dzień

·         Śniadanie – starta marchewka z cytryną,

·         Lunch – chuda ryba,

·         Obiad – befsztyk z sałatką i brokułami.

Szósty i trzynasty dzień

·         Śniadanie – kubek kawy z kostką cukru,

·         Lunch – kawałek kurczaka, a do tego sałatka z olejem i cytryną,

·         Obiad – marchewka, dwa jajka na twardo.

Siódmy i czternasty dzień

·         Śniadanie – herbata bez cukru,

·         Lunch – chude grillowane mięso,

·         Obiad – brak.

Siódmego i czternastego dnia, korzystający z diety spożywa wyłącznie dwa posiłki, bez obiadu. W pozostałych dniach często powtarza się kawa z jedną kostką cukru jako jedyny posiłek na śniadanie. Pomiędzy posiłkami należy zachować odpowiednie przerwy (około czterogodzinne). Dieta wymaga, by wyeliminować z posiłków sól i wszystkie inne przyprawy, który oparte są właśnie na soli. Kawa powinna być pita zaraz po przebudzeniu, na czczo. Kaloryczność wszystkich posiłków spożywanych w ciągu jednego dnia powinna zawierać się w przedziale 500 – 900 kcal.

Podsumowując…

Dieta kopenhaska nie jest dietą polecaną przez dietetyków. Może doprowadzić do poważnego osłabienia organizmu i jego rozregulowania. Dieta kopenhaska może być stosowana wyłącznie przez osoby, które cieszą się dobrym zdrowiem, a zalecane jest by decydować się na nią wyłącznie z konieczności, kiedy rzeczywiście musicie w szybkim czasie stracić wiele kilogramów. Do diety trzynastodniowej nie powinno się często powracać – wręcz przeciwnie, można ją stosować raz na dwa lata. Nim zdecydujcie się na zastosowanie diety, koniecznie skonsultujcie się ze swoim lekarzem. Wielce prawdopodobne, że występują w Waszym przypadku pewne indywidualne przeciwwskazania ku jej rozpoczęciu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*