Dieta Dash dla zdrowia

Dobra dieta powinna być dopasowana do indywidualnych wymagań każdej osoby. Żadne restrykcyjne diety na dłuższą metę nie będą korzystne dla naszego organizmu, zwłaszcza diety eliminacyjne. Ich przeciwieństwem jest Dieta Dash, nazywana filozofią życia. Aby ją stosować, należy całkowicie i trwale zmienić swój jadłospis.

Czym jest dieta DASH?

Dieta DASH ma na celu obniżenie ciśnienia tętniczego krwi człowieka. Jest polecana osobom starszym, dojrzałym, zagrożonym nadciśnieniem i chorobami serca. Jej nazwa to skóry od Dietary Approaches to Stop Hypertension – DASH. To sposób odżywiania opracowany przez naukowców z amerykańskiego Narodowego Instytutu Serca, Płuc i Układu Krwiotwórczego.

Ciekawostka

Już po dwóch tygodniach od zastosowania diety DASH można obniżyć ciśnienie tętnicze krwi o kilka mm/Hg. Korzystnie oddziałuje ona nie tylko na ciśnienie, ale na ogólny stan zdrowia. Chroni przed:

·         wszelkiego rodzaju nowotworami,

·         osteoporozą,

·         chorobami serca,

·         udarem mózgu,

·         cukrzycą.

Nie jest to stricte dieta odchudzająca, nakierowana na szybkie zrzucenie zbędnych kilogramów, ale rzeczywiście pomaga ona w osiągnięciu optymalnej, pożądanej wagi.

Podstawowe zasady diety DASH

Stosując dietę DASH należy dążyć do zmniejszenia poziomu sodu w codziennych posiłkach, ponieważ nadmiar tego pierwiastka prowadzi do powstawania nadciśnienia tętniczego. Standardowy poziom sodu w diecie DASH wynosi 2300 miligramów na dobę, a przeciętna zawartość sodu w normalnej diecie przekracza 3500 miligramów na dobę. Dla osób, które od dawna zmagają się z nadciśnieniem zalecane jest zmniejszenie za pośrednictwem diety DASH dawki sodu do 1500 miligramów na dobę. Jednocześnie, twórcy tej diety zakładają zwiększenie spożycia na co dzień produktów bogatych w cenne składniki mineralne, m.in. wapń, potas i magnez, które przyczyniają się do obniżania ciśnienia tętniczego.

Ważne jest i to, że stosowanie diety DASH nie powinno być obciążeniem dla osób, które ją wybierają. Nie jest to restrykcyjny plan odchudzania, ale zdrowe żywienie. Podstawą diety DASH są produkty pełnoziarniste, w tym:

·         ciemne pieczywo,

·         brązowy ryż,

·         makaron razowy.

Oprócz tego, w codziennym jadłospisie, 4-5 razy dziennie powinny znaleźć się owoce i warzywa, stanowiące źródło błonnika pokarmowego, witamin i składników mineralnych. Najlepiej wybierać warzywa i owoce ubogie w sód, m.in.:

·         cytrynę,

·         kiwi,

·         pomarańcze,

·         brzoskwinie,

·         wiśnie,

·         maliny,

·         jabłka,

·         porzeczki czarne i czerwone,

·         czereśnie,

·         agrest,

·         truskawki,

·         nektarynki,

·         morele,

·         poziomki,

·         czarne jagody,

·         mandarynki,

·         banany,

·         arbuzy,

·         ananas,

·         sałatę,

·         cukinię,

·         dynię,

·         paprykę czerwoną,

·         szparagi,

·         szczypiorek,

·         paprykę zieloną,

·         bakłażan,

·         groszek zielony.

W diecie DASH powinny znaleźć się produkty obfitujące w wapń, białko i witaminę D – chudy nabiał, drób czy ryby morskie. Warto spożywać orzechy i rośliny strączkowe, a ograniczyć spożywanie mięsa i tłuszczów nasyconych. Dopuszczalna dzienna dawka soli wynosi w tym programie żywienia pół łyżeczki.

Z diety powinniśmy wyeliminować produkty wysoko przetworzone, białe pieczywo, ciastka i słone przekąski. Słodkości nie są zaś absolutnie zabronione. Warto wypijać 1,5 litra płynów dziennie. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

*

*