Dieta Cambridge

Dieta Cambridge powstała w Wielkiej Brytanii, a opracował ją profesor Allan Howard. W Polsce dieta pojawiła się na początku lat 90. ubiegłego wieku, a dokładnie w 1993 roku. Dieta opiera się na kilku posiłkach, które albo wymagają samodzielnego przygotowania, albo są już wcześniej przygotowane do spożycia.

Ważnym plusem diety jest to, że zalecane w niej posiłki zawierają niezbędne dla funkcjonowania naszego organizmu, składniki. W ten sposób organizm podczas diety nie jest w żaden sposób osłabiony. Wręcz przeciwnie – funkcjonuje normalnie. Dieta Cambridge okazała się skutecznym i bezpiecznym sposobem na utratę zbędnych kilogramów w przypadku milionów otyłych ludzi na całym świecie.

Długotrwały efekt?

Osoby, które mają już swoje pozytywne doświadczenia z dietą Cambridge, twierdzą, że największym jej plusem jest fakt, że nie tylko prowadzi ona do zmniejszenia ilości kilogramów, ale także daje możliwość utrzymania pożądanej wagi przez dłuższy okres czasu. Dieta Cambridge opiera się o białko. Głównym posiłkiem w diecie są zupki w proszku rozpuszczane w wodzie. Wystarczy tylko rozpuścić w szklance ciepłej wody taką zupkę i mamy przygotowany posiłek, który spełnia wymagania diety. W diecie dopuszczalne jest dzielenie zupek tj. zawartość opakowania dzielimy na pół, dzięki czemu liczba dziennych posiłków zwiększa się dwukrotnie. Oczywiście, równocześnie maleje jakość posiłku. Może nie być już tak smaczny, ale z drugiej strony zwiększenie liczby posiłków zmniejsza odczuwalny głód, który jest głównym problemem korzystających z diety. Dopuszczalne jest również odwrotne działanie, czyli zalewanie połową szklanki wody całą saszetką zupki. Tym sposobem uzyskać można posiłek o konsystencji budyniu, zatem będzie on pożywniejszy. W tym wypadku polecane jest popijanie zupki wodą. Dobór zasad żywienia zależy od indywidualnych preferencji osoby odchudzającej się. Jednym odpowiadają częstsze i mniejsze posiłki, a innym rzadkie, a obfite. Generalne każdy z posiłków, które spożywa się w ramach diety Cambridge odpowiada 1/3 zapotrzebowania organizmu na składniki odżywcze. Czas spożywania tych posiłków to najczęściej 3 tygodnie.

Wady i zalety diety

Dieta Cambridge jest pozytywnie oceniana przez osoby, które mają za sobą nieudane próby utraty odchudzania poprzez stosowanie innych diet. Ma ona wiele zalet, a tą podstawową jest z pewnością jej prostota i łatwość zastosowania. Osoba, która korzysta z diety może kupować gotowe posiłki, a cały proces ich przygotowania koncentruje się jedynie na zalaniu wodą proszku. Kolejnym ważny plusem diety, jest zawartość składników. Otóż dieta nie wymusza na korzystających z niej spożywania posiłków pozbawionych wartości. Nie zmusza również do ograniczania spożycia choćby białka czy węglowodanów. Zawartość zupek gwarantuje odchudzającym się przyjęcie wymaganej, dziennej porcji witamin, składników mineralnych i białka. Co ciekawe, mimo że jest to dieta, to wpływa ona pozytywnie na funkcjonowanie organizmu. Przypisuje się jej m.in. wpływ na obniżenie ciśnienia, cholesterolu czy też poziomu glukozy. W przypadku wielu osób otyłych, to właśnie dieta Cambridge okazuje się być tym jedynym, skutecznym sposobem na uzyskanie oczekiwanej sylwetki. Wśród pozytywów diety wskazywany jest również to, że skutecznie uczy ona dobierania posiłków w codziennej diecie. Po skorzystaniu z diety osoba odchudzająca wie już, jakich składników jej organizm potrzebuje, a co jest zbędne.

Dieta Cambridge została dopuszczona do stosowania przez Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie. Instytut potwierdził jej skuteczność, a także bezpieczeństwo jej stosowania. Zaznaczono również, że w połączeniu z aktywnością fizyczną ryzyko wystąpienia efektu jojo jest bardzo małe.

{:PAGE_BREAK;:}
 

Oczywiście dieta ma także i swoje wady. Pierwszą jest fakt, że nie wszyscy mogą z niej korzystać. Z tego grona należy wykluczyć przede wszystkim:

  • Osoby chore na cukrzycę,
  • Matki karmiące, kobiety w ciąży,
  • Alergików, chorych na nowotwory, osoby chore na anoreksję, bulimię
  • Osoby po zawałach serca lub udarach,
  • Osoby młode, w wieku dojrzewania.

Kolejna wada to problem bólu głowy, który pojawić się może podczas pierwszych dni stosowania diety. Korzystający sugerują również, że jest ona dosyć droga, a zupki Cambridge nie wszystkim smakują. W przypadku, gdy osoba odchudzająca po zakończeniu diety powróci do swoich starych przyzwyczajeń żywieniowych, przy czym nie zwiększy aktywności fizycznej, efekt jojo jest bardzo prawdopodobny.

Najważniejsze założenia diety

Oczywiście, podstawowym założeniem diety jest stosowanie się do narzuconych zasad żywienia. Zaprzestanie stosowania diety przed upływem około 3 tygodni spowoduje, że dana osoba może bardzo szybko powrócić do swojej pierwotnej wagi, a nawet jeszcze bardziej przytyć. Koniecznością przy stosowaniu diety jest zwiększenie aktywności fizycznej. Wtedy efekt będzie oczekiwany, a nawet po zaprzestaniu korzystania z diety, zbędne kilogramy nie będą powracały. Plan diety powinien być dobierany przez konsultanta, a nie samodzielnie. Wtedy dieta będzie wybrana optymalnie pod wymagania konkretnej osoby, a co za tym idzie, jej efekt będzie zgodny z zamierzonym. W diecie dostępne są takie posiłki, jak napoje w kartonikach, batoniki, owsianka, zupki w proszku, dodatki smakowe i błonnik. Dieta może być stosowana zarówno samodzielnie, jak również może stanowić dodatek do innych, tradycyjnie przyrządzonych potraw. Stosując się do podanych założeń można oczekiwać efektów zgodnych z pożądanymi.

6 stopni diety

Dieta Cambridge składa się z 6 etapów. W każdym kolejnym etapie rośnie ilość kalorii spożywanych w posiłkach. Poszczególne etapy to:

  • Pierwszy – znacząca redukcja masy ciała i bardzo niskokaloryczna dieta. Nie przekracza nawet 600 kalorii,
  • Drugi – dieta nie przekracza 600 kalorii, dalsza redukcja masy ciała,
  • Trzeci – dalszy ciąg diety niskokalorycznej, do 1000 kalorii,
  • Czwarty  – dieta stabilizacyjna, do 1200 kalorii,
  • Piąta – dalszy ciąg diety stabilizacyjnej, do 1500 kalorii,
  • Szósty – powyżej 1500 kalorii i utrzymywanie uzyskanej masy ciała.

 {:PAGE_BREAK;:}

Potrawy w diecie

Dieta Cambridge oparta jest o z góry narzucone pokarmy, które kupić można w formie gotowej. Jest to najłatwiejsza forma odchudzania, gdyż osoba korzystająca z niej nie musi samodzielnie przygotować posiłków. Posiłki pod dietę sporządzone są przez wielu producentów. Wśród zupek w proszku sprzedawanych w ramach diety znaleźć można m.in. smak kurczaka z grzybami, żurku, zupy pomidorowej, brokułowej, porowej czy orientalnej. Dostępne są również napoje z pianką. W tym przypadku oferowane są smaki takie jak waniliowy, truskawkowy, bananowy, owoce leśne czy toffi z orzechami. Korzystający z diety mogą również jeść batoniki czekoladowe, toffi jak również orzechowe, a także napoje w kartonikach. Liczba dostępnych smaków produktów jest bardzo duża – każdy stosujący dietę powinien znaleźć takie produkty, które będą mu w pełni odpowiadały.

Jak korzystać?

Zanim zaczniecie korzystać z diety Cambridge, powinniście udać się do specjalisty. Generalnie zasada jest właśnie taka, że dieta powinna być prowadzona pod okiem dietetyka lub innego eksperta z dziedziny żywienia. Specjalista sprawdzi czy nie ma żadnych przeciwwskazań do korzystania z takiej właśnie diety. Jeśli wszystko jest w porządku, to przedstawi wam optymalne zestawienie posiłków. Podczas diety należy umawiać się na wizyty ze specjalistą by sprawdził, czy organizm reaguje na dietę w sposób normalny. Dieta prowadzona zgodnie z założeniami gwarantuje uzyskanie oczekiwanego efektu. Szeroka gama produktów dostępnych w diecie pozwala na dopasowanie spożywanych posiłków pod indywidualne wymagania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*