Dieta Atkinsona

Amerykanie przodują w wymyślaniu coraz to nowych diet odchudzających, naturalnie znacznie skuteczniejszych i zdrowszych, niż inne. Nie inaczej jest w przypadku tzw. diety Atkinsa, którą opracował amerykański lekarz Robert C. Atkins. Dieta ta polega na dostarczaniu organizmowi dużej ilości białka i tłuszczów, a jednocześnie na zminimalizowaniu przyjmowania cukrów prostych i złożonych.

Główne wytyczne diety

Rober C. Atkins, twórca diety nazwanej jego nazwiskiem twierdzi, że skutkiem nadmiernego przybierania na wadze jest mieszanie składników z białka, tłuszczów i węglowodanów wszystkich razem. Głównym powodem tycia jest przyjmowanie cukrów, a nie tłuszczów.

Fazy diety

Dieta Atkinsa powinna być realizowana w czterech etapach:

·         Faza I – polega na wprowadzeniu do diety wielu ograniczeń. Jest to etap najbardziej restrykcyjny w diecie Atkinsa. Zasadą jest tu spożywanie do 20 g węglowodanów na dzień. W fazie tej dopuszcza się jedzenie:

o   Sera pleśniowego,

o   Wszelkiego rodzaju tłuszczy,

o   Ryb,

o   Drobiu,

o   Owoców morza,

o   Mięsa.

Wykluczone jest natomiast spożywanie pieczywa, kofeiny, owoców, sera chudego, warzyw mających w swym składzie skrobię, cukrów, miodu i dżemów. Faza I trwa 2 tygodnie.

·         Faza II – obejmuje wprowadzenie do diety 30-50g węglowodanów na dzień. Jest to zasadnicza, stanowcza dieta odchudzająca. W fazie tej je się więcej warzyw i owoców, w tym malin, jagód i truskawek, oraz orzechów. Nadal zaleca się spożywanie zwiększonej ilości białka i tłuszczów. Faza ta również trwa 2 tygodnie.

·         Faza III i IV – przejście w te dwie fazy rozpoczyna dietę, która kontynuowana powinna być przez całe życie. Polega ona na spożywaniu około 90 gram węglowodanów na dzień. Jeśli będziemy trzymali się tej prostej zasady, nie przybierzemy na wadze. Dieta polega na kategorycznym niełączeniu węglowodanów z mięsem, rybami i jajami. W trakcie III i IV fazy diety Atkinsa należy spożywać 3 posiłki dziennie, oraz 1-2 przekąski, które mogą składać się z warzyw lub wędlin. Powinno się przy tym pić cały czas bardzo dużą ilość wody mineralnej, ponieważ pomaga ona oczyszczać organizm.

Minusy diety Atkinsa

Dieta Atkinsa nie jest polecana dla osób z wysokim poziomem cholesterolu, cierpiącym na nadciśnienie lub miażdżycę. Może ona prowadzić do zakwaszenia organizmu, do skazy moczanowej, do zwiększenia próchnicy i uszkodzenia szkliwa zębnego oraz do odwodnienia.

Dieta ta wyklucza spożycie owoców, bogatych w witaminy. Aby nie dopuścić do awitaminozy należy przyjmować suplementy witaminowe w tabletkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*