DIANE-35

Wskazania DIANE-35

Diane 35 jest lekiem hormonalnym stosowanym w leczeniu chorób androgenozależnych np. trądzik (głównie postać nasilona i postacie połączone z łojotokiem, stanem zapalnym lub powstawaniem guzków), łysienie androgenne i łagodne postacie hirsutyzmu.

Działanie DIANE-35

Diane 35 jest preparatem o działaniu antyandrogenowym, antykoncepcyjnym. Hamuje czynności gruczołów łojowych, po 3-4 cyklach leczenia ustępuje wysypka trądzikowa. Obserwuje się zmniejszenie nadmiernego przetłuszczania się włosów i skóry oraz wypadania włosów. Działanie antykoncepcyjne wynika z zahamowania owulacji oraz ze zmian w konystencji śluzu szyjkowego. Podczas zażywania Diane 35 dochodzi do złagodzenia lub zaniku objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego oraz zmniejsza obfitość krwawienia. Stosując Diane 35 zmniejsza się ryzyko wystąpienia raka endometrium i jajników oraz torbieli jajników. U kobiet, które stosują Diane 35 rzadziej dochodzi do zapalenia narządów miednicy mniejszej, łagodnych chorób piersi i ciąży pozamacicznej.

Dawkowanie DIANE-35

Diane 35 stosuje się doustnie łykając 1 tabletkę dziennie o stałej porze przez 21 dni (należy rozpocząć przyjmowanie od I-go dnia cyklu). Kolejnie robi się 7 dniową przerwe, aby wystąpiło krwawienie miesięczne. W VIII-ym dniu należy rozpocząć przyjmowanie tabletek z nowego opakowania, nawet jeśli krwawienie jeszcze trwa. W przypadku. Gdy kobieta nie zażywała wcześniej żadnych innych leków hormonalnych , przyjmownaie tabletek rozpoczyna się w I-ym dniu krwawienia. Gdy kobieta już wcześniej stosowała  antykoncepcję hormonalną stosowanie preparatu należy rozpocząć następnego dnia po 7-dniowej przerwie wynikającej ze schematu stosowania dotychczasowego preparatu.
Gdy zapomini się o przyjęciu tabletki o stałej porze a minęło mniej niż 12 godzin, należy ją przyjąć tak szybko, jak to możliwe i połknąć kolejną o zwykłej porze. Jeśli minęło już ponad 12 godzin pominiętą tabletkę należy przyjąć tak szybko, jak to możliwe i połknąć kolejną o zwykłej porze (nawet jeśli oznacza to jednoczesne przyjęcie dwóch tabletek). Pamiętać jednak należy o tym , że przez kolejne 7 dni trzeba stosować dodatkowe zabezpieczenia antykoncepcyjne.

Przeciwwskazania DIANE-35

Zakrzepica żył, przyrost masy ciała, suchość pochwy, nudności, wymioty, biegunka, bolesność piersi, nieregularne krwawienia (plamienia lub krwawienia międzymiesiączkowe), ból głowy, migrena, zmiany popędu płciowego, zmiany nastroju, nastroje depresyjne, wysypka, rumień guzowaty, rumień wielopostaciowy, choroba Crohna, wrzodziejące zapalenie okrężnicy, ostuda Diane 35 może nasilić objawy lub prowadzić do chorób takich jak: żółtaczka, świąd zależny od zastoju żółci, kamienie żółciowe, porfiria, liszaj rumieniowaty układowy, zespół hemolityczno-mocznicowy, opryszczka ciężarnych, otoskleroza z utratą słuchu.