Czym są zmarszczki nakątne?

Zmarszczki są naturalnym objawem starzenia się skóry. Najczęściej występują u osób dojrzałych i seniorów, choć niektóre mogą pojawić się także u niemowląt czy nawet noworodków. Typem takich zmarszczek są zmarszczki nakątne. Czy ich występowanie związane jest z jakimś schorzeniem?Położenie i charakterystyka zmarszczek nakątnych

Pod pojęciem zmarszczki nakątnej należy rozumieć fałd skórny zlokalizowany w okolicy gałki ocznej, który ciągnie się od górnej do dolnej powieki, gdzie się wygładza. Nazwa tejże zmarszczki została zaczerpnięta od tego, że fałd pokrywa przyśrodkowy kąt szpary powiekowej. Bardzo rzadko jest położony bliżej skroni i przesłania kąt boczny, zewnętrzny. Najczęściej ten tym zmarszczek zauważalny jest u niemowląt, ale ta cecha fizjologiczna może występować w każdym wieku. Czasem zanika, ale w wielu przypadkach pozostaje.
 

Kto ma zmarszczki nakątne

Zmarszczki nakątne mają zwykle charakter wrodzony, co oznacza, że występują u większości przedstawicieli danej rodziny. Są powszechne wśród osób zamieszkujących Azję. Rzadziej spotyka się je w przypadku rady kaukaskiej, białej.

Można zaobserwować zmarszczki nakątne u chorych na:

·         zespół Downa,

·         zespół alkoholowy,

·         zespół Turnera, Klinefeltera, Ehlersa-Danlosa (rzadko).

W przypadku występowania zmarszczek nakątnych charakterystycznych np. dla zespołu Downa, mogą one wiązać się z innymi wadami powiek.

Czy zmarszczki nakątne wymagają leczenia?

Wykrycie zmarszczek nakątnych nie jest trudne, ponieważ są one widoczne gołym okiem. U niemowląt niekoniecznie muszą wymagać wszczynania jakiegokolwiek leczenia. Niewykluczone, że wraz z upływem czasu i formowaniem się kości i chrząstek grzbietu nosa, fałda samoistnie się wygładzi i zmarszczka nakątna zaniknie.

W przypadku, gdy zmarszczki nakątne występują u dzieci starszych lub osób dorosłych i przysłaniają one część szpary powiekowej, mogą wymagać leczenia operacyjnego. Podobnie jest, kiedy zostaną potraktowane jako defekt estetyczny. Wówczas stosuje się zabieg chirurgiczny, który umożliwia pełną korektę zmarszczki nakątnej. Po pomyślnie przeprowadzonej operacji i okresie rekonwalescencji pacjent powinien zgłaszać się regularnie na kontrole okulistyczne, których terminy ustala lekarz prowadzący.

W przypadku, gdy zmarszczki nie zostaną w całości usunięte lub nadal fałd skórny będzie zasłaniał część szpary powiekowej, możliwe jest wykonanie zabiegu chirurgicznego korygującego wadę. Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

*

*